reklama

Uvažte si kytici z podzimních květin z vaší zahrady

Jistě jste si častokrát říkali, jak jsou některé kytice krásně a vkusně uvázány a jaké aranžmá šikovné ruce květinářek vymyslely. Přitom to není takový kumšt, pokud se ví, jak na to. A i když už nám podzim zaklepal na dveře, nemusíme si květiny pro potěšení kupovat v obchodě. Porozhlédněte se po své zahradě a okolí a zjistíte, kolik krásných květin zde ještě kvete. A z nich si dnes uvážeme kytici do vázy.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Uvažte si kytici z podzimních květin z vaší zahrady (Zdroj: Prima DOMA)

Dekorativní aranžování podzimních květin

Na světě existuje obrovská spousta květin a dá se říci, že je jedna krásnější než druhá. Zvláště ty, které nám nabízejí v květinářství. Tyto květiny jsou bohužel téměř všechny cizokrajné a putují do našich obchodů z velké dálky. Přitom musí být dodržovány určité teplotní podmínky, aby květiny cestu po moři a letecky vůbec přežily a vydržely být dlouho krásné a svěží. Proto nás velmi často mrzí, že naše krásně naaranžovaná kytice z obchodu za hříšné peníze po několika dnech i přes veškerou péči uvadne a uschne. 

Je tedy lepší se zaměřit na tuzemské květiny, které můžeme pěstovat na zahradách. A nenechte se mýlit, i podzim je ideálním časem pro to, aby u nás kvetly květiny. Seznamte se s některými květinami, které kvetou i na podzim a ze kterých si můžete doma uvázat nádhernou kytici plnou barev a vůně.

Astra
i (Zdroj: Prima DOMA)
Typickou podzimní květinou jsou vysoké astry

Podzimní květiny

Takovými klasickými podzimními květinami jsou listopadky neboli chryzantémy. Dají se pěstovat v našich podmínkách bez velkých problémů a mají spoustu různých tvarů květů i odstínů. Dále jsou to jiřiny, sléz, krásenka, hledík, verbena, astra, cínie, okrasný tabák nebo mečíky. 

K tomu, abychom si uvázali kytici, budeme potřebovat nejen květiny, ale i dekorativní zelené listy nebo větvičky.

Krásenka
i (Zdroj: Prima DOMA)
Krásenky vydrží kvést i na podzim a jsou ozdobou zahrad

Vázání aranžmá

Začneme třemi rozvětvenými rostlinkami. Dvě si v ruce překřížíme pod úhlem 45 °a třetí k nim přidáme květem směrem k sobě, čímž vznikne jakýsi trojrozměrný základ.

Vázání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Květiny skládáme do kytice pod úhlem 45 °

Každou další květinu pak k základu přikládáme pod úhlem 45 °, abychom docílili bohatého a kulatého tvaru kytice. Po každém přiložení dalšího květu si kytici v ruce pootočíme zhruba o 1-2 cm. Takto postupujeme, dokud nevytvoříme velkou kytici.

Kytici zakončíme přidáním ozdobných trav, listů nebo asparágusu. 

Kytice
i (Zdroj: Prima DOMA)
Dbejte na to, abyste květiny do kytice zakládali stejnoměrně ze všech stran

Než usadíme hotovou kytici do vázy, je potřeba očistit všechny stonky od listů, které by velmi brzy začaly ve vodě zahnívat.

Kytici pak lehce svážeme dohromady a zakrátíme konce stonků do jedné délky šikmým řezem, který bude lépe nasávat vodu.

Stonky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Stonky očistíme od listů, jinak budou ve vodě zahnívat

Není nutné nalít do vázy vodu až k okraji. Nechte vody jen tolik, aby byly všechny stonky ponořené. Čím více vody se bude stonků dotýkat, tím rychleji začnou uhnívat.

Pokud nemáte vlastní zahrádku, ale přesto byste chtěli mít doma právě takové krásné podzimní květiny, nezoufejte. Pomocí internetového vyhledávače si můžete ve svém okolí najít pěstitele, který se zabývá pěstováním sezónních květin. 

 

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 18. 10. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová