reklama

Jak jednoduše odstraníte staré etikety a nálepky ze sklenic?

Na sklenicích od potravin, které jste zakoupili v obchodě, zůstávají původní nálepky a etikety. Pokud chcete sklenice znovu použít, budete se jich chtít zbavit. Svrchní papír odmyjete snadno, jak ale odstranit odolné lepidlo? Přinášíme několik tipů, jak můžete odstranit staré etikety a nálepky ze sklenic.

Odstranit staré nálepky a původní etikety ze sklenic není občas jednoduché (Zdroj: Depositphotos)

Sklenice na zavařování si můžeme koupit nové. Ekonomičtější je ale průběžně během roku odkládat ty, které nám zůstaly po různých zavařeninách, marmeládách, majonézách a jiných podobných potravinách. Kromě umytí bychom z nich měli z praktických důvodů odstranit i původní nálepky. Většinou je to velmi jednoduché. Umyté sklenice vložíme do nádoby s horkou vodou, ve které jsme rozmíchali trochu saponátu. Musí být celé ponořené. Necháme je tam přibližně půl hodiny, pak je vyndáme a nálepka by měla jít jednoduše sloupnout. Ještě jednou pak sklenice pořádně omyjeme, abychom je zbavili i zbytků lepidla a máme hotovo.

Etiketa na sklenici
Etikety z kupovaných sklenic jdou odstranit nejhůř (Zdroj: Depositphotos)

Pro odstranění odolnějších lepidel používaných na etiketách můžeme k octu přidat sodu. Připravíme si kašičku z 1 dílu oleje a 1 dílu sody, naneseme na dané místo a necháme chvíli působit. Po pár minutách setřeme papírovým ubrouskem.

Nálepky a etikety se můžete také pokusit seškrabat. K tomu můžete použít tupou stranu nože nebo malou špachtličku. Ovšem hrozí, že si sklenici poškrábete. Existují na trhu i speciální škrabky pro odstraňování etiket, jsou vhodné třeba i na odstranění staré dálniční známky ze skla auta.

Škrabka na etikety
Pro odstranění etiket si můžeme koupit speciální škrabku (Zdroj: Depositphotos)

Velmi odolné nálepky se zbavíme tak, že ji potřeme olejem a necháme ho nasáknout – pak by se měla dát odstranit bez problémů. V nouzi lze také sáhnout po technickém benzínu či acetonu, ale v takové situaci je  možná rozumnější sklenku prostě vyhodit než si kvůli pár korunám zamořovat byt chemikáliemi.

Med ve sklenici s etiketou
Na sklenice s medem si můžeme poznamenat rok výroby (Zdroj: Depositphotos)

Náš tip: Abyste pro příště předcházeli pracnému odstraňování nálepek ze zavařovaček, udělejte si visačky. Uvážete na provázek a ten přivážete pod víčko sklenice. Pokud ještě dáte na víčko papírovou nebo látkovou čepičku, můžete si barevně odlišit různé druhy zavařenin nebo jednotlivé roky výroby.

Etiketa na sklenici se zavařeninou
Barevnými čepičkami můžete rozlišit různé druhy zavařeného ovoce a zeleniny (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 10. 7. 2020, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková