reklama

Vyzkoušeli jsme za vás: Robotický vysavač

Je spousta lidí, co vášnivě rádi uklízí. Pak je také velká skupina těch, co úklid považují za nutné zlo. Pak tu máme skupinu, která kvůli zdravotním indispozicím moc uklízet nemůže. Každopádně úklid je činnost, které se věnovat prostě musíme. Nebo to udělá někdo za nás? Vyzkoušeli jsme robotický vysavač.

Robotický vysavač Mamibot EXVAC680S Smarteye™ je opravdu výkonným pomocníkem (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Doma máme práci rozdělenou. Někdo se stará o prádlo, vaří, jiný luxuje a myje okna, další se stará o odpadky a prach v bytě. Přesto to tak někdy někde nefunguje. Buď je na všechno člověk sám, nebo kvůli zdraví nemůže. A pak nastává problém. Jak zajistit každodenní úklid? Zavolat příbuzným? Najmout si firmu? Povolat nadpřirozené síly? Netřeba. Na začátku je potřeba investice. A pak už to jde samo. Nevěříte? Vyzkoušeli jsme robotický vysavač Mamibot EXVAC680S Smarteye™.

Tento pomocník se na první pohled zdá jako zbytečná hračka, která bude doma jen nečinně ležet. Po vyzkoušení jsme rychle změnili názor. Robot u nás běžel opravdu každý den. A každý den vysál dost prachu a nečistot, aniž by nám svou činností nějak překážel. A co nás nejvíc potěšilo?

Prach v nádobce
Je až s podivem, kolik prachu se nalézá na koberci (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

1. Zvládne různé povrchy i přejezdy

Ano, vysavač je vhodný jak na lino, plovoucí podlahu, dlažbu, tak pro koberec. Nemusíte mít domácího mazlíčka, který trousí chlupy po celém bytě, přesto se každý den na podlaze usadí mnoho prachu a nečistot. Pokud naprogramujete robota na určitou dobu, kdy třeba nejste doma, vracíte se vždy do čistého bytu. Pokud nemáte mezi jednotlivými místnostmi velké prahy, robot bez problémů přejíždí z jednoho pokoje do druhého. Občas nám utekl přes cca 2cm oblý schůdek na chodbu a bez problémů se dokázal i vrátit.

Vysavač hravě přejede přes různé povrchy
Vysavač hravě přejede přes různé povrchy (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

2. Tichý chod

Mamibot je skutečně tichý. Dle popisku vydává hluk o síle méně než 60 dB. To vám asi moc neřekne. V praxi to znamená, že pokud vysává ve vedlejší místnosti a přivřete dveře, neuslyšíte ho (v běžném domácím provozu, nikoliv v naprosto ztichlém bytě). Nemusíte mít strach, že by vám vzbudil spící miminko nebo dřímajícího dědečka.

3. Vždy se vrací do domečku

Když pozorujete robotický vysavač při práci, získáte dojem, že má oči. Neustále se totiž rozhlíží. A skutečně. Pouze místo očí používá senzory. A to hned v 6 párech. Díky mapování prostoru přesně ví, kde je dobíjecí stanice umístěna a pamatuje si toto místo. Ve chvíli, kdy je baterie téměř vybitá, dokáže bezpečně najít to správné místo a umístí se na nabíjení. Mapování využívá k efektivnosti úklidu. Ví, kde již svoji práci vykonal a může se věnovat místům, která ještě nejsou uklizená. Navíc se nestane, že by otloukl svými nárazy nábytek. I tento prostor dobře mapuje a ukládá do paměti rozmístění nábytku.

robotický vysavač Mamibot EXVAC680S Smarteye™
Vysavač si sám zajede do nabíjecí stanice (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Vzor na koberci
Na koberci je dobře vidět dráha stroje (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

4. Při vytírání nedělá loužičky

Na vytírání jsme byli obzvlášť zvědaví. Všeobecně se ví, že plovoucí podlaha se moc nesnese s vodou. Při vytírání mopem jsme někdy měli problém s dlouho mokrou podlahou. U robota se není třeba bát, že by za ním zůstávaly kaluže vody. Objem vytékající vody si můžete nastavit. A utěrka z mikrovlákna rozhodně nepoškrábe povrch ani té nejcitlivější podlahy. A protože je Mamibot vysoký jen 8,1 cm, nemá problém zajet ani pod postel či skříně, aniž by tam uvízl.

Vytírání podlahy
Linoleum setře během krátké chvíle (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

5. Nespadne ze schodů

Neměli jsme možnost vyzkoušet senzory proti pádu ze schodů, jelikož pouštět robota na společnou chodbu, kde schody jsou, se nám nezdálo vhodné. Ale nakonec se naskytla vhodná příležitost. Pustili jsme při povlékání postele vysavač i sem, aby se předvedl, co dokáže a jak mu bude vadit předěl mezi oběma lůžky i okraje poměrně vysoké postele. Ze začátku jsme měli tendenci vystartovat pokaždé, když se stroj blížil ke kraji. Vždy ale "hodil brzdu", lehounce se zakymácel jako rozjetý nákladní vůz a bezpečně se zastavil, otočil a pokračoval v práci. Senzory opravdu nezklamaly.

Luxování postele
Nemusíte mít strach, že by robot spadl z postele (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Našly se nevýhody?

Bohužel, nic není dokonalé a i tento přístroj vykazoval určité nedostatky. Pozor na různé kabely na zemi. Jakmile se na kartáč zachytila třeba volně ležící nabíječka na telefon, robot ji strhl s sebou. A samozřejmě se zasekl. Také se stalo, že se tvrdošíjně vyhýbal ležícímu drobku či jiné nečistotě. Ale v porovnání s uklizeným celým bytem byl jeden drobný kousek nepodstatný. Posledním problémem byla pro nás výška komody pod televizí. Prostor pod ní je něco málo přes 8 cm. Mamibot pokaždé zkusil vysát i tento prostor a několikrát se zasekl. Koberec v tomto místě není stejně vysoký, takže někde to bylo v pořádku a na dalším místě nikoliv. Ale to byla drobnost, kterou jsme vyřešili zakrytím této škvíry. Jinak vysát například pod radiátorem nebyl problém.

Vysávání pod radiátorem
Pro svou výšku dokáže vysát prach i pod radiátorem (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

A co říci závěrem? Robotický vysavač opravdu doporučuji. Za dobu používání (cca 14 dní) se doma snížila prašnost. Jelikož bydlíme na rušném místě, prach se u nás usazuje téměř nepřetržitě. Ovšem ve chvíli, kdy jsme denně robota vypouštěli do práce, jsme nejen měli jasný důkaz v nádobce, kolik prachu zachytil, ale i pouhým okem bylo znát, že se na nábytku usadilo méně prachu. Třešničkou na závěr je fakt, že Mamibot můžete ovládat přes mobilní aplikaci a zajistit si tak jeho činnost například v době, kdy nejste doma.

www.mamibot.cz

Robotický vysavač v dokovací stanici
Robotický vysavač v dokovací stanici (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Publikováno: 21. 11. 2020, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková