reklama

Nedaří se vám skončit s cigaretami? A už jste zkusili kručinku?

Kručinka barvířská (Genista tinctoria) se dostává do širšího povědomí zejména jako pomocník při odvykání kouření. Takže pokud se vám nedaří skončit s cigaretami, můžete zkusit tuhle bylinku. Působení kručinky je razantní, takže je nutná opatrnost a její sílu se doporučuje využívat v menším množství a ve směsích s jinými bylinkami, zejména puškvorcem obecným.

i (Zdroj: istock.com)
Jak přestat kouřit? Vyzkoušejte kručinku (Zdroj: istock.com)

Kručinka barvířská (Genista tinctoria) je keř vysoký okolo 60 cm s krátkými větvemi a rýhovanými listy bez trnů. Nepřehlédnutelné zlatožluté květy rostou v bohatých až 6 cm dlouhých hroznech a kvetou od června do konce srpna. Plodem je lusk se 3–10 semeny. Kručinka je spíše teplomilná, roste od nížin do podhůří na světlých a teplých místech, na stráních kamenitých i travnatých, na skalách, ve světlých lesích a křovinách, na okrajích lesů, na pastvinách, u cest nebo na mezích a vřesovištích.

Výborně prospívá v hlinitých, vlhčích a na živiny spíše chudých půdách. Má ráda dostatek slunce. V květech, listech i tenkých větvičkách se nacházejí žlutá barviva (genistein, luteolin), a proto se kručinka barvířská používala k barvení lněných a vlněných látek. Podle způsobu zpracování se barva měnila od jasně žluté až po hnědou nebo olivově zelenou.

Kručinka barvířská slouží jako účinný pomocník při odvykání kouření.
i (Zdroj: istock.com)
Kručinka barvířská slouží jako účinný pomocník při odvykání kouření.

Proč a jak kručinka barvířská pomáhá

Obsahuje flavonoidy, třísloviny, silice a hořčiny, chinolizidinové alkaloidy a žluté barvivo. Sbírá se kvetoucí nať (vrchní části větévek). Suší se buď přirozenou cestou ve stínu na vzdušném místě, nebo uměle při teplotách do 40 °C. V lidovém léčitelství se používá sušená kvetoucí nať proti dně, revmatismu, nízkému krevnímu tlaku a ledvinovým kamenům. Patří k nejlepším přírodním prostředkům proti otokům – odvar se přidává do koupele rukou a nohou.

Slouží jako účinný pomocník při odvykání kouření. Kručinka barvířská se považuje za mírně  jedovatou rostlinu, proto se pro samostatné používání nedoporučuje. Její léčivá síla se však dobře uplatní i v menším množství v různých čajových směsích. Dávkujte ji velmi opatrně a užívání vždy konzultujte s ošetřujícím lékařem.

Sušená kručinka barvířská
i (Zdroj: istock.com)
Sušená kručinka barvířská (Genista tinctoria)

Tip:

Pokud chcete skončit s cigaretami, ale schází vám silná vůle, můžete jako podpůrný prostředek vyzkoušet odvar z kručinky barvířské a puškvorce obecného (Acorus calamus). Jednu necelou lžičku sušené natě kručinky a jednu vrchovatou lžíci drceného kořene puškvorce zalijte 250 ml vody a pomalu vařte zhruba 5 minut, nechte asi 5 minut odstát a pak přeceďte. Pijte po malých doušcích během dne. Chuť čaje ale není příliš lahodná.

Zdroj informací: bylinkyprovsechny.cz

Publikováno: 9. 1. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.