reklama

Dekorační věnec z jiřinek, zdobený kuličkami drobného ovoce

Během procházky zahradou se všichni rádi kocháme květinami, ale i rádi zobeme drobné ovoce. Floristka Markéta Keclíková dokáže propojit kochání se zobáním do půvabného aranžmá. Pojďte si vyrobit věnec z jiřinek s námi.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co budeme potřebovat na květinově-ovocnou dekoraci

  • jiřinky ve dvou barvách
  • šater
  • rybíz
  • kruh z aranžovací hmoty
  • doplňkovou zeleň (eucyalptus, trávy)
  • červený rybíz i s listy
Dekorační věnec z jiřinek: co budete potřebovat
i (Zdroj: Prima FTV)
Dekorační věnec z jiřinek: co budete potřebovat

Jak budeme postupovat při aranžování dekorace

1. krok: základ na věnec

Věnec z aranžovací hmoty necháme dobře napít ve vodě pokojové teploty, proces trvá cca 3 minuty. Věnce se prodávají v různých velikostech, prodává se i napříkad čtverec, srdce apod. Vše se dá sehnat ve floristických obchodech na internetu, pomoci by vám mělo i vaše oblíbené květinářství. Pochopitelně nemusíme využít přímo takovýto kruh. Aranžmá bude vypadat nápaditě i například v litinové nádobě na bábovku nebo v porcelánové míse na polévku.

Dekorační věnec z jiřinek: základ na věnec
i (Zdroj: Prima FTV)
Dekorační věnec z jiřinek: základ na věnec

2. krok: doplňková zeleň a květiny

Začneme po celém obvodu vyplňovat zelení, která nám udělá takový podklad pro jiřiny a šater. Ten dáváme až na závěr tam, kde prosvítá hmota. Floristická hmota by ve výsledku neměla být vůbec vidět!

Veškerý rostlinný materiál musí být dobře napitý alespoň 24 hodin ve váze, poté pečlivě seřízneme šikmým řezem. Květiny, v našem případě jiřiny, by měly kopírovat obvod a výšku kruhu. Kruh natáčíme ze všech stran a kontrolujeme, zda květiny pěkně „sedí“.

Dekorační věnec z jiřinek: doplňková zeleň a květiny
i (Zdroj: Prima FTV)
Dekorační věnec z jiřinek: doplňková zeleň a květiny

3. krok: přidáme drobné ovoce

Na závěr přidáme červený rybíz, který si připravíme na drátek, pokud má tenký stonek. Drátek používáme tenký, floristický, postačí ale jakýkoli, který je měkký a nepoškodí (nezlomí) křehký stonek rybízu. Pokud je větvička dostatečně dlouhá, pak samozřejmě drátek nepotřebujeme. Stejně jako další floristický materiál by stonek neměl být vůbec ve výsledku vidět. Vybíráme pěkné, nepoškozené plody, můžeme použít i listy rybízu.

Dekorační věnec z jiřinek: přidáme drobné ovoce
i (Zdroj: Prima FTV)
Dekorační věnec z jiřinek: přidáme drobné ovoce

Prima tipy

  • Aranžmá necháme v chladu do doby, než přijde na stůl. Celé aranžmá by mělo vydržet a být pěkné cca 5 dnů. Aranžovací věnec je biologicky rozložitelný, znova jej nepoužíváme.
  • Věnec může sloužit také jako podklad k lucerně se svíčkou – použijeme ideálně transparentní skleněnou lucernu či vázu, do které dáme pěknou svíčku. Hodí se na večerní venkovní večeři.
  • Takové aranžmá se hodí i jako nápaditý dárek pro hostitelku, pokud jste na podobnou večeři pozváni.

Publikováno: 11. 9. 2018, Autor: Václav Postránecký, Profil autora: Václav Postránecký