reklama

Jak poznat hodnotu starožitné mince?

Některé starožitné mince mají cenu sotva pár desítek korun, jiné jsou ve sběratelských kruzích opravdovým klenotem. Možná i vy máte v šuplíku staré drobné, aniž byste tušili jejich hodnotu. Podle odhadů expertů se v českých domácnostech ukrývají vzácné sběratelské kousky ve výši několika desítek miliard korun. Málokdo však ví, jak výjimečnou minci poznat.

i (Zdroj: Hadis Malekie on Unsplash)
Jak poznat hodnotu starožitné mince? (Zdroj: Hadis Malekie on Unsplash)

Skutečnou hodnotu starožitné mince vám ve finále spolehlivě řekne jen zkušený sběratel. Jako laikovi vám však ledasco napoví i ryzost kovu, chyby v ražbě, rok vydání mince nebo její příběh. Numismatika je proto obor, kterému je dobré aspoň povrchově rozumět.

Stáří mince nehraje roli

Čím starší, tím cennější nemá v numismatice takový význam, jak by se mohlo na první pohled zdát. Samozřejmě, že středověké kováky jsou cenné, nicméně podstatně důležitější je, kolik kusů se dané mince dochovalo. Například československá pětikoruna z roku 1986 má dnes stonásobně vyšší hodnotu než rakouskouherský desetihaléř z roku 1893. Klíčový tak je rok výroby i počet vyražených kusů.

Nedokonalosti zvyšují hodnotu

Cenné kousky mohou být i mnohem mladší sběratelské mince. Vzácné jsou třeba desetikoruny z roku 1993, na které ještě s trochou štěstí narazíte přímo v oběhu. Nepatrná chyba v ražně udělala z obyčejné desetikoruny sběratelskou raritu. Zkratka Kč je na této minci opticky menší, protože nad středem písmene K je nesprávně vyražená vodorovná čárka. Velmi vzácné jsou také mince ražené na zkoušku, kterých se vyrobilo malé množství. Nebyly vydávány v ročníkových sadách a zájem sběratelů o takové kousky je nesmírný.

i (Zdroj: Hadis Malekie on Unsplash)
Stáří mince nemá až takový význam, jak by se mohlo zdát

Nahlédněte do katalogu

O vzácnosti mince vám něco málo napoví i pohled do numismatických katalogů. Najdete zde informace, v kolika kusech byla daná mince vydána i její orientační cenu. Vůbec nejvzácnější českou minci tady ale nenajdete. Vyrobena byla totiž pouze v jediném kuse v rámci oslav 100 let republiky. Vyjímá se tak v České národní bance. Její nominální hodnota je 100 milionů korun a váží úctyhodných 130 kilogramů.

Napoví i online aukce

V numismatice hraje obrovskou roli náhoda a třeba zrovna vy máte na půdě mezi hromadou československých mincí vzácný pětihaléř. Pokud na nějakou zajímavou minci narazíte, pro začátek můžete prohledat online aukce, jako je Aukro, a zjistit, jaká je po této minci poptávka.

Publikováno: 27. 5. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce