reklama

Když dozraje obilí, je čas na výrobu dekorací ze zralých klasů

Lány dozrávajícího obilí v nás vyvolávají vzpomínky na prázdniny u babičky a dědy na vesnici. Všude bylo cítit, jak zralé klasy praskají a co nevidět na pole vyrazily kombajny a pole sklidily. Spousta lidí pak na strništích paběrkovala poslední klásky - ať už pro svou domácí drůbež nebo na výrobu letních dekorací z obilí.

i (Zdroj: Depositphotos)
Když dozraje obilí, je čas na výrobu dekorací ze zralých klasů (Zdroj: Depositphotos)

Obilné klasy a dekorace z nich

Na polích dozrálo obilí a kombajny jej sklidily a odvezly. Zůstalo jen holé strniště. Ale také sem tam zapomenutý klásek. Spořivé hospodyně zatoulané klasy posbírají a použijí je jako zrní pro svou domácí drůbež. Anebo si vyrobí nějakou krásnou dekoraci z obilí na dveře nebo do vázy, aby si trochu toho krásného a horkého léta uchovaly na pozdější dny. 

Když dozraje obilí
Obilí se v těchto dnech sklízí z polí, nezapomeňte si nasbírat zapomenuté klásky (Zdroj: Depositphotos)
Ozdoba
Obilí jako volná dekorace mezi květinami (Zdroj: Depositphotos)

Obilné klasy mají jednu velkou výhodu - vydrží velmi dlouho vcelku, po úplném zaschnutí klasu zrnka nevypadnou a my tak máme šanci těšit se z pěkné dekorace v podobě věnce nebo sušené kytice. Připomeneme si tradiční dekorace z obilí, které vytvářeli již naši předkové. Právě věnec ze zralých klasů, doplněný polním kvítím, byl znamením dožínek - ty jsou ostatně známy již z 12. století. Kromě obilných věnců se zdobily snopy nebo se na kytici z klasů dělá uzel, a tím se symbolizoval konec žní. Celé dožínky pak provázely lidové slavnosti, v pozdějších dobách osvícenských se zdobené snopy či věnce předávaly vrchnosti na znamení, že robotní lid splnit svou práci. 

Kytice3
i (Zdroj: Depositphotos)
Do vázané kytice můžete využít různé sušené květy

V našich podmínkách se dnes pěstuje převážně pšenice, žito, oves a ječmen. Z dalších polních obilnin nesmíme zapomenout na kukuřici, dále na proso a vzácněji na pohanku, žitovec (kříženec žita a pšenice), merlík a laskavec (Amaranth) a velmi vzácně se zde vyskytuje rýže a čirok. Všechny tyto plodiny můžeme dekorativně využít. 

Kytice2
i (Zdroj: Depositphotos)
Do kytice z klasů zakomponujte polní kvítí

Dekorativní kytice

Co budeme potřebovat

  • snopeček obilných klasů
  • sušené květiny - chrpa, slaměnky, traviny, heřmánek, růže, levandule
  • velká látková mašle
Kytice4
Dobře se bude ve váze vyjímat i samotná kytice klasů (Zdroj: Depositphotos)
Kytice5
Obilné klasy a chrpy spolu krásně ladí (Zdroj: Depositphotos)

Postup

Do vázy postupně skládáme obilné klasy a prokládáme je sušenými květy. Můžeme vytvořit barevnou kompozici z několika různých druhů květin nebo zůstaneme pouze u jednoho či dvou druhů, které vytvoří jednodušší styl. Celou kytici doplníme látkovou mašlí v takové barvě, která je v kytici nejvíce zastoupena, ale nedáváme mašli v barvě obilí. Zlatožlutá mašle by nevynikla. Naopak ale můžeme barvu obilí podtrhnout úplně jinou barvou, která v kytici není vůbec zastoupena.

Dekorace
Do vázané kytice můžete využít různé sušené květy (Zdroj: Depositphotos)
Kytice
Kytice z obilí bude hezká ve váze i volně položená (Zdroj: Depositphotos)

Obilný věnec na zeď

Co budeme potřebovat

  • několik snopečků obilných klasů
  • slaměný korpus na věnec
  • sušené květy
  • tavnou pistoli nebo vázací drátek
  • drobné dekorace na doplnění věnce

Postup

Nejprve si vytvoříme větší množství malých obilných kytiček, zhruba po 5-6 klasech. Těmi budeme pokrývat slaměný korpus věnce. Na uchycení lze použít jak tavnou pistoli, tak vázací drát nebo velmi tenký provázek. Snůpky vážeme do jednoho směru, aby vznikl efekt slunečních paprsků. Celý věnec doplníme sušenými květy, drobnými dekoračními předměty nebo mašlemi - záleží na naší fantazii. Věnec také můžeme udělat opravdu velký, který nám poslouží jako dekorace na zeď nebo na dveře, ale můžeme si vytvořit i malý věneček, kterým si ozdobíme hlavu.

Věnec
Věnec z obilných klasů na dveřích vám bude připomínat léto (Zdroj: Depositphotos)
Věneček
Ozdobte se věnečkem z obilných klasů (Zdroj: Depositphotos)

Kukuřičné šustí

Suché listy kukuřice neboli kukuřičné šustí je také hojně využíváno, zejména na moravském venkově nebo v oblastech Vysočiny, kde se z něj dodnes vyrábějí figurky a ozdoby. Používat se začalo přibližně v 17. století. Kromě zmíněných figurek se z šustí pletly různé ošatky, košíky, slamáky, boty nebo tašky. Na výrobu těchto předmětů je potřeba mít velké množství dobře vysušených a vylisovaných kukuřičných listenů, nepoužívejte vrchní listy, které bývají často ušpiněné a napadené plísní. Také si schovejte kukuřičné "vousy", které rovněž využijete na dekoraci. Před započetím práce se šustím je potřeba listeny namočit do teplé vody, aby se lehce nasákly a při práci se nelámaly. Jako inspirace vám může posloužit návštěva muzea v Uherském Hradišti, kde jsou figurky ze šustí vystaveny a zároveň zde naleznete tvořivou dílnu, kde vám tajemství výroby ze šustí poodhalí.

Šustí
Šustí z kukuřičných listů je výborný materiál na pletení ošatek nebo tašek (Zdroj: Depositphotos)
Figurky
Figurky z kukuřičného šustí jsou součástí moravského folkloru (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 23. 8. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová