reklama

Naučte se ošetřit svého psa při poranění nohy

Váš pes si na procházce může poranit tlapu o zatoulaný střep, rezavý hřebík nebo vyčnívající kámen. Samozřejmě s ním zajdeme k veterináři, ale měli bychom sami umět prvotně mu ránu ošetřit, abychom předešli zavlečení infekce nebo dokonce tetanu. Víte, jak správně psa ošetřit? Naučte se udělat praktický obvaz.

Naučte se ošetřit svého psa při poranění nohy (Zdroj: Prima DOMA)

Ošetření drobných poranění u psa

Na procházkách se může lehce stát, že se náš čtyřnohý kamarád poraní na tlapce. Pokud je poranění vážnější a hrozí zavlečení infekce, nezanedbáme návštěvu veterináře, který našeho pejska ošetří. Měli bychom se ale naučit vyrobit obvaz, kterým psovi tlapu ošetříme sami - alespoň na tu dobu, než psa k veterináři přivedeme. 

V první řadě tlapu psovi omyjeme a vyčistíme, abychom eliminovali prostup infekce do těla psa. 

Potom si z gázy nastříháme několik proužků, které použijeme jako vložku do meziprstí na tlapě. Pokud bychom toto neudělali, může lehce dojít k zapaření této oblasti a dalšímu zdravotnímu problému.

Stříhání
Gázu nastříhejte na proužky (Zdroj: Prima DOMA)

Proužky gázy vložíme do meziprstí a začneme tlapu ovazovat obvazem. Začínáme od spodní strany tlapy nahoru. Obvaz přiložíme až nad kloub nohy. Klademe důraz na to, abychom obvaz navíjeli na nohu tak, aby každé otočení bylo překříženo. Tím docílíme, že obvaz z nohy nesklouzne.

Gáza
Nastříhané proužky gázy vložíme do meziprstí (Zdroj: Prima DOMA)
Obvaz
Obvaz po každém přetočení překřížíme, aby lépe držel (Zdroj: Prima DOMA)

Až vytvoříme dostatečnou krycí vrstvu obvazu, pokračujeme se samodržícím obinadlem typu Coban, které celý obvaz lépe zafixuje a pes může na tlapu došlápnout. 

Obinadlo
Samodržící obinadlo zabrání sklouznutí obvazu při chůzi (Zdroj: Prima DOMA)

Pokud budeme chtít jít se psem ven, na poraněnou tlapu přes obvaz navlékneme igelitový sáček a pak na nohu natáhneme psí botičku. Tyto botičky nejsou voděodolné a prosakují, proto použijeme igelitový sáček.

Botička
Přes igelit navlékněte botičku (Zdroj: Prima DOMA)
Sáček
Igelitový sáček zabrání zvlhnutí při procházce venku (Zdroj: Prima DOMA)

Máte-li neklidného psa nebo je nebezpečí, že by si pes obvaz z nohy sundal, použijte plastový límec. Ten jednoduše nasadíte psovi za uši a tím zabráníte tomu, aby se k obvazu dostal, roztrhal ho a poraněnou nohu si lízal.

Límec
Plastový límec psovi nedovolí, aby si obvaz potrhal (Zdroj: Prima DOMA)

Mějte na paměti, že ránou na noze může do těle psa prostoupit nejen infekce, ale také tetanus. Dejte psa proto očkovat.

 

Publikováno: 21. 10. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová