reklama

Dobrman: Elegantní a inteligentní pes pro zkušené chovatele

Dobrman patří mezi psy, jejichž vzhled se v posledních letech zásadně proměnil, především díky zákazu kupírování uší. Dobrmani tak na pohled ztratili určitou ostrost a razanci. Proměna je to však pouze exteriérová.

Dobrman je německé plemeno, vyšlechtěné v 70. letech 19. století Louisem Dobermannem, podle kterého nese své jméno. Standard plemene byl sepsán roku 1910 a dobrmani se řadí mezi pinče, jsou to pracovní psi s vyžadovanou pracovní zkouškou.

Dobrmani mají hodně pohnutou historii, pro kterou je spousta lidí, hlavně v minulosti, zatracovala. Byli vyšlechtěni jako nebojácní, temperamentní a učenliví psi. Bohužel během 2. světové války byli využíváni v koncentračních táborech a byla v nich pěstována agresivita. V současné době však jejich oblíbenost zase roste a přílišná agresivita se stala důvodem k vyloučení z chovu. Dnes se dobrmani chovají jako pracovní, obranné, společenské i rodinné plemeno.

Dobrmani jsou velmi aktivní, energičtí a temperamentní
i (Zdroj: pixabay.com)
Dobrmani jsou velmi aktivní, energičtí a temperamentní

Dobrmani jsou velmi aktivní, energičtí a temperamentní psi, kteří se poměrně snadno cvičí, ale jejich výcvik samozřejmě vyžaduje důslednost a pevnou ruku. Důležitá je včasná socializace, aby se zamezilo problémům s ostatními psy. Dobrmani milují svoji rodinu, kterou si za každých okolností chrání. Na svého pána jsou velmi vázáni a samota jim nesvědčí. Dobře vedený dobrman by měl být přátelský a klidný.

Typický vzhled dobrmana se špičatýma ušima už je minulostí. V České republice je ze zákona zakázáno kupírování uší, a tak se i nadšenci tohoto plemene museli smířit s přirozeným tvarem. Podle současného standardu se už i ocas ponechává v přirozené délce a nekupíruje se.

Typický vzhled dobrmana s kupírovanýma ušima už je minulostí
i (Zdroj: pixabay.com)
Typický vzhled dobrmana s kupírovanýma ušima už je minulostí

Dobrmani mají kohoutkovou výšku 68–-72 cm u psů a 63–68 cm u fen a váží 40–45 kg psi a 32–35 kg feny. Dožívají se asi 10–12 let věku.

Srst dobrmanů je krátká, tvrdá a hustá, bez podsady. Proto dobrmani hůře snášejí tuhou zimu a celoroční pobyt venku je možný pouze v zateplené boudě. Péče o srst je velmi snadná. U dobrmanů je přípustné dvojí zbarvení. Černá a hnědá s tříslovými znaky.

Srst dobrmanů je krátká, tvrdá a hustá, bez podsady
i (Zdroj: pixabay.com)
Srst dobrmanů je krátká, tvrdá a hustá, bez podsady

Publikováno: 29. 10. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.