reklama

Havanský psík: Veselý a inteligentní psík se silnou závislostí na páníčkovi

Báječný společník ke starším lidem, který vypadá jako kulička chlupů. Těch se však ve své domácnosti nemusíte obávat, havanský psík nelíná. Přesto vyžaduje pečlivou a pravidelnou péči o srst.

Havanský psík: Ideální pes do bytu

Havanský psík pochází, jak už jméno napovídá, z Kuby, kam byli jeho předci patrně dovezeni námořníky ze západního Středozemí. Předpokládá se, že vznikl křížením boloňských psíků a pudlů. V mezinárodní klasifikaci patří do skupiny bišonů.

Havanský psík
i (Zdroj: pixabay.com)
Havanský psík

Patří mezi malá plemena, s váhou 3–6 kg a kohoutkovou výškou 21–29 cm.

Vyskytuje se v mnoha barvách a barevných kombinacích od čistě bílé přes krémovou, různé odstíny hnědé až po černou. Srst havanského psíka vyžaduje opravdu velkou a pravidelnou péči, jinak se pejsek rychle promění v kupu zacuchaných dredů. Srst se musí nejméně 3x týdně vyčesávat, pomocí hřebenu s řídkými zuby. Existuje také sprej se speciálním roztokem na snadné vyčesávání a proti lámání srsti. Výhodou havanského psíka je, že vůbec nelíná, všechny vypadané chlupy zůstanou při vyčesávání na hřebenu. Srst by se však neměla stříhat, pouze zastřihovat v oblasti tlapek a nad očima.

Havanský psík
i (Zdroj: pixabay.com)
Havanský psík

Jedná se o veselé a hravé psíky s milou povahou. Jsou velmi závislí na svém páníčkovi a změnu majitele nesou velmi špatně. Výborně se hodí ke starším lidem, protože nevyžadují žádné dlouhé procházky a sportovci se mezi havanskými psíky také nevyskytují. Hodí se i k větším dětem.

Havanský psík
i (Zdroj: pixabay.com)
Havanský psík

Havanský psík rozhodně není žádný hlídač, i když štěkat umí velmi vydatně. Především tehdy, když si vynucuje pozornost svého pána. Toto plemeno vychází velmi dobře s kočkami a dalšími zvířecími členy rodiny. Velkých psů se občas bojí, a tím pádem na ně útočí. Podobnému chování se však dá předejít důslednou výchovou a socializací od útlého věku.

Publikováno: 28. 8. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce