Tetanus je onemocnění nebo spíše přesněji řečeno stav, který způsobuje bakterie, žijící ve vlhkém venkovním prostředí. Tento stav se projevuje bolestivými křečemi a pokud nebude ihned léčen, může a dojít i k zástavě srdce a úmrtí. Naštěstí je u nás očkovací látka, která nás před tetanem chrání. A nejen nás. Víte, že je potřeba očkovat nejen lidi, ale také domácí zvířata?
Očkování proti tetanu
Nejen nás může napadnout zákeřná bakterie Clostridium tetani, která si libuje ve vlhkém venkovním prostředí a pokud se dostane do živého organismu, způsobí v něm skutečnou paseku. Projevem tetanu jsou nekontrolovatelné křeče, které způsobují toxiny, produkované výše jmenovanou bakterií. Neléčený stav pak končí většinou smrtí.
Naštěstí máme velkou záchranu, a tou je očkování. Toto očkování se provádí jak u lidí, tak u domácích a zejména hospodářských zvířat, která mohou s bakterií tetanu přijít do styku. Nerozmýšlejte se proto, pokud vám veterinář nabídne očkování proti tetanu u vašeho pejska a rozhodně si neříkejte, že zrovna vašemu psovi se nemůže nic stát. Očkováním mu můžete zachránit život.
Zejména štěňata v období 3. a 4.měsíce, kdy se jim mění mléčný chrup jsou velmi ohroženou skupinou. Štěňata jsou schopna zvláště při procházkách a venčení ochutnat prakticky všechno, co najdou. Spory bakterií Clostridium tetani přežívají nejen v půdě (dokonce po dobu několika let), ale nalezneme je i v trusu hospodářských zvířat, zejména koní. Smslnout takový koňský "koblížek" je pro štěně vítanou zábavou a my nemůžeme tušit, zda právě taková "pochoutka" nebude vašemu miláčkovi nebezpečná. Snadno se může stát, že otevřenou rankou v tlamičce dojde k přenosu bakterií do krve vašeho psa a pokud není očkovaný proti tetanu, je zaděláno na opravdu velký problém.
Nervový jed, který spory bakterie Clostridium tetani produkují napadnou nejprve svaly na hlavě, čímž dochází ke křečovitým stahům. Dále se tetanus projevuje topornou chůzí. Ihned při prvních příznacích je potřeba dostat psa k veterináři, který neodkladně zahájí léčbu. V opačném případě je úhyn vašeho mazlíčka nevyhnutelný.
Očkování proti tetanu u psů není součástí plošně používaných vakcín, ale zvláště u zvířat, pohybujících se v hospodářských oblastech (např. pastevečtí psi) bychom neměli toto očkování podcenit a psa chránit. První očkování se provádí ve třech měsících věku psa a po dalších 3-4 týdnech se provádí přeočkování. Další dávky očkovací látky se aplikují každé 2 roky. Pokud váš pes patří do rizikové skupiny, ochranu před tetanem si jistě zaslouží.
Publikováno: 7. 10. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová