reklama

Nedaří se vám skončit s cigaretami? A už jste zkusili kručinku?

Kručinka barvířská (Genista tinctoria) se dostává do širšího povědomí zejména jako pomocník při odvykání kouření. Takže pokud se vám nedaří skončit s cigaretami, můžete zkusit tuhle bylinku. Působení kručinky je razantní, takže je nutná opatrnost a její sílu se doporučuje využívat v menším množství a ve směsích s jinými bylinkami, zejména puškvorcem obecným.

Jak přestat kouřit? Vyzkoušejte kručinku (Zdroj: istock.com)

Kručinka barvířská (Genista tinctoria) je keř vysoký okolo 60 cm s krátkými větvemi a rýhovanými listy bez trnů. Nepřehlédnutelné zlatožluté květy rostou v bohatých až 6 cm dlouhých hroznech a kvetou od června do konce srpna. Plodem je lusk se 3–10 semeny. Kručinka je spíše teplomilná, roste od nížin do podhůří na světlých a teplých místech, na stráních kamenitých i travnatých, na skalách, ve světlých lesích a křovinách, na okrajích lesů, na pastvinách, u cest nebo na mezích a vřesovištích.

Výborně prospívá v hlinitých, vlhčích a na živiny spíše chudých půdách. Má ráda dostatek slunce. V květech, listech i tenkých větvičkách se nacházejí žlutá barviva (genistein, luteolin), a proto se kručinka barvířská používala k barvení lněných a vlněných látek. Podle způsobu zpracování se barva měnila od jasně žluté až po hnědou nebo olivově zelenou.

Kručinka barvířská slouží jako účinný pomocník při odvykání kouření.
Kručinka barvířská slouží jako účinný pomocník při odvykání kouření. (Zdroj: istock.com)

Proč a jak kručinka barvířská pomáhá

Obsahuje flavonoidy, třísloviny, silice a hořčiny, chinolizidinové alkaloidy a žluté barvivo. Sbírá se kvetoucí nať (vrchní části větévek). Suší se buď přirozenou cestou ve stínu na vzdušném místě, nebo uměle při teplotách do 40 °C. V lidovém léčitelství se používá sušená kvetoucí nať proti dně, revmatismu, nízkému krevnímu tlaku a ledvinovým kamenům. Patří k nejlepším přírodním prostředkům proti otokům – odvar se přidává do koupele rukou a nohou.

Slouží jako účinný pomocník při odvykání kouření. Kručinka barvířská se považuje za mírně  jedovatou rostlinu, proto se pro samostatné používání nedoporučuje. Její léčivá síla se však dobře uplatní i v menším množství v různých čajových směsích. Dávkujte ji velmi opatrně a užívání vždy konzultujte s ošetřujícím lékařem.

Sušená kručinka barvířská
Sušená kručinka barvířská (Genista tinctoria) (Zdroj: istock.com)

Tip:

Pokud chcete skončit s cigaretami, ale schází vám silná vůle, můžete jako podpůrný prostředek vyzkoušet odvar z kručinky barvířské a puškvorce obecného (Acorus calamus). Jednu necelou lžičku sušené natě kručinky a jednu vrchovatou lžíci drceného kořene puškvorce zalijte 250 ml vody a pomalu vařte zhruba 5 minut, nechte asi 5 minut odstát a pak přeceďte. Pijte po malých doušcích během dne. Chuť čaje ale není příliš lahodná.

Zdroj informací: bylinkyprovsechny.cz

Publikováno: 9. 1. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce