reklama

Jak poznáte, že má váš pes cukrovku?

Cukrovka neohrožuje jenom lidi, ale je zdravotním nebezpečím i pro psy. Způsobuje ji stejně jako u člověka nedostatek inzulínu v těle. Počet psů s cukrovkou bohužel stále roste, takže je dobré vědět, jak vypadají první příznaky cukrovky, abyste mohli co nejdříve zasáhnout a navštívit veterináře.

Cukrovka postihuje především nekastrované fenky středního a staršího věku, které mají díky hárání narušenou hormonální rovnováhu. Z plemen jsou k cukrovce náchylní především teriéři a jezevčíci. U psů rozlišujeme primární a sekundární typ cukrovky. O primární jde v případě, když slinivka není schopná produkovat inzulín a je tedy nutné ho psovi dodávat. U sekundární se psovi inzulín tvoří, ale jeho organismus je vůči němu odolný. Zde je proto nezbytná větší úprava jídelníčku. Méně závažný sekundární typ cukrovky se vyskytuje zejména u starších psů s nadváhou.

K příznakům cukrovky u psa patří i zvýšená únava až apatie
i (Zdroj: pixabay.com)
K příznakům cukrovky u psa patří i zvýšená únava až apatie

Jak poznáte první příznaky cukrovky u psa

Pečujte o zdraví svého psa, pozorujte jakékoliv nezvyklé chování. V začátcích má pes často žízeň, více žere a díky tomu i tloustne. Nebo je naopak hubený, i když jí normálně. Bývá unavený až apatický, díky nadměrné konzumaci vody často močí, a tím pádem může nechávat doma loužičky. Psi také mohou mít problém se srstí. Občas může být taky psovi cítit z tlamy po ovoci. K veterináři je nutné zajít co nejdříve, aby se cukrovka nedostala do pokročilejšího stádia, kdy už pes začíná ztrácet zrak. Cukrovku lze odhalit testem na obsah cukru v krvi či moči. Při včasném odhalení nemoci a správné léčbě i životosprávě se i pes s cukrovkou dožívá normálního věku.

Jako prevence proti onemocnění cukrovkou je důležitý dostatečný pohyb psa
i (Zdroj: pixabay.com)
Jako prevence proti onemocnění cukrovkou je důležitý dostatečný pohyb psa

Úprava životosprávy psa a prevence cukrovky

U obou typů cukrovky je nezbytně nutné upravit jídelníček psa. Navíc primární cukrovka se musí léčit denními dávkami inzulínu, které vždy určí veterinář. U méně závažného sekundárního typu je důležitá úprava stravování, ale to samozřejmě platí i u prvního typu. „Jídelníček nemocného psa by měl obsahovat lipidy, glycidy, proteiny i vlákninu. Je důležité podávat granule, které mají suroviny s nízkým glykemickým indexem – vhodné jsou třeba i sladké brambory (topinambury). Nedoporučuje se domácí strava, protože často neobsahuje dostatečné dávky minerálů a vitaminů, které pes potřebuje. Strava by také neměla obsahovat jednoduché cukry a velké množství tuků. Důležité je krmit pravidelně a v menších dávkách. Ideální například 6x denně,“ říká odborník na výživu psů Martin Pučálka. Jako prevence proti onemocnění je důležitý dostatečný pohyb a kvalitní strava. Pokud máte fenku a nechcete štěňata, je dobré ji nechat vykastrovat.

Publikováno: 7. 11. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce