reklama

Významné dny v říjnu nabídnou důležitý státní svátek

V říjnu před 102 lety vznikla samostatná republika, tehdy ještě pod názvem Československá. Tento státní svátek - Den vzniku samostatného československého státu, a nejen ten, si připomeneme v říjnu. Jistě vás zaujme, kolik významných dnů si v tomto měsíci připomínáme a třeba si mezi nimi vyberete nějaký svůj oblíbený.

Významné dny v říjnu nabídnou státní svátek (Zdroj: Depositphotos)

Významné dny v říjnu a státní svátek

Každý občan České republiky by si měl pamatovat, co se stalo dne 28. října 1918, co tomuto významnému dni v říjnu předcházelo a jaký důsledek to pro nás dodnes má. Ze školy víme, že v roce 1918 skončila 1. světová válka, která vyústila v rozpad tehdejší monarchie Rakouska-Uherska a na základě toho vzniklo několik nových republik, mezi nimi i Československá republika. Zasloužil se o to mimo jiné i tehdejší státník, filosof a sociolog Tomáš Garrigue Masaryk, který v debatě s prezidentem USA Wilsonem projednal možnost vzniku slovanských republik místo navrhované federalizace Rakousko - uherské monarchie. Díky své zásluze o vznik Československé republiky byl T. G. Masaryk jmenován prvním československým prezidentem.

TGM
První prezident T. G. Masaryk se zasloužil o vznik samostatné Československé republiky (Zdroj: Depositphotos)

Významné dny

1. 10. slavíme Den kávy. Tento den bychom měli oslavit právě se šálkem dobré a kvalitní kávy, nejlépe v útulné kavárně s přáteli a blízkými. Spousta organizací také připravuje Cofee festivaly s ochutnávkami nejrůznějších druhů kávy.

Káva
Bez kávy si den neumí představit mnoho lidí a na Den kávy bychom si mohli dopřát nějakou zvlášť dobrou (Zdroj: Depositphotos)

1. října také nesmíme zapomenout na naše i ostatní seniory, kteří v tento den slaví Mezinárodní den seniorů. Setkání s našimi rodiči a prarodiči bude jistě nejvhodnějším dárkem.

Dalším významným dnem je Světový den lékařů, cyklistiky, vegetariánství a hudby.

2. 10. slaví svůj svátek hospodářská zvířata a je to také Mezinárodní den nenásilí, který vznikl na počest indického duchovního vůdce Mahátma Gándhího, jenž se v tento den narodil.

4. 10. je Dnem zvířat. V tento den slaví svůj svátek František, na počest svatého Františka z Assisi, který žil ve 12. století a pečoval o nemocná či opuštěná zvířata. Každý, kdo má doma nějakého mazlíčka, by mu měl den jejich svátku rozhodně zpříjemnit.

Sv. František
Svatý František z Assisi byl patronem a ochráncem všech zvířat (Zdroj: Depositphotos)

5. 10. je Dnem učitelů. Zvlášť letošní rok je pro učitele zkouškou odvahy, nervů a schopností, takže obdarovat je nějakým milým přáníčkem nebo dárkem jistě nebude na škodu. 

Nezapomeneme ani na to, že 5. října je Dnem úsměvů. Usmívat se a smát se patří mezi základní vlastnosti člověka, a v takový významný den bychom měli mít pusu od ucha k uchu od rána do večera.

Úsměv
Usmívat bychom se měli nejen na Den úsměvů, ale neustále (Zdroj: Depositphotos)

9. 10. je Světový den pošty. V moderní době elektronické pošty tu klasickou již tolik nevyužíváme. Neuškodí ale zavzpomínat, jak se dopisy a balíčky doručovaly před mnoha lety a jak museli poštovní doručovatelé nasazovat zdraví či dokonce životy, aby doručili žádanou zásilku na místo určení.

10. 10. se zapsal jako Světový den zraku. To, že vidíme barevně a jasně je darem, ne samozřejmostí. Měli bychom tedy o svůj zrak pečovat, co to jen jde, protože ve chvíli, kdy o něj nenávratně přijdeme, poznáme, co jsme ztratili.

Stejně tak v tento den oslavíme Světový den duševního zdraví. Najděte si chvilku pro sebe, dejte si horkou koupel, zajděte do přírody, přečtěte si pěknou knihu, zajděte na koncert nebo si jen tak popovídejte s vašimi blízkými. Uděláte tím své duši neocenitelnou službu.

Duševní zdraví
V den svátku duševního zdraví vyrazme do přírody nebo jen tak relaxujme a odpočívejme (Zdroj: Depositphotos)

A velmi významný den je také Mezinárodní den proti trestu smrti, o nějž se zasloužila Evropská Unie a která do svých řad nepřijímá stát, kde trest smrti existuje. 

16. 10. je Světový den výživy. V tento den bychom si měli připomenout stálý problém nedostatku potravy v některých rozvojových zemích, a naopak problematiku obezity u lidí ve vyspělých zemích, kde je hospodářský a ekonomický dostatek.

20. 10. je Světový den stromů. A co bychom měli udělat? No samozřejmě zasadit strom. Při správné péči zanecháte svým potomkům nějakou hmatatelnou památku na sebe, a navíc uděláte něco i pro planetu a krajinu, ve které žijete. Stromů na zeměkouli ubývá a není nic jednoduššího, než je znovu vysadit.

Stromy
Stromů na naší planetě ubývá. Vysaďme tedy nějaký a ne jen v den jejich svátku (Zdroj: Depositphotos)

Víte, kdo je to bulbatik? Tak tito lidí mají svůj "svátek" dne 22. 10. Světový den bulbatiků je pro ty, kdo mají problémy s plynulou řečí a jednoduše koktají. V tento den se konají nejrůznější akce na podporu porozumění.

Světový den Organizace spojených národů (OSN) připadá na 24. 10. Den OSN je věnovaný všem zemím po celém světě.

28. 10. Den vzniku samostatného československého státu. Státní svátek nám také připomene, že kromě tradičních oslav jsou v tento den zavřené obchody, ale na druhou stranu se otevírají jindy nepřístupné prostory jako třeba Poslanecká sněmovna nebo budova Senátu.

31.10. Halloween - den, který se původně slavil v anglosaských zemích, ale postupně pronikl i k nám. Masky, příšerky, dýně a strašidla se zabydlují i u nás, a ačkoliv zde děti převlečené za záhrobní a mystické potvůrky nechodí dům od domu pro sladkou koledu, přesto spousta z nás zdobí domy a zahrady v duchu Halloweenu.

Halloween
Halloween si i u nás získává své fanoušky (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 1. 10. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová