reklama

Lopuch: léčivá bylina s kouzelnou mocí

Pokud u cesty narazíme na vzrostlé lopuchové listy, nejspíš je bez většího zájmu mineme, protože nemáme ani tušení, co všechno se z této byliny, kterou vnímáme jako obtížný plevel, dá vytěžit. Že je lopuch léčivá bylina s kouzelnou mocí, moc dobře věděly naše prababičky, které se na sběr lopuchu pravidelně vydávaly, a ví to naštěstí také Lenka Navrátilová, která se o své znalosti podělila s Láďou Hruškou.

Lopuch větší (Arctium lappa) je skvělá bylina, která roste všude, a tím se nám jakoby nabízí, abychom ji utrhli a využili její jedinečné účinky, kdykoli máme nějaký zdravotní problém. „Lze ji použít zevně na kůži, na vlasy, ovšem i vnitřně, formou čajů a výluhů, přičemž obzvlášť jedinečné účinky má kořen, který je zdrojem tříslovin, silicí, minerálních látek a solí. Má schopnost pročistit krev, podporuje látkovou výměnu, trávení a zažívání, prospívá močovým cestám a zanechává skvělé výsledky při léčbě kožních onemocnění a ekzémů,“ říká Lenka Navrátilová.

Lopuch větší (Arctium lappa) je skvělá bylina, která roste všude
Lopuch větší (Arctium lappa) je skvělá bylina, která roste všude (Zdroj: archiv FTV Prima)

Léčivý lopuch: kdy a jak se sklízí kořen 

Kořen lopuchu se sklízí na podzim (září–listopad) nebo brzy na jaře (březen), dříve než vyžene listy, ale pouze v prvním roce vegetace, neboť rostliny, které kvetly před rokem, již nemají dostatek účinných látek.

Lopuch: kořen se sklízí na podzim nebo brzy zjara
Lopuch: kořen se sklízí na podzim nebo brzy zjara (Zdroj: archiv FTV Prima)

Důležité je také vědět, že ze země by se neměl dolovat kovovým předmětem, jak upozorňuje zkušená bylinářka. „Má se vykopávat něčím dřevěným, aby neztratil svou kouzelnou moc, a nejlépe je přitom říkat i magické zaříkávadlo, kterým přírodu prosíme o pomoc a zároveň jí děkujeme,“ vysvětluje s tím, že by měl člověk projevit vůči přírodě pokoru a vděk, a ne jen bylinku urvat a odejít. Prosebná slova by mohla znít třeba takto: Lopuchu krásný, lopuchu náš, prosím, ať nám sílu dáš, tvé kořeny mají velkou moc, proto tě prosím o pomoc. A následné poděkování: Děkuji louce, děkuji lesu za vše, co si domů nesu.

Lopuch: kořen se má vykopávat něčím dřevěným, aby neztratil svou kouzelnou moc
Lopuch: kořen se má vykopávat něčím dřevěným, aby neztratil svou kouzelnou moc (Zdroj: archiv FTV Prima)

Léčivý lopuch: jak využít listy

Využít se dá v podstatě celá bylinka. Nejdostupnější je samozřejmě list, který prý stačí zalít horkou vodou, nechat co nejdéle louhovat a scezenou vodu pak použít při mytí vlasů. „Tím podpoříme jejich růst, popřípadě se zbavíme nepříjemných lupů,“ vyjmenovává paní Navrátilová, na co všechno lze lopuch použít, a nezapomene dodat, že scezenou lopuchovou vodou lze také omývat obličej, zvláště účinná je tato kúra pro problematickou aknózní pleť.

Lopuch: list podporuje růst vlasů
Lopuch: list podporuje růst vlasů (Zdroj: archiv FTV Prima)

Léčivý lopuch jako zelenina

Mladé výhonky a stonky, svým vzhledem připomínající řapíkatý celer, můžeme zase použít jako výtečnou klasickou zeleninu jak zasyrova, tak tepelně upravenou, např. do polévek, ale také třeba obalit v těstíčku a osmažit.

Lopuch: mladé výhonky a stonky jsou skvělá zelenina
Lopuch: mladé výhonky a stonky jsou skvělá zelenina (Zdroj: archiv FTV Prima)

Léčivý lopuch: jak naložit s kořenem 

„Kořen očistíme, pokrájíme a usušíme v sušičce, popřípadě po starém způsobu navlékneme na nit jako korálky a necháme pomalu vysušit na vzduchu,“ říká expertka a na závěr doporučuje nasušený kořen namlít na jemný prášek, který už nemusíme tepelně upravovat, a tak v něm zůstanou všechny účinné látky. Ten následně uskladníme v dobře uzavíratelné sklenici a při potížích užíváme na špičku nože prášku, který zapijeme vlažnou vodou.

Lopuch: kořen očistíme, pokrájíme a usušíme
Lopuch: kořen očistíme, pokrájíme a usušíme (Zdroj: archiv FTV Prima)

Publikováno: 24. 9. 2018, Autor: Láďa Hruška , Profil autora: Láďa Hruška