Dezinfekce – věc, kterou ještě loni u sebe nosil málokdo – se stala ze dne na den součástí každodenního života. Češi byli nuceni ji přijmout včetně jejích standardních vlastností – nevoní, lepí, vysušuje pokožku.
Hygiena a dezinfekce
Hygiena a mytí rukou je od příchodu pandemie COVID-19 stále více aktuálnější téma. Každý už ví, že patří mezi velmi významná preventivní opatření před šířením virů a bakterií.
Kdy bychom si měli ruce dezinfikovat a kdy je stačí jen umýt mýdlem? Tekutá mýdla jsou založena na principu působení detergentů. Ty rozpouští tukové látky, včetně tukového obalu koronaviru. Mají tedy nejen mycí, ale také částečně dezinfekční účinek. Proto je i obyčejné mýdlo silný spojenec pro zachování hygieny a velmi výrazně snižuje šance přenosu nemoci pomocí bakterií.
Kdy je vhodné ho použít
- Před přípravou jídla, před jídlem
- Před nástupem do MHD a po vystoupení
- Před a po návštěvě zdravotnického zařízení
- Před a po návštěvě obchodů (např. po kontaktu s nákupními košíky)
- Po návštěvě veřejných toalet
- Před návštěvou příbuzných a známých
- Po sejmutí roušky
- Před a po pohybu ve veřejných prostorách (kontakt s klikami, tlačítky u výtahů, zábradlí apod.)
- Pokud nemáte možnost umýt ruce mýdlem pod tekoucí vodou
Za jakých podmínek naopak dezinfikovat ruce
Určitě předtím a potom, než jdete na riziková místa, kde je velká koncentrace lidí. Typicky nemocnice, pečovatelské ústavy, obchody. Vlastní aplikace dezinfekce je jednoduchá, dejte si na ruce dostatečné množství produktu, aby stačilo na celý povrch rukou a důkladně rozetřete. Celý tento proces by měl trvat alespoň 20 sekund. Neoplachujte si ruce nebo je neotírejte, dokud se dezinfekce celá nevsákne. Nejčastěji se používají na dezinfekci rukou ty, které obsahují alespoň 60 % alkoholu.
Věděli jste, že na trhu ale můžete najít i nearomatické bezalkoholové dezinfekce, které se skvěle hodí nejen pro všechny s alergickou reakcí na alkoholové dezinfekce. Dezinfikují pokožku bez alergie, vysušení nebo podráždění pokožky. Bývají také bez parabenu a vůně.
Na trhu je k dostání například pěna Dermaphex. Je to první antimikrobiálně aktivní pěna bez alkoholu, parabenu. Nelepí a je bez zápachu. Díky pěně s viskozitou podobnou vodě, pokryje tato bezalkoholová dezinfekce větší plochu pokožky než gel při použití stejného množství přípravku. Proto stačí použít 2 až 3krát menší množství pro stejnou účinnost. Pěna Dermaphex dezinfikuje pokožku bez alergických reakcí, vysušení nebo podráždění pokožky. Aplikace pěny je příjemná, prostředek se ke kůži chová přátelsky a má vynikající efekt. Je to dezinfekční prostředek vhodný i k aplikaci na suchou, podrážděnou či velmi citlivou pokožku. Preferují ji i restaurace, školky a školy a nemocniční personál.
Produkty Dermaphex můžete zakoupit na www.medhaus.cz/desinfekce-rukou.
Publikováno: 6. 10. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce