Propolis je pryskyřičná látka příjemné aromatické vůně, která vzniká jako produkt činnosti včel. Propolis působí na lidský organismus antibakteriálně, využívá se k léčbě kožních plísní, exémů a dalších kožních anomálií, blahodárně působí též na zuby jako anestetikum. Pokud máme včely, můžeme si z jimi vyrobeného propolisu doma připravit propolisovou tinkturu.
Jak si vyrobit propolisovou tinkturu nebo mast?
Propolisová tinktura je takovým tekutým zlatem mezi produkty, které nám poskytují včely. Má antibakteriální účinky, léčí některé kožní neduhy a obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek.
K výrobě takové tinktury budeme potřebovat:
- líh nebo vysoce procentní alkohol
- propolis
Do uzavíratelné lahvičky s lihem nebo alkoholem vložíme několik kousků ztvrdlého propolisu a 14 dní lahvičku protřepáváme, aby se propolis rozpustil a zůstala nám propolisová tinktura tekutá.
Propolisová tinktura se používá nejen k hojení kožních problémů, ale také jako ideální dezinfekční prostředek třeba na ruce. Dále je tinktura využitelná na špatně se hojící mokvavé rány, exémy, afty, opary nebo jako mírné anestetikum při zánětu dásní či zubů.
Včely samy využívají propolis jako ochranu svého zdraví, kdy právě propolisem potahují vnitřní části úlu, a tím jej dezinfikují. Propolis vzniká z rostlinných pryskyřic a míz, které včely při sběru pylu zachytávají a díky vlastním enzymům, které pryskyřice naleptají a zpracují vzniká právě tato jedinečná látka.
Kromě tinktury lze vyrobit i propolisovou mast:
- sádlo nebo bílá či žlutá lékařská vazelína
- pravý včelí vosk
- propolis
Suroviny rozehřejeme ve vodní lázni, čímž dojde ke spojení všech složek. Jakmile jsou suroviny rozehřáté, pečlivě tekutinu rozmícháme a slijeme do vhodného kelímku. Mast používáme jako dohojovací prostředek na rány nebo kožní problémy. Mast uchováváme v lednici a používáme dle potřeby.
Publikováno: 28. 9. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce