reklama

Předpověď počasí na 20. a 21. října: Tipy, co se dá dělat o víkendu na zahradě

Předpověď počasí na třetí říjnový víkend naznačuje, že se ochladí a možná i trochu sprchne. V sobotu očekáváme přes den teploty kolem 15 °C, v neděli bude ještě o pár stupňů chladněji. Teplé počasí se tak s námi na letošní rok rozloučí. Zdá se, že se tentokrát lidová moudrost, která říká, že svatá Voršila (21. 10.) zimu posílá, vyplní. Máme pro vás tipy, co se dá v tomhle počasí dělat na zahradě: řešit problém se strupovitostí jablek a hrušek, připravit zeleninu na pěstování v zimě nebo správně zkypřit půdu pod ovocnými stromy.

Předpověď počasí na víkend 20. a 21. října

  • Oblačno, přechodně až zataženo a místy přeháňky. Ráno ojediněle mlhy. Odpoledne od severozápadu ubývání oblačnosti. Nejvyšší teploty 12 až 17 °C, noční kolem 6 °C. Povane mírný severní až severozápadní vítr. Slunce vychází v 07:29 a zapadá v 18:04. Bio předpověď hlásí stupeň 1, tedy jen mírnou zátěž.
  • V neděli se očekává polojasno až oblačno, výjimečně se objeví přeháňky. Ráno místy mlhy. Nejvyšší teploty 10 až 15 °C, v noci v průměru  5 °C. Vát by měl slabý severní vítr. Slunce vychází v 07:29 a zapadá v 18:04. Bio 1 – mírná zátěž.

Zahrada a lidové pranostiky 

Pranostiky jsou lidová rčení založená na dlouhodobé zkušenosti a pozorování meteorologických jevů v souvislosti s roční dobou. Lidé si všimli, že některé dny jsou průlomové v počasí a jejich průběh velice ovlivňuje i počasí příštích měsíců. Takovým dnem je 21. říjen, kdy má svátek Brigita, dříve Uršula neboli Voršila: Jak den svaté Voršily začíná, tak se i zima končívá. Když na Uršulu vítr duje, tuhou zimu ohlašuje. Na svatou Voršilu se má zelí klidit domů, jinak na ně Šimon a Juda nechá napadnout sníh. Svatá Voršila zimu posílá. Zdá se, že se tentokrát lidová moudrost vyplní, zima se skutečně začíná hlásit o svá práva.

Zahrada a lunární kalendář

Měsíc dorůstá, což nám umožňuje vrhnout se s plnou vervou do podzimních prací na zahradě. O víkendu nám Luna radí přesazovat, sázet a vysévat a přihnojovat. Neměli bychom plít, což v tomto období dělat už skutečně nemusíme. Teď je potřeba především připravit půdu na odpočinek, a tak tou nejdůležitější činností bude jistě kypření a rytí.

Předpověď počasí a zahrada: řešíme problém zvaný strupovitost jádrovin

Strupovitostí jádrovin trpí zejména stromy ve vyšších a uzavřených polohách (údolích), za vlhčího počasí a také více stromy s příliš hustými korunami. Protože choroba přezimuje v bezprostřední blízkosti stromů ve spadaném listí, je jeho včasné shrabání a zkompostování základním preventivním opatřením. Chceme-li omezit tuto houbovou chorobu hlavně jabloní a hrušní, ošetříme stromy zhruba týden před opadem listů nebo bezprostředně po opadu postřikem močoviny (5 až 7% koncentrace). Dusík obsažený v hnojivech urychlí rozklad listů, a tím i rozklad plodniček původce strupovitosti. Vzhledem k obsahu organického dusíku v hnojivech snížíme potřebu dusíkatého hnojení v následujícím roce. Dalšími rostlinolékařskými opatřeními je výběr rezistentních odrůd, dále vzdušnost výsadeb a korun stromů, výběr vhodných lokalit k pěstování. Chemické ošetření vhodnými přípravky je vhodné provádět až zjara ve fázi myšího ouška, před květem a dále 2 až 3 postřiky podle potřeby.

Předpověď počasí a zahrada: problém zvaný strupovitost jádrovin
i (Zdroj: istock.com)
Předpověď počasí a zahrada: problém zvaný strupovitost jádrovin

Předpověď počasí a zahrada: jak na pěstování zeleniny v zimě

I během dlouhého zimního období je možné na zahrádce vypěstovat některé druhy zeleniny. O úspěšnosti rozhoduje nejen výběr vhodné odrůdy, ale hlavně agrotechnika, kdy půda by měla být připravena v dostatečném předstihu, aby nedošlo k jejímu sesedání během zimních měsíců. Horším klimatickým podmínkám přizpůsobíme vzdálenost rostlin tak, že bude hustší a i výsevy sejeme hustěji. Zajištění dostatku vody je pak pro správný růst a vývoj limitující; rostliny během zimního období při jejím nedostatku obvykle nezmrznou, ale vyschnou. A o které druhy zeleniny se jedná? Vysazujeme ozimý salát vysetý v září, zářijové výsevy špenátu a kozlíčku polníčku přikryjeme chvojím, abychom předešli jejich vymrzání případnými holomrazy. Dalšími přezimujícími zeleninami jsou česnek, cibule, pór, pažitka, kapusta růžičková, kadeřavá i hlávková, štěrbák a naťová petržel. Tak budeme mít čerstvé vitaminy po celou zimu.

Předpověď počasí a zahrada: zelenina se dá pěstovat i v zimě
i (Zdroj: istock.com)
Předpověď počasí a zahrada: zelenina se dá pěstovat i v zimě

Předpověď počasí a zahrada: kypříme půdu pod stromy a keři

Péče o půdu, která je po sklizni pod ovocnými stromy a keři ulehlá, je důležitá a doporučuje se zkypřit. Ale vhodné je kypření pouze vrchní neprokořeněné vrstvy s použitím kypřiče. Každý druh ovoce má své limity. U bobulového ovoce můžeme kypřit do hloubky jen 5 cm, u jádrovin pak do 10 až 20 cm, opatrným protahováním zeminy kypřičem ve směru od kmene. Při hlubším zásahu bychom poškodili větší část vlásečnicových kořenů. Pokud půdu pod  stromy využíváme k pěstování jiných rostlin, je vhodná jen mělčí kultivace rycími vidlemi, nikdy ne stejná jako na záhonech. Docházelo by tak k přerytí a přetrhání většího množství vlásečnicových kořenů a omezili bychom výživu stromu s následným rychlejším stárnutím.

Předpověď počasí a zahrada: podzimní kypření půdy kolem stromů
i (Zdroj: istock.com)
Předpověď počasí a zahrada: podzimní kypření půdy kolem stromů

Publikováno: 19. 10. 2018, Autor: Marta Pawlicová , Profil autora: Marta Pawlicová