reklama

Domácí lékárna: Potřebujete zhubnout?

I když už léto skončilo a do plavek se dostaneme tak maximálně při návštěvě bazénu, přeci jen má řada z nás černé svědomí, co se týče svého hubnoucího předsevzetí. Ale ta vůle kdyby byla. Jenže stačí projít okolo obchodu s laskominami a už se ládujeme dortíkem nebo hamburgerem a pak doma před zrcadlem počítáme tučíky a špíčky a lkáme, že tloustneme. Nepomohly by nějaké bylinky?

i (Zdroj: Depositphotos)
Domácí lékárna: Potřebujete zhubnout? (Zdroj: Depositphotos)

Jak nám mohou bylinky pomoci při hubnutí?

Při slově dieta se mnohým ženám zježí vlasy, protože si představí dny a týdny hladovění, upírání si oblíbených dobrot, mučení se v posilovně a pití hektolitrů "zaručeně" hubnoucích preparátů za hříšné peníze. Zhubnout se vám ale podaří pouze tehdy, když to budete mít tak říkajíc v hlavě správně srovnané. 

Vyvážená strava
i (Zdroj: Depositphotos)
Měli bychom si všímat, co jíme a v jakém množství

Lidské tělo je navíc individuální a žádné není stejné. Nenechte se proto nalákat od přátel nebo z televizních reklam na "vyzkoušené a opravdu fungující" prostředky, které vám odsají tuk z těla, zamezí chuť na sladké nebo vás donutí se začít pohybovat. Je to nesmysl. Většina preparátů, které se tváří jako dietní preparáty, jsou neškodné placebo výrobky na bázi přírodních produktů a bohužel, jak se můžete u některých i dočíst, obohacené o spoustu cukrů, barviv a přísad, které při hubnutí opravdu nepotřebujete. Proč tedy utrácet horentní sumy za předražené a ve velké míře nefungující výrobky, když se můžete spolehnout na přírodu, a především sami na sebe.

Pilulky
i (Zdroj: Depositphotos)
Zaručené pilulky na zhubnutí vám opravdu nepomohou

Spousta výživových poradců vám řekne, že hlavním krokem, abyste začali hubnout, je správně si nastavit jídelníček. Žijeme bohužel v době shonu. Moderní doba přeje rychlému tempu, kterému ale lidé nestačí. A protože potřebujeme čas na všechny aktivity a práci, které jsme si stanovili, omezujeme svůj osobní čas. Zkracujeme dobu spánku, dobu odpočinku i dobu jídla. Ráno v poklusu naházíme do sebe, co nám přijde pod ruku, hlavně ať je to kalorické a výživné. Oběd jíme většinou ve stoje v polední pauze někde na šatně a honem, honem ven na cigaretu, v kanceláři jednou rukou pracujeme na počítači a v druhé držíme toast nebo hamburger z fast foodu na rohu a večeři si vynahrazujeme v honosné hostině (pokud máme čas jí uvařit) nebo se odebereme do restaurace. 

Stres
i (Zdroj: Depositphotos)
Ranní shon a stres bez pořádné snídaně, to je velmi špatný zlozvyk

Vidíte sami, že už zde je jedna chyba za druhou. Jídlo je součástí našeho života a měli bychom se naučit si ho vychutnat. Pokud si budeme uvědomovat, co vlastně jíme, budeme i lépe trávit. A co jíst? Především potraviny, bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály. Neuškodí, když si místo kupovaného croissantu s nugetou dáme k snídani bílý jogurt bez cukru s několika kousky ovoce a misku müsli. Dokonce ani to müsli nemusíme kupovat, můžeme si jej připravit doma. Oběd (pokud nemáme možnost celozávodního stravování nebo nechceme utrácet za obědy v restauraci) můžeme vyřešit formou krabiček, které se dají ohřát v mikrovlnce v zázemí kanceláří, pro oběd si také můžeme poslat a nechat si jej doručit na pracoviště. Hlavní je, aby obědem bylo plnohodnotné a pokud možné teplé jídlo, a ne čínská polévka z večerky. Večeři chceme strávit v rodinném kruhu, ale není kvůli tomu potřeba péci husu s knedlíkem. Rodina jistě ráda ocení vaši snahu o lehké, snadno stravitelné večeře, sestávající z kuřecího nebo rybího masa, zeleniny a vhodné přílohy, kterou ovšem může být i salát. Lukulské hody si ostatně můžeme dopřát o víkendech, kdy máme čas strávit několik hodin u plotny. Ale vyvážené, bez zbytečných sacharidů, konzervantů a barviv.

Oběd
i (Zdroj: Depositphotos)
Nevynechávejte obědy a jezte je v klidu

No a pak je tu pohyb. Nemáme na mysli zrovna každodenní pocení v posilovně, ale příjemné procházky do přírody, nenásilný pohyb, který bude přirozený. Plavejte, sportujte, tančete. A můžete i doma. Nevěřili byste, kolik kalorií dokážete spálit během vytírání podlahy nebo převlékání ložního prádla. A nezapomeňte se smát. Smích pomáhá k hubnutí stejně jako dobrá nálada a pozitivní myšlení.

Hubnoucí bylinky

Neradujte se, že po použití těchto bylinek budete mít do druhého dne postavičku jako lusk. Hubnutí je proces dlouhodobý, ale bylinky nám mohou pomoci.

  • Kontryhel - působí ideálně na odvodnění organismu a napomáhá ke správné činnosti trávicího traktu.
  • Kopřiva - má čistící schopnosti a pomůže vám zbavit tělo škodlivin.
  • Bříza - je antiseptická, močopudná a mírně projímavá.
  • Pampeliškový kořen - čistí játra, ledviny, pomáchá činnosti slinivky břišní.
  • Ostropestřec - odstraňuje následky nesprávného životního stylu, únavu a malátnost, pomáhá k regeneraci jater..
  • Černý bez - je močopudný a čistí organismus.
  • Mateřídouška - odstraňuje stres a uklidňuje nervy.
  • Jitrocel indický - obsahuje látku psillium, která pročisťuje střeva a srovnává metabolismus.
Bříza
i (Zdroj: Depositphotos)
Vsaďte na bylinky, které vám upraví metabolismus a vyčistí vnitřní orgány

Jedna malá vychytávka na závěr

Neuvěříte tomu, ale víte, v kterou dobu je nejvhodnější začít hubnout? V období novoluní, tedy v době, než začíná měsíc dorůstat. V tuto dobu je nejvhodnější začít s pravidelným cvičením, úpravou jídelníčku, pitím bylinných hubnoucích čajů a celkovým nastartováním zdravé životosprávy. Hubnout totiž začnete prokazatelně jen tehdy, pokud budete vyrovnaní, nebude vás trápit stres, budete dobře spát a nebudete mít žádné velké zdravotní obtíže.

Novoluní
i (Zdroj: Depositphotos)
Věříte, že v období novoluní zhubnete snáze?

Publikováno: 29. 9. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová