reklama

Předpověď počasí na víkend 13. a 14. října aneb babí léto na zahradě

Předpověď počasí na druhý říjnový víkend říká, že nás čeká krásné babí léto! Užijeme si slunečních paprsků i příjemných teplot, které se vyšplhají až k 23 °C, jen někde se objeví ranní mlhy. Co dělat na zahradě, která je ve znamení babího léta? Třeba můžeme spadané listí využít plošným kompostováním, těšit se z rozkvetlých jiřinek a připravit se na jejich zazimování nebo vysadit keře rybízu a angreštu. A jelikož na víkend podle lunárního kalendáře připadají dny listů, měli bychom si udělat zásobu nejen krásných barevných listů, ale i květů a plodů na podzimní dekorace.

Předpověď počasí na víkend 13. a 17. října

  • V sobotu má být jasno, ráno ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Nejvyšší denní teploty 19 až 23 °C, noční v průměru 9 °C. Povane slabý, místy mírný jihovýchodní vítr. Slunce vychází v 07:19 a zapadá v 18:16. Bio předpověď hlásí stupeň 1, mírnou zátěž.
  • V neděli se očekává opět jasno, ráno a dopoledne se mohou objevit mlhy  Nejvyšší denní teploty 18 až 22 °C, v noci kolem 8 °C. Vát bude mírný jihovýchodní vítr. Slunce vychází v 07:19 a zapadá v 18:16. Bio 1 – mírná zátěž.

Lidové pranostiky a zahrada

Lidová pranostika je na 13. a 14. října hodně skoupá, ale zato je bohatá na předpovědi, jaká bude zima podle říjnového počasí. Posuďte sami: Je-li říjen velmi zelený, bude zato leden hodně studený. V říjnu mnoho dešťů, v prosinci mnoho větrů. Co v říjnu zimy přibude, v lednu jí opět ubude. Čím déle vlaštovky u nás v říjnu prodlévají, tím déle pěkné a jasné dny potrvají. Když se táhnou ptáci blízko k stavení, bude tuhá zima. Říjen a březen rovné jsou ve všem. Teplý říjen – studený únor. Teplý říjen = studený listopad.

Lunární kalendář a zahrada

V úterý 9. 10. bylo novoluní, od tohoto dne nám měsíc přibývá a s ním i naše síly. Na víkend podle lunárního kalendáře připadají dny listů, což znamená, že je vhodná doba na sběr hlávkového salátu, špenátu, kapusty a především natí, listů, květů, plodů (šišky, bukvice) na podzimní dekorace. O víkendu nás čekají příznivé dny na sběr a zmrazování ovoce a také na mechanické odstraňování plevelů. Pozor, umělá hnojiva už natrvalo schováme až na příští sezonu, luna si je už nepřeje.

Předpověď počasí a zahrada: jiřinky před zimou

Jiřinky (Dahlia) po prvních mrazech vyjmeme z půdy tak, abychom jim co nejméně poškodili hlízy, protože z případných ran pak při skladování snadno zahnívají. Na zmrzlé nadzemní části odřízneme stonky asi na 10 až 15 cm; u rostlin které mráz poškodil více, odstraníme všechna změklá pletiva stonků. Mírně je usušíme na suchém místě s otočením trsů, aby nezůstala voda ve stoncích. Po oschnutí je snadněji očistíme od zbytků zeminy. Uskladníme je při 5 °C, prosypeme je rašelinou – lépe se udrží potřebná vlhkost a zabrání se šíření případné houbové infekce. Při konečném uskladnění nesmí na odříznuté nadzemní části zůstat žádné zbytky listů ani jiného materiálu, který by mohl snadno plesnivět.

Předpověď počasí a zahrada: jiřinky po prvních mrazech vyndáme z půdy
i (Zdroj: pixabay.com)
Předpověď počasí a zahrada: jiřinky po prvních mrazech vyndáme z půdy

Předpověď počasí a zahrada: plošné kompostování

Mnohý podzimní odpad, hlavně spadané listí, můžeme na zahradě využít tzv. plošným kompostováním, kdy ho přirozeným koloběhem snadno a dobře vrátíme do půdy. Takhle lze mulčovat prázdné záhony i půdu mezi dřevinami a zejména většími trvalkami. Povětrnostní vlivy a hlavně pak půdní živočichové způsobí průběžné rozkládání, takže na jaře již bude část živin uvolněna a navíc půda ochráněna během mrazivých období bez sněhové přikrývky. Tento způsob ukládání organické hmoty nejvíce podporuje život a rozvoj žížal, které jsou předpokladem pro zlepšování půdní struktury. Je proto špatné, když někdo žížaly při rytí sbírá a hubí. Tito živočichové se živí pouze látkami tvořícími humus, jež procházejí jejich střevem a poté jsou opět půdě ku prospěchu.

Předpověď počasí a zahrada: spadané listí využijeme tzv. plošným kompostováním
i (Zdroj: pixabay.com)
Předpověď počasí a zahrada: spadané listí využijeme tzv. plošným kompostováním

Předpověď počasí a zahrada: vysazujeme keře

Říjen je nejlepším měsícem pro výsadbu opadavých okrasných keřů, růží a podnoží růží pro očkování. Do zimy ještě dobře zakoření, a pokud bude termín výsadby pozdější, vyplatí se silnější vrstva mulče proti promrznutí půdy. Máme-li k dispozici dobrý kompost, přidáme ho při sázení ke kořenům. V této době vysazujme keřový nebo stromkový rybíz a angrešt, protože na jaře raší jako první. Keře sázíme raději hlouběji, aby byly nejspodnější pupeny zakryty zeminou.

Předpověď počasí a zahrada: vysazujeme keřový nebo stromkový rybíz
i (Zdroj: pixabay.com)
Předpověď počasí a zahrada: vysazujeme keřový nebo stromkový rybíz

Publikováno: 18. 10. 2018, Autor: Marta Pawlicová , Profil autora: Marta Pawlicová