reklama

Jak se zbavit otravných komárů a dalšího obtížného hmyzu?

Protivné pískání komára nad vaší hlavou je často důvodem k zuřivosti, jalovému mávání rukama, lovení toho malého trapiče po bytě a zvažování, zda je lepší se přestěhovat na polární pláně nebo použít další z řady chemických přípravků, který vám dovolí se vyspat a ráno se probudit bez svědivých kousanců na těle. Máme ale celou řadu metod, jak komárům znepříjemnit život ve vaší blízkosti.

i (Zdroj: Depositphotos)
Jak se zbavit otravných komárů a dalšího obtížného hmyzu? (Zdroj: Depositphotos)

Komáři se ženili...

... a zrovna ve vaší ložnici pod rozsvícenou lampou. Jak se co nejrychleji a pokud možno co nejefektivněji těch malých protivných pískalů zbavit? Představa, že se celou noc budete snažit usnout, zatímco komáři vám budou vyhrávat nejnovější hity kdesi u levého ucha a ráno budete okousaní jako mochomůrka tygrovaná je poměrně morbidní, takže honem si vzpomeneme, co na komáry a další otravný hmyz zabírá.

Komár
i (Zdroj: Depositphotos)
Po naší krvi lační pouze komáří samičky

Chemické přípravky

Postřik

Mezi nejčastěji používané zařadíme postřiky na obtížný hmyz. Jsou opravdu účinné, ale bohužel také velmi agresivní. Znamená to vždy uzavřít ošetřovanou místnost, do prostoru aplikovat postřik a nechat danou dobu působit. Poté s hlubokým nádechem a zatajeným dechem proběhnout místností, rychle otevřít okno, nadechnout se čerstvého vzduchu a opět poklusem vyběhnout ven a zavřít za sebou dveře. Nezapomeneme zkontrolovat, jestli se za námi nevloudilo dítě nebo domácí mazlíček. Dlužno dodat, že tyto přípravky jsou pro živé organismy opravdu nebezpečné a neprospívají ani našim květinám. Snažíme se je tedy volit jako nouzové řešení ve chvíli, kdy selhaly ostatní metody.

Přípravky do zásuvky

Šetrnější metodou jsou esenciální přípravky, které se dávají do zásuvky s elektrickým napětím. I v této směsi olejů a repelentů jsou chemické přípravky, ale nejsou škodlivé lidskému ani zvířecímu organismu a spíše, než hubící mají účinek odpuzující. Proto můžeme tyto pomocníky klidně nechat celou noc zapnuté v zásuvce a klidně se vyspat. 

Odpuzovač
i (Zdroj: Depositphotos)
Odpuzovače do zásuvky se musí doplňovat směsi chemických látek

Lapače

Lepové desky a lapače se při výskytu komárů příliš nepoužívají, ale můžeme jimi "nalovit" mouchy, muchničky a další drobný hmyz, který má touhu nám bzučením zpříjemnit večerní usínání. Ideální je do centrálního bodu v ložnici, nejlépe na lustr zavěsit klasickou mucholapku. Ovšem dbejte na to, aby mucholapka nezasahovala do prostoru, kde se nachází vaše postel, jinak se vám může stát, že ráno se na ni přilepíte sami. Také jí zavěste dostatečně vysoko, protože malé děti a domácí zvířata budou chtít prozkoumat, co že to tu visí a proč to tak příjemně voní. Představa, že před spaním odlepujete vašemu kokršpanělovi mucholapku z uší, je sice úsměvná, ale zabere spoustu času a pes rozhodně nebude spolupracovat.

Spirály a doutnavky

Zajímavostí jsou dýmové spirály na odpuzování hmyzu. Jsou to insekticidy ve spirále, používané ve venkovních prostorách. Ta se zapálí a posléze vyvine dým, který spolehlivě několik hodin udrží vaši terasu a ostatní prostory bez hmyzu.

Spirála
i (Zdroj: Depositphotos)
Doutnající spirála je použitelná třeba za letních večerů na terase

Tekutá moskytiéra

Tekutá moskytiéra je postřik na bázi výroby ochranného povrchu. Jednoduše nastříkáte tento tekutý přípravek s obsahem insekticidů na všechny povrchy, kde se hmyz nejčastěji vyskytuje. Používejte na venkovní i vnitřní prostory, lze jej aplikovat i na rámy oken a dveří. Účinnost insekticidu a repelentu je až 24 hodin. 

Elektrické prostředky

Lampy proti hmyzu a UV lampy

LED UV lapač komárů je hitem sezóny této i minulých. Pracuje na principu UV paprsků, které komáry nalákají do vnitřní části ventilátoru, kde jsou ihned usmrceni. Na stejném principu pracují velké UV lampy, se kterými se můžeme setkat v potravinářských obchodech a které se vyznačují oním modrým světlem a charakteristickým praskáním, jakmile "uloví" nějaký hmyz. Tyto menší lapače se umisťují do zásuvky a pracují velmi spolehlivě bez jakýchkoliv chemických přípravků. Hmyz padá do sběrné zásuvky, takže jej potom pohodlně vysypete.

UV lampy
i (Zdroj: Depositphotos)
UV lampy komáry spolehlivě pochytají a zahubí

Plašiče

Na podobném principu jako UV lampy pracují i plašiče. Vtip je v tom, že tyto plašiče jsou nastaveny na stejnou frekvenci, kterou vyluzují komáří samečci a která je mimo období páření pro samičky nepříjemná. A protože to jsou právě komáří samičky, které si z vašeho těla dělají zájezdní hostinec, je potřeba jim večeři znechutit. Přístroj je pro citlivější uši mírně slyšitelný. Nepotřebuje ale žádné náplně na bázi chemie a jedovatých látek, je vhodný i do dětských pokojů a nevadí ani domácím zvířatům. Intenzitu zvuku si sami naregulujete kolečkem.

Mechanické pomůcky

Běžnou výbavou každé domácnosti bývá tzv. plácačka na mouchy. Plácačky se vyrábějí z nejrůznějších materiálů - plast, dřevo, ratan, kůže. Podstatou účinku je mechanické "ulovení" komára či mouchy a rozmáznutí plácačkou po čerstvě umytém okně nebo hodobóžovém sněhobílém ubrusu po babičce. Což, jak sami uznáte, není to pravé ořechové. Místo plácačky, která se ve vašich rukách mění na zbraň a odchyt masařky v kuchyni se rovná prérijnímu lovu bizonů, zkuste zapřemýšlet, zda se nevrátit do dob, kdy chemické přípravky neexistovaly, a naši předkové odstraňovali obtížný hmyz pomocí přírodních přípravků. Kromě plácaček jsou velmi účinné sítě do oken, které jsou k dostání buď jako hotové výrobky, nebo si je dokážeme z dřevěného rámu a kusu staré záclony vyrobit i doma na míru našich oken.

Přírodní přípravky

Bylinky

Je už dlouhodobě známo, že hmyz si prostě nerozumí s některými rostlinami, zatímco jiné vysloveně vyhledává. Využijeme tedy zejména bylinky a koření, ze kterých si můžeme vyrobit buď postřik, nebo je v sušeném stavu používáme přímo v místnostech, kde spíme, ve skříních nebo v kuchyních. Kromě sušených bylinek můžeme používat nejrůznější vonné svíčky s obsahem repelentních přírodních látek nebo esenciální oleje. 

Levandule
i (Zdroj: Depositphotos)
Komárům, na rozdíl od nás levandule nevoní

Mezi nejčastěji používané bylinky patří levandule, hřebíček, rozmarýn, tea tree, máta peprná, tymián, majoránka, eukalypt nebo citronová tráva. Pokud máte přístup k včelímu vosku, můžete si jednoduše vyrobit vonnou svíčku - rozpuštěný včelí vosk nalijeme do vhodné nádobky, přidáme dostatečně dlouhý knot a do vosku přidáme nadrcené bylinky. Můžeme si takto vyrobit celou řadu vonných svíček druhově, tedy každá svíčka bude obsahovat jiný druh bylinek. Tyto vonné svíčky je také možné zakoupit v obchodech s drogistickým zbožím.

Bylinné oleje s přídavkem přírodních repelentů používáme přímo na tělo. Základem je kvalitní olivový olej, do něhož přidáme čerstvé bylinky a necháme cca měsíc macerovat na slunci. Poté olej přecedíme a používáme jako přírodní repelent podle potřeby na oblast obličeje, zápěstí, kotníků a další exponovaná místa. Olej nepoužívejte v případě, že jste na bylinky alergičtí, neměly by ho také používat těhotné ženy a děti mladší 2 let. Stejně tak přihlédněte k aktuálnímu zdravotnímu stavu, protože některé bylinky mohou způsobit např. zvýšení či snížení tlaku, případně mohou působit močopudně.

Citrusy

Většina citrusových plodů má repelentní účinky a v některých případech bohatě stačí, když v místnosti necháte několik kousků nakrájených citronů nebo pomerančů. Stejně tak můžete citrusy použít do olejů nebo parfémovaných vod, které si nastříkáte na tělo. Podobnou službu vám udělají i citrusové slupky, které rozvěsíte po bytě nebo je namočíte do misky s vodou. Podobně úspěšní budete i s muškáty.

Citrusy
i (Zdroj: Depositphotos)
Citrusy působí na komáry odpudivě

Přírodní lapače

Nejznámějším lapačem je PET lahev, v níž zůstane trochu ovocné limonády nebo zvětralé pivo. Většina létavého hmyzu naše pití miluje, láká je ovocně sladká vůně. A toho můžeme ihned využít. Z PET lahve nebo jakékoliv uzavíratelné nádoby vyrobíme lapač. Na trhu jsou k dostání i plastové lapače nejrůznějších tvarů. Naplníme je sladkým sirupem nebo ovocnou šťávou a zavěsíme na místa, kde se hmyz nejčastěji vyskytuje.

Další vychytávky

Komáry a další hmyz můžete odpudit z vaší blízkosti i použitím repelentních náramků. Prodávají se v e-shopech v nejrůznějších barvách a provedením a můžete si jej připnout na zápěstí, kotník nebo třeba na batoh, kočárek či stan.

Podobně fungují i plastové klipsy, které se připevňují na oblečení nebo na kočárky, stany a další. Mohou je využít i děti mladší 2 let a jejich účinnost je až 2 měsíce.

Z různých studií je patrno, že komáři jsou gurmáni a vybírají si své hostitele podle jejich teploty a vůně. Člověk, který má vyšší tělesnou teplotu, má i větší šanci, že ho komáři navštíví. Voní jim také ethanol, který se z těla vypařuje při nadměrném požívání lihovin. Stejně tak je láká barevné oblečení. Na druhou stranu komáři nemají rádi pivo, resp. vitamín B v něm obsažený. Tím vás ovšem nenabádáme ke zvýšené konzumaci piva, protože stejně tak docílíte odpuzení komárů při konzumaci samotného vitamínu B. Pokud nejste příznivci zlatavého moku, vsaďte na česnek. 

Droždí
i (Zdroj: Depositphotos)
Zvýšený příjem vitamínu B vás před komáry ochrání

Přírodních repelentů je celá řada a je jen na vás, kterému dáte přednost. Mějte na paměti, že používáním přírodních repelentů budete zároveň šetřit životní prostředí a nebudete vypouštět od ovzduší a do půdy jedovaté chemikálie. A pokud uděláme něco pro ochranu svého zdraví, můžeme zároveň udělat něco i pro čistší a zdravější planetu.

Publikováno: 30. 7. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová