K podzimu dýně neodmyslitelně patří a aranžovat je můžeme s různými přírodními materiály, a dokonce i se živými rostlinami. Spolu s floristkou Markétou Keclíkovou jsme pro dnešní tvoření zvolili dýňové aranžmá v kombinaci se sukulenty.
Dýně hokkaido, oranžová či zelená
Připravíme si dýni, která bude tvořit základ aranžmá. Nejčastěji se setkáváme s druhem hokkaido s oranžovou či zelenou slupkou. Na oranžové více sukulenty vyniknou, při použití zelené to bude tón v tónu a bude to elegantnější. Dýně by neměla být nikde poškozená a měla by dobře stát a nepřeklápět se na podložce. Zároveň by měla mít alespoň kousek plochého prostoru nahoře, tam, kde budeme přidávat sukulenty.
Dále budeme potřebovat sušenou tilandsii nebo sušený mech, který přilepíme na vrch dýně tavnou pistolí. Vyjmeme sukulenty z obalů a očistíme od zeminy. Snažíme se příliš nepoškodit kořeny. Lepicí pistolí lepíme sukulenty na povrch do mechu.
Jaké sukulenty zvolit
Sukulenty volíme různých barev, struktur a textur v různých velikostech. Velikost přizpůsobíme velikosti dýně. Díky stavbě sukulentů vydrží tyto rostliny i při nedostatku vody a na prudkém slunci. Rostliny to jsou velmi odolné a trvanlivé. Sukulenty dávají přednost jasnému světlu, prudké slunce jim neublíží. Použít můžeme i obyčejné netřesky.
Co s prázdnými prostory
Do meziprostorů můžeme vložit zase jiný druh mechu, třeba islandský mech, nebo můžeme aranžmá oživit třeba větvičkami vřesu.
Jak dlouho nám aranžmá vydrží
Aranžmá při venkovních podzimních teplotách vydrží po několik týdnů. Postřikovačem opatrně kropíme, hlavně u kořenů. Když dýně začne zahnívat, můžeme odříznout horní část dýně zdobenou sukulenty nebo netřesky a zasadíme je do země. Určitě nebudeme slibovat, že tím všechny rostliny zachráníme, ale část se jich jistě ujme.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů
Publikováno: 30. 10. 2018, Autor: Oldřich Navrátil, Profil autora: Oldřich Navrátil