reklama

I v září nás čekají významné dny

Ačkoliv si v září připomínáme především den. sv. Václava, tedy 28. září, máme v tento měsíc i další dny, které stojí povšimnutí. Rádi vám některé zajímavé dny připomeneme a povíme si něco i o našem novém státním svátku.

i (Zdroj: Depositphotos)
I v září nás čekají významné dny (Zdroj: Depositphotos)

Státní svátek a významné dny v září

Sluší se začít státním svátkem, který se slaví na den svatého Václava, tedy 28.9. V tento den si připomínáme neblahou událost roku 935 (některé historické zdroje uvádějí i rok 929), kdy byl ve Staré Boleslavi zavražděn svým bratrem kníže Václav. Svátek svatého Václava byl do roku 1951 památným dnem a od roku 2000 jej slavíme jako Den české státnosti.

Václav
i (Zdroj: Depositphotos)
28. září si tradičně připomínáme den svatého Václava, patrona české země

Je s podivem, že právě na den 28. září pak v naší historii připadají i další, neméně významné události. Jakoby právě s tímto datem byla spojitost - např. vyvraždění Slavníkovců na Libici, roku 1330 zemřela královna Eliška Přemyslovna, roku 1354 se Karel IV. vydává ke své korunovaci, roku 1479 uznala česká šlechta Vladislava Jagellonského za českého krále, po 1000 letech od zavraždění knížete Václava byla otevřena katedrála sv. Víta na Pražském hradě, v roce 1938 v tento den vypršelo ultimátum hitlerovského Německa, aby mohlo Československo o dva dny později obsadit, a o 3 roky později také v tento den vyhlásil říšský protektor R. Heydrich stanné právo. 

Významné zářijové dny

7. září je Dnem otevřených dveří památek ČR. V tento den se otevírají na řadě míst České republiky jindy nepřístupné památky a je možné si prohlédnout hrady a zámky zdarma.

Loket
Navštivte unikátní hrad Loket nedaleko Karlových Varů (Zdroj: Depositphotos)
Frýdštejn
Zřícenina hradu Frýdštejn vás přivítá v celé kráse (Zdroj: Depositphotos)

8. září je Mezinárodní den gramotnosti.

16. září je Mezinárodní den ochrany ozónové vrstvy a také na tento den připadá Den církevního školství a Týden evropské mobility - tento týden nás nabádá k zamyšlení nad různými alternativami dopravy ve světě, která by mohla být ekologická a mohla nahradit škodlivé a znečisťující látky, které vypouštějí do ovzduší výfuky aut. 

21. září nás čeká Mezinárodní den Alzheimerovy choroby a Světový den míru - v tento den si na celém světě lidé připomínají oslavami ukončení všech válek.

Mír
i (Zdroj: Depositphotos)
Nezapomeňte oslavit ukončení všech světových válek v historii lidstva

22. září je Evropským dnem bez aut a Mezinárodním dnem antikoncepce.

23. září pak slaví Mezinárodní den neslyšící.

26. září si připomeneme Mezinárodní den kulturního dialogu - toto téma nabývá v posledních dnech opravdu na velké důležitosti, protože se odehrává na úrovních dialogů mezi menšinami a většinami. 

27. září je Dnem mezinárodního cestovního ruchu, potažmo Světový den turismu.

Den turismu
i (Zdroj: Depositphotos)
Světový den turismu připadne na konec září

30. září je Mezinárodní den překladatelů.

Co ještě se stane v září?

1. září nastává pro všechny školáky opět nový školní rok. V některých českých školách bude ještě kvůli koronavirové nákaze a karanténě začátek školního roku odsunut o týden nebo až 10 dní. V těchto zařízeních bude místo klasické školní výuky připravena distanční výuka.

14. září bychom si měli také připomenout 83. výročí úmrtí 1. československého prezidente T. G. Masaryka.

V pátek 16. září bude také zajímavým dnem pro všechny, kteří sledují noční oblohu. V tento den nastane tzv. polostínový úplněk, kdy Měsíc projde velmi blízko okraje zemského stínu. Budeme-li mít jasnou oblohu, můžeme spatřit Měsíc jakoby začouzený černým kouřem. Maximální zatmění nastane v 20.54 hodin.

Úplněk
i (Zdroj: Depositphotos)
Polostínový úplněk je jedinečná podívaná, nepromeškejte jí

22. září nastane podzimní rovnodennost. V tento den bude den i noc trvat stejnou dobu, tedy 12 hodin. Den však bude přeci jen o něco delší, a to o plných 10 minut.

Publikováno: 1. 9. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová