Jakmile si dáme řezané růže do vázy, přejeme si, aby vydržely krásné co nejdéle. Můžeme jim nějak prodloužit životnost? Nebo stačí přisypat obsah sáčku, který nám přidají ke kytici v květinářství?
Na záhonech vydrží růže dlouho krásné, stačí průběžně odstraňovat odkvetlé květy. Ve váze nám však bohužel dlouho nevydrží. Řezané růže ze zahrádky někdy již druhý den svěsí hlavičky a brzy odumřou zcela. Při nákupu růží v květinářství dostanete pravděpodobně pytlík výživy, kterou do vázy přidáte. Ovšem kupované růže jsou pěstované a sklízené jiným způsobem, než ty na našich zahrádkách. Výživa je udrží v čerstvém stavu i 14 dní. Ke květinám ze zahrádky musíme pro zachování krásy přistupovat určitým způsobem již při jejich řezání. Ustřihneme-li ještě nedostatečně vyvinuté poupě, takové nevykvete, příliš rozvinutá květina zas brzy opadá. Liší se i chování jednotlivých odrůd. Záleží také na počasí. Ve vlhku řežeme květy vyvinutější, při velkém suchu méně vyvinuté. Déle vydrží rostlina řezaná k večeru. Vodu ve váze denně vyměňujeme, pokaždé také o kousek dál šikmo seřízneme stonek. Voda nikdy nesmí dosahovat až k listům, raději nejspodnější odlomíme. Do vody lze přidat lžičku cukru či trochu soli. Zvadne-li jinak zdravá květina, ponořte ji celou včetně květu do vody. Především k seříznutému stonku nesmí přijít vzduch.
Léčivé vlastnosti růží
Růže není jen okrasnou květinou do vázy, má také spoustu léčivých vlastností. Růžový olej se hojně využívá v kosmetice pro své bakteriální a desinfekční účinky. Působí jako afrodisiakum i proti depresím. Nálev z růže stolisté má detoxikační a protizánětlivé účinky, užívá se při léčbě rýmy, nachlazení, ale také při astmatu. Optimalizuje hladinu cholesterolu, uleví od bolesti, je to velmi účinný antioxidant. Při užívání antibiotik nemusíte sahat po farmakách, využijte sílu růže, protože pomáhá udržet složení střevní mikroflóry. Čaj si vytvoříte z okvětních lístků, které natrháte a zalijete horkou vodou. Necháte louhovat. Studený nálev můžete využít také jako růžovou vodu, například k oplachům obličeje nebo do koupele.
Jak vyrobit růžový olej
Kosmetika s růžovým olejem patří k nejkvalitnějším vůbec. Ten má desinfekční a antibakteriální účinky, zklidňuje, je vhodný na citlivou a suchou pokožku. Využívá se k léčbě lupénky. Pomáhá v boji proti vráskám nebo pigmentovým skvrnám, ale také k ošetření popraskané kůže na patách či ztvrdlé kůže na loktech. Vhodný je i pro sluncem namáhanou kůži. Růžový olej je silné afrodisiakum. Esence z růže se využívají v aromaterapeutické medicíně jako antidepresivum. K výrobě růžového oleje otrhejte okvětní lístky, naložte do sklenice a zalijte panenským olejem. Uzavřenou sklenici položte na slunečné místo a čas od času protřepejte. Nechte přibližně měsíc louhovat. Poté olej přeceďte přes plátno, rostlinnou část důkladně vymačkejte, ať získáte i poslední kousky blahodárné tekutiny.
Publikováno: 9. 7. 2020, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková