reklama

Čím se nejlépe ochladit v horkých letních dnech?

Léto nám dává už pár let pořádně zabrat. Teploty, které přesahují 30 °C, už nejsou výjimkou, ale spíš potvrzují pravidlo. A my zoufale toužíme po stínu, bazénu s ledovou vodou, zmrzlině a chladicím boxu. Víte, že existují jednoduché metody, jak můžeme přehřátému tělu ulevit, aniž bychom si museli kupovat letenku do Grónska?

i (Zdroj: Depositphotos)
Čím se nejlépe ochladit v horkých letních dnech? (Zdroj: Depositphotos)

Horké letní dny a jak se nejlépe ochladit

V zimě se nejvíce těšíme na léto, koupání a opalování, ale sotva nastanou prázdniny a přijdou horké dny, máme po náladě a toužíme po sněhu, mrazu a zimě. Spousta lidí, ať už starších nebo v nepříliš dobré zdravotní kondici, v létě opravdu trpí. Pocity přehřátí, návaly horka, pocení, bolesti hlavy, únava, malátnost a další projevy jsou jen malým výčtem všech problémů spojených s horkem. Pokud to jen trochu jde, utíkáme před palčivým sluncem do stínu, svlékáme přebytečné oblečení a vyhledáváme vše, co nás může jen trochu ochladit. Měli bychom ale vědět, že ledové nápoje, zmrzlina a pobyt v chladné vodě není zrovna tím, co nás spolehlivě a dlouhodobě dokáže ochladit, naopak nám může přinést zdravotní komplikace. Čím se tedy spolehlivě v létě ochladit?

Vedro
i (Zdroj: Depositphotos)
Horko nás ničí a zatěžuje organismus

Nápoje

V první řadě je důležité dodržovat pitný režim. Nic tak neublíží rozehřátému organismu jako nedostatek tekutin, který se snažíme rychle vyřešit vypitím chlazeného, a ještě hůře slazeného nápoje nebo nápoje s obsahem alkoholu. Ano, taková řádně vychlazená dvanáctka nám sice udělá na chvilku dobře, ale ve spojitosti s horkem a parným sluncem si zaděláváme na malér. Zkuste si tu dvanáctku vypít právě na slunci a zaručujeme vám, že budete rádi, že se dostanete po svých domů. Alkoholu bychom se vůbec měli v létě vyvarovat. V naší krvi nám totiž v létě koluje rychleji a déle. Což má za následek rychlé vypocení ostatních tekutin, takže se vlastně pomalu sami vysušujeme. Popíjení alkoholických nápojů tak může vést dokonce až ke kolapsu organismu. 

Limonáda
i (Zdroj: Depositphotos)
Sladké limonády nejsou tím nejlepším nápadem

Podobně na tom budeme i s kávou, černým čajem nebo 100% džusy. Na co tedy vsadit? Samozřejmě především na čistou vodu, přiměřeně vychlazenou. Velkým lákadlem je voda ledová, ale pozor. Mozkové receptory s vámi rozhodně nebudou souhlasit. Ledová voda organismus neochladí, ale může přivodit pěknou zástavu srdce. Pijte proto vodu chlazenou nebo s přídavkem několika kostek ledu. 

Ovocné limonády s nadbytkem sladidel jsou taktéž nevhodné. Místo toho dejte přednost domácím limonádám a ředěným sirupům ideálně s nulovým obsahem cukru. Mnoho restaurací, nápojových stánků a rychlých občerstvení dnes nabízí vodu s přídavkem citrusů, mátové nebo ovocné domácí limonády. "Horkou" novinkou posledních let je limonáda okurková nebo bylinná. Ideální je také slabý zelený čaj, podávaný teplý. Pokud už máte potřebu sahat po pivu, vyměňte to alkoholické za nealkoholické. 

Voda s ovocem
i (Zdroj: Depositphotos)
Vsaďte na čistou vodu s kouskem ovoce nebo zeleniny

Jídlo

V letních měsících se nám moc vařit nechce. Hlavně proto, že pohled na těžké omáčky, pečená masa a smažené hranolky nám prostě bere chuť k jídlu. Místo hodin u plotny uvařte sytý vývar či zeleninovou polévku a připravte salát z čerstvých surovin. Daleko víc vás osvěží pořádně nachlazená okurka nebo kus melounu. Polévkou pak do sebe dostanete další dávku tekutin a díky vyváženému poměru ingrediencí v ní se i zasytíte. Můžete vsadit i na studené polévky typu okurková, mrkvová nebo staré známé Gaspacho. Pokud máte chuť na sladké, vyrobte si velkou mísu ovocného salátu s přírodním jogurtem nebo připravte nepečený dezert z raw surovin. Vše můžete doplnit několika sklenicemi smoothies a letní jídelníček je na světě.

Polévka
i (Zdroj: Depositphotos)
Studená polévka vás zasytí i osvěží

Chlaďte se i bez klimatizace v bytě

Ne každý byt či dům je vybaven klimatizací a mnoho lidí si jí prostě nemůže dovolit. Proto se musíme doma chladit jinak. Především musíme snížit teplotu v bytě. Neznamená to ale, že otevřeme dokořán všechna okna. Právě naopak se snažíme větrat pouze ventilací, která dovnitř propustí mírný průvan, ale dusivé horko zůstane na ulici. Pokud můžete, zatahujte přes den žaluzie nebo závěsy, které zmírní pocity horka. Vypínejte všechny spotřebiče, které přes den nepotřebujete - jejich elektromotory vytvářejí další vlnu tepla, které vám koluje po bytě. Nestačí je ale jen vypnout, musíte je odpojit ze sítě, protože jinam běží ve "stand by" režimu.

Žaluzie
i (Zdroj: Depositphotos)
Pokud můžete, nechte žaluzie celý den zatažené

Vsaďte na vodu. Do větších nádob nalijte vodu a rozmístěte je po bytě. Její odpařování napomůže k ochlazení vzduchu v bytě a zároveň vyčistí vzduch. Používáte ventilátory? Neumisťujte je nikdy přímo před sebe, jinak si koledujete o pěkný katar a zánět nosohltanu. Postavte je do vhodného kouta, odkud budou rozptylovat příjemný chládek po celé místnosti. Jejich účinnost umocníte, když před ventilátor postavíte nádobu s ledem. Nebo postačí ručník namočený ve vodě a přehozený přes ventilátor.

Ventilátor
i (Zdroj: Depositphotos)
Nesedejte si přímo před ventilátor, nastydnete

Spaní bez pocení

Snad horší, než horké dny jsou horké noci. I těm se ale můžeme vyhnout. Je známo, že čím jsme výš, tím vyšší teplotu vnímáme, neboť teplo stoupá vzhůru. Pokud spíte na patrové posteli, v létě si to odpusťte a přestěhujte se blíž k zemi. Klidně rovnou na zem. Nepoužívejte termo prádlo, teplé přikrývky a povlečení z umělých vláken. Místo peřiny vám bude stačit jen lehká deka nebo obyčejné prostěradlo. Navíc když ho před spaním dáte na chvíli do mrazáku, budete spát jako zabití a horko bude možná obsahem vašich snů. Pokud nejste zvyklí spát tak, jak vás pánbůh stvořil, vyzkoušejte příjemně chladivé saténové noční prádlo a povlečení. 

Horko z ulice, které se přes den nakumulovalo před vašimi okny, odeženete v noci tak, že do otevřeného okna napnete mokré prostěradlo. V dalším případě pak ani na noc okna neotvírejte dokořán, použijte větrací polohu. Zamezíte tak nejen vstupu horka, ale také hmyzu a nenechavcům.

Spaní
i (Zdroj: Depositphotos)
V horku se vám bude špatně usínat, ochlaďte si peřinu i noční prádlo v mrazáku

Tipy na závěr

V létě skutečně "roupama" nevíme, co bychom do pusy strčili a o dětech to platí dvojnásob. Vyzkoušejte několik potravin, které vás zaručeně ochladí, i když na to vůbec nevypadají:

  • máta
  • bílý jogurt
  • avokádo
  • banány
  • syrová zelenina
  • ostružiny a maliny
  • pepř a chilli

Při pobytu venku pak sebou noste lahvičku s rozprašovačem naplněnou čistou vodou. Občas si nastříkejte malou dávku vodního aerosolu do obličeje, na zátylek a na zápěstí. Pocit horka se zmírní. Ve městech nebo na hodně exponovaných místech se zavádějí sprchové rozprašovače, zvláště před vstupy do zoo, do parků a podobně. Využijte je a na okamžik se ochlaďte.

Voda
Pokud se pohybujete víc venku, mějte u sebe lahev s vodou (Zdroj: Depositphotos)
Aerosol
S vodní mlhou se ve městech setkáte poměrně často (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 16. 8. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová