Budete kupovat novou chladničku?

V nabídce obchodů najdete velkokapacitní volně stojící i vestavné modely chladniček pro jakýkoliv životní styl, vhodné nejen do velkých kuchyní, ale i do těch v bytech. Potěší nejen obrovským úložným prostorem a komfortním uspořádáním, ale i špičkovými technologiemi a podmanivým designem a také tím, že někdy pro přidání hodně místa uvnitř stačí jen několik centimetrů navíc na vnějším rozměru. A na nás je si vybrat tu nejlepší.

Budete kupovat novou chladničku? (Zdroj: Depositphotos)

Je radost vařit z kvalitních a čerstvých surovin. A když je dokážete dobře uskladnit, aby si uchovaly chuť, vůni, barvu a všechny důležité vitaminy i živiny po dlouhou dobu, získáte novou svobodu i dobrý pocit. Už žádné každodenní obíhání obchodů a žádné zbytečné plýtvání potravinami, které se zkazily. Víte, že největší chladničky pojmou až 31 nákupních tašek? A že například zeleninu uchovají v perfektním stavu až 15 dní? Velké chladničky s šířkou nad 70 cm přitom mají smysl už u čtyřčlenných a samozřejmě ještě početnějších rodin. V nabídce najdete velkokapacitní volně stojící i vestavné modely pro jakýkoliv životní styl, vhodné nejen do velkých kuchyní, ale i do těch v bytech. Potěší nejen obrovskou skladovací kapacitou a komfortním uspořádáním, ale i špičkovými technologiemi a podmanivým designem. A rozumnou cenou.

Velkokapacitní lednice
Velkokapacitní chladnička vhodná i do bytu. Objem 368 l při šířce 60 cm, hloubce 72 cm a výšce 201 cm. A+++, senzorová technologie 6. SMYSL, nulová zóna FreshBox0° a velká zásuvka FreshBox+. Lze umístit do rohu a těsně vedle dalšího nábytku (Zdroj: Whirlpool)

Podle čeho vybírat chladničku

Když hledáte novou chladničku, zpravidla první, co řešíte je velikost. Platí jednoduché pravidlo: co člen domácnosti, to asi 50 litrů chladicího a 15 litrů mrazicího prostoru. Čtyřčlenná rodina tak potřebuje spotřebič nejméně s 200 l chladničkou a 60 l mrazákem. Následuje zpravidla otázka, zda zvolit volně stojící nebo vestavný spotřebič. Neplatí přitom tak docela zažitý mýtus, že vestavné modely jsou příliš malé – na trhu jsou i takové, co vykouzlí až 395 l úložného prostoru. Dalším hlediskem je úspornost (volte nejméně modely ve třídě A+), hlučnost (ta by měla být pod 39 dB), a estetika – zde kralují volně stojící modely v čele s „amerikami“ a dvoudveřové modely s atraktivní povrchovou úpravou, zajímavými madly nebo skrytými úchyty a digitálními dotykovými displeji ve dveřích.

FlexiFreeze
Oddíl FlexiFreeze s volitelnou teplotou -7 °C, -12 °C nebo -18 °C pro mírné, střední nebo hluboké mrazení podle momentální potřeby (Zdroj: Whirlpool)

Technologie k vašim službám

Neméně podstatné je to, co není vidět – tedy technologie. Inteligentní senzorová technologie 6. SMYSL nepřetržitě sleduje výkyvy teploty ve vnitřním prostoru (například po otevření dveří) a rychle obnovuje ideální podmínky pro skladování potravin jak v chladničce, tak v mrazničce. Spolu se systémem Multiflow, zajišťujícím rovnoměrné proudění vzduchu a vlhkosti v chladicí i mrazicí části, zásadně přispívá k prodloužení čerstvého stavu potravin i úspoře energie.

Ideální prostředí pro skladování potravin zajišťuje i nejpokročilejší chladicí technologie Dual NoFrost se dvěma nezávislými okruhy pro mrazničku i chladničku. V mrazničce se nevytváří námraza a není ji třeba odmrazovat, nedochází ani k mísení pachů mezi chladničkou a mrazničkou. Nezávislá činnost chladničky a mrazničky navíc umožňuje regulovat vlhkost v chladničce na ideálních 85 %. Potraviny si tak uchovávají své přirozené chuti a vůně, ovoce a zelenina vydrží čerstvé až 15 dní a můžete je navíc skladovat kdekoliv v chladničce, a to i vybalené. Systém Dual NoFrost tak značně prodlužuje čerstvost  potravin, ale navíc je i velmi účinný a úsporný, a tak vás nepřekvapí ani účet za elektřinu.

Užitečným zařízením mrazniček s technologií LessFrost je pak speciální deska StopFrost, která na sebe váže námrazu. Tu stačí místo složitého odmrazování jednou měsíčně opláchnout pod tekoucí vodou – a během minuty je hotovo! 

Freshbox +
FreshBox+ s regulovatelnou vlhkostí a speciální antibakteriální podložkou FreshPad pohlcující přebytečnou vlhkost z potravin (Zdroj: Whirlpool)

Speciální úložné prostory

Co by byla chladnička bez dobře rozvrženého vnitřního prostoru s rychlým a jednoduchým přehledem o všem, co jste do ní uložili? Čerstvé maso, ryby a jiné choulostivé potraviny patří do speciální zásuvky FreshBox0°, což je zóna s teplotou okolo nuly. Ovoce a zelenina patří nejníž, do zásuvky FreshBox+, která by měla mít ideálně možnost regulace vzdušné vlhkosti. Ty nejprémiovější modely mají i antibakteriální podložku FreshPad pohlcující přebytečnou vlhkost z ovoce a zeleniny, které mohou zůstat čerstvé až 15 dní. Některé modely mají i dvě takovéto speciální zásuvky přes celou šířku spotřebiče. U modelů s šířkou 70 a více cm tak jde opravdu o obří skladovací prostor. Praktické jsou i držáky lahví „2v1“, které umožňují současně i pohodlné skladování jídla. Pro ty, kdo mění své potřeby, je ideální americká chladnička s mrazícím oddílem FlexiFreeze s volitelnou teplotou -7 °C,
-12 °C nebo -18 °C.  

Lednice "Amerika"
Až 32 % kapacity navíc díky šířce 70 cm, hloubce 75 cm při výšce 195 cm. Objem 450 l, velký mrazák, A+++, senzorová technologie 6. SMYSL a systém Multiflow, nulová zóna Food Care Zone a XXL zásuvka FreshBox+ s regulací vlhkosti (Zdroj: Whirlpool)

Jen pár centimetrů tady a tam, a spousta prostoru navíc …

Ve snaze získat co největší úložnou kapacitu máme v zásadě jen tři spojence, které můžeme výhodně propojit: šířku, výšku a hloubku. Ač se to na první pohled nezdá, jejich chytrými kombinacemi vznikla celá řada zajímavých spotřebičů v šířce 70 cm, které efektně zapadnou do jakéhokoliv prostoru a dobře si rozumějí s typickými architektonickými liniemi, které kralují současným kuchyňským trendům. A to jak v kategorii samostatně stojících dvoudveřových chladniček, tak i stále oblíbenějších „amerik“. Na trhu je dokonce i jedna naprostá specialita: největší kombinovaná chladnička, která za svůj nenasytný „apetit“, díky němuž pojme až 558 l potravin, vděčí unikátní šířce 84 cm.

Freshbox 0
FreshBox0° je speciální zásuvka s teplotou okolo 0 °C, což je ideální prostor pro skladování čerstvého masa, ryb a lahůdek. FreshBox+ s regulovatelnou vlhkostí a speciální antibakteriální podložkou FreshPad pohlcující přebytečnou vlhkost z potravin, je to pravé místo pro čerstvé ovoce a zeleninu, kde vydrží svěží až 15 dní. Oddíl FlexiFreeze s volitelnou teplotou -7 °C, -12 °C nebo -18 °C pro mírné, střední nebo hluboké mrazení podle momentální potřeby. Držák lahví „2v1“ Univerzální držák se postará o pohodlné skladování lahví a jídla zároveň – můžete ho umístit na kteroukoli polici (Zdroj: Whirlpool)

Velká chladnička s výškou 201 cm vhodná i do menšího bytu

Máte menší byt, kde bojujete o každý centimetr, a přitom byste měli rádi po ruce větší množství čerstvých i mrazených potravin? Pak by pro vás mohla být ideální kombinovaná volně stojící chladnička v elegantním designu s displejem ve dveřích, nejpokročilejší technologií Dual NoFrost a s úctyhodným vnitřním objemem 349 l v nejúspornější energetické třídě A+++. Díky kompaktnímu rozměru se pohodlně vejde i do bytu – svůj objem získává směrem do komfortní výšky 201 cm, a hloubkou 65,5 cm.

Držák lahví
Držák lahví „2v1“ Univerzální držák se postará o pohodlné skladování lahví a jídla zároveň – můžete ho umístit na kteroukoli polici (Zdroj: Whirlpool)

I vestavné chladničky dovedou překvapit velkým objemem

Zatímco standardní kombinovaná chladnička pro vestavbu je vysoká 177 cm, na trhu jsou i modely, které přidávají cenné litry vnitřní skladovací kapacity tím, že jsou vyšší, jako například model  s objemem 308 litrů. Při své výšce 193,5 cm nabízí i při standardní šířce 54 cm až o 30 % větší úložný prostor, než běžné vestavné chladničky. Dokonce až o 40 % větší kapacitu, než standardní vestavěné chladničky, nabízí další model, což je chladnička o nadstandardní šířce 69 cm s výškou 193,5 cm. Pojme úctyhodných 395 l potravin, o jejichž perfektní stav se starají mj. technologie 6. SMYSL FreshControl a Direct Cool s technologií Less Frost; odmrazování je hračka díky speciální kumulační desce StopFrost. Má extra velkou a dobře přístupnou zásuvku na ovoce a zeleninu s kovovými kolejničkami, praktickou nulovou zásuvku FreshBox0° a řadu dalších vymožeností.      

Třídvéřová amerika
18 % kapacity navíc nabízí třídveřová „amerika“ se šířkou pouhých 70 cm. Objem 402 l, velký mrazák, A++, systém Multiflow, nulová zóna FreshBox0° a dvě XXL zásuvky FreshBox+ s regulací vlhkosti (Zdroj: Whirlpool)

Autor:

Související k tématu