reklama

Australský silky teriér: Věrný a přizpůsobivý společník

Australský silky teriér je blízký příbuzný yorkšírského teriéra a jejich podoba je na první pohled skoro až matoucí. Oba patří mezi společenská plemena, do sekce toy teriérů.

Australský silky teriér: Plyšák na pohled je ve skutečnosti sportovcem tělem i duší

Silky teriéra si opravdu s yorkšírským teriérem velmi snadno spletete, zvláště když někteří yorkové bývají poněkud přerostlí a zdaleka neváží pouhé 3,5 kg, jak je dáno standardem. Správný silky teriér váží asi 3–5 kg a měří 23 cm v kohoutku. Dalším rozeznávacím znakem jsou výrazné vztyčené uši u silky teriéra. Při koupi silky teriéra opravdu dbejte na to, aby pes měl průkaz původu. U nepapírových štěňat dochází velmi často ke křížení s yorkšírským teriérem. Obě plemena patří mezi toy teriéry.

Silky teriér byl vyšlechtěn v Austrálii a do České republiky byl dovezen až v roce 1991. Od té doby se stále více posouvá nahoru v žebříčku oblíbených psích plemen.

Maličký teriér se silným loveckým pudem dokáže prohnat každou kočku, která mu přeběhne přes cestu. Je aktivní a hravý, občas tvrdohlavý, ostatně jako každý pravý teriér. Na druhou stranu je to pes velmi přizpůsobivý, který špatně snáší samotu. Je proto vhodný ke starším, ale aktivním lidem, kteří mu už mohou dopřát svou stálou společnost.

Maličký teriér se silným loveckým pudem dokáže prohnat každou kočku
i (Zdroj: istockphoto.com)
Maličký teriér se silným loveckým pudem dokáže prohnat každou kočku

Silky teriér bývá velmi dobrý hlídač. Na vetřelce upozorní ostrým a vysokým štěkotem. S cizími lidmi i zvířaty se příliš snadno nekamarádí. Je nutná velmi dobrá socializace už od útlého věku. I v rodině si silky teriér pečlivě vybírá, kdo bude jeho pán. Většinou silně přilne jen k jednomu členu rodiny.

Silky teriér bývá velmi dobrý hlídač
i (Zdroj: istockphoto.com)
Silky teriér bývá velmi dobrý hlídač

Silky teriér má dlouhou, hedvábnou srst, na hřbetě modravou a na hrudi a hlavě hnědou. Péče o srst je dosti náročná, vyžaduje pravidelný střih, pečlivé pročesávání a udržování v čistotě. Časté koupání a šamponování však srst poškozuje. Dobrá zpráva však je, že silky teriér nelíná.

Silky teriér má dlouhou, hedvábnou srst
i (Zdroj: istockphoto.com)
Silky teriér má dlouhou, hedvábnou srst

Je to plemeno dost dlouhověké, dožívá se 14–16 let.

Publikováno: 22. 10. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.