Léto se pomalu chýlí ke konci a nás čeká sklizeň zeleniny ze záhonů. Mezi jinými druhy budeme sklízet i cukety. Ty se již neodmyslitelně zařadily do našeho jídelníčku a během let se z nich hospodyňky naučily připravovat nejen různá jídla, ale začaly je i zavařovat. Co z cuket nejraději připravujete vy?
Cukety se již zabydlely v našem jídelníčku
Z původních rostlin tykve obecné rostoucí ve Střední Americe se postupem doby v Itálii podařilo vyšlechtit kultivar, který nese název cukety nebo cukíny podle italského zucca. Jedná se jednoletou rostlinu keřovitého vzrůstu s velkými tmavě zelenými listy a bílými skvrnami. Má jasně žlutý květ a plodem je dlouhá okurkovitá cuketa se zelenou nebo žlutou slupkou. Velkou výhodou cuket je, že jsou rezistentní vůči většině chorob, jen vzácně je napadá padlí okurkové.
Cukety obsahují vysoké procento vody, dále v nich nalezneme malé množství bílkoviny a cukrů, vitamíny C, D a E, karoten nebo riboflavin.
Mezi nejznámější úpravy cuket rozhodně zařadíme smažené cukety, grilované, zapékané nebo sterilované. U nás si velkou oblibu získaly strouhané cukety v bramboráku, grilované cukety s další zeleninou či cuketa na sladko (hraběnčiny řezy). Výborně se hodí zavařované jako okurky nebo v čalamádě.
Recepty z cuket
Cuketová polévka
- 1 cuketa
- 3 brambory
- 1 cibule
- 1 zakysaná smetana
- 2 lžíce olivového oleje
- kari, sůl
Nejprve na tuku zpěníme nadrobno nakrájenou cibuli a necháme zesklovatět. Pak přidáme brambory nakrájené na kostičky a mladou neoloupanou cuketu. Zlehka zasmahneme, osolíme, přidáme kari a zalijeme vodou jen lehce nad okraj zeleniny, jinak by byla polévka příliš řídká. Jakmile je zelenina rozvařená, rozmixujeme jí na hladkou kaši. Vmícháme zakysanou smetanu a dochutíme čerstvými nebo sušenými bylinkami.
Cuketové hranolky
- cuketa
- 1 hrnek nastrouhaného tvrdého sýru (ideálně parmezán)
- česnek
- chilli
- olivový olej
- sůl a koření na zeleninu
Cuketu omyjeme, oloupeme (pokud má příliš tvrdou slupku) a rozkrájíme na podlouhlé hranolky. Vložíme na pečící plech. Zakápneme olivovým olejem, osolíme a posypeme kořením na zeleninu, do kterého jsme nastrouhali parmazán a rozmačkali česnek. Plech dáme do trouby a pečeme asi 15 minut, aby byly cukety měkké. Poté zapneme gril a dogrilujeme po dobu 3 minut do křupava. Podáváme s dipem nebo jogurtovými grilovacími omáčkami.
Slaný cuketový chlebíček
- 1 malá cuketa
- lžíce soli
- 500 g špaldové nebo klasické bílé hladké mouky
- 300 ml kefíru
- 2 lžíce olivového oleje
- 1 lžíce cukru
- 2 stroužky česneku
- 50 g nastrouhaného sýra
- lžička soli
- vrchovatá lžička jedlé sody
- 4 kusy sušených rajčat v oleji
- hrst čerstvého rozmarýnu
- 25 g strouhaného sýra na posypání
- 25 g tykvových semínek na posypání
Cuketu oloupeme, nastrouháme, osolíme a necháme 15 minut dostát. Důležité je, abychom cuketu dali potom pořádně okapat. Ze zbylých surovin zamícháme chlebové těsto. Než těsto začneme hníst, vpravíme do něj okapanou cuketu. Pak těsto minimálně 5 minut důkladně propracujeme rukama a uhněteme tuhý, kompaktní bochánek. Bochánek vložíme do formy vystlané pečícím papírem, posypeme strouhaným sýrem a dýňovými semínky a vložíme do vyhřáté trouby. Pečeme 45 minut na 180 °C.
Kuře v cuketové omáčce
- 1 kuře
- 1 větší nebo 2 malé cukety
- 1 velká cibule
- 10 kuliček nového koření
- 1 lžíce majoránky
- sůl
- mletý pepř
- kmín
- 250 ml smetany na vaření
- 2 lžíce octa
Cukety oloupeme a nastrouháme nahrubo do pekáčku. Přidáme koření a sůl a důkladně promícháme. Zalijeme smetanou, přidáme ocet a trošku vody. Na cuketovou směs položíme osolené a kmínem posypané kousky kuřete, zasypeme z vrchu drobně nakrájenou cibulí a přiklopené dáme péci do vyhřáté trouby na 220 °C na 1 hodinu. Před koncem pečení pekáček odkryjeme, aby se dopekla kůrčička.
Ratatouille
- 1 větší lilek
- 2 menší cukety
- 1 zelená paprika
- 1 červená paprika
- 2 červené cibule
- 4 rajčata
- 4 stroužky česneku
- tymián, sůl, mletý pepř
- olivový olej
Všechnu zeleninu omyjeme, vykrájíme jádřince a rajčata spaříme a oloupeme. Pak všechno nakrájíme na přibližně stejné kusy. Na oleji osmahneme cibuli, přidáme česnek a postupně vkládáme zeleninu - nejprve lilek, který asi 5 minut podusíme. Pak pokračujeme s paprikou a cuketou. Mírně podusíme ve vlastní šťávě, aby zelenina změkla. Přidáme rajčata, osolíme, zasypeme kořením a bez zakrytí vydusíme všechnu tekutinu. Podáváme s pečivem.
Publikováno: 3. 9. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová