reklama

Barokní prvky v moderním interiéru

Baroko v moderním interiéru má především podobu stylového zařízení interiéru. Demonstruje luxus a přepych. Inspirací pro tento styl bylo původní baroko, které se v Evropě objevilo v 17. a 18. století. Po dvou stoletích se opět dostává na scénu. V moderní podobě vznikají nezapomenutelné a zcela jedinečné interiéry. Inspirujte se jimi.

i (Zdroj: Depositphotos)
Barokní prvky v moderním interiéru (Zdroj: Depositphotos)

Baroko v moderním pojetí

Za znovuzrozením baroka v 21. století stojí australský návrhář Greg Natale. Byl to právě on, kdo začal původní prvky baroka míchat s moderními. Výsledkem je pak netradiční interiér, který se podobá královskému paláci. I když i zde dominují prvky šedé a bílé, do minimalismu má styl daleko, takže by se mu měli vyhnout všichni ti, co milují jednoduchost a čisté rovné linie. Novodobé baroko je možné rozdělit do třech základních linek.

Obývák
i (Zdroj: Depositphotos)
Baroko v jednadvacátém století je nevšedním architektonickým stylem, který zaujme milovníky maximalismu

Prvky moderního baroka

Moderní domov zařízený v barokním stylu by měl působit luxusním dojmem. Vedle dominantní šedé, kterou doplňují bílé prvky, se novodobé baroko neobejde bez vysokých stropů i luxusních lustrů. Dále sem patří i vyřezávaný nábytek v černém nebo bílém lakování. Barokní interiér se vyznačuje přítomností sametu, saténu, tylu a atlasu.

Ložnice
i (Zdroj: Depositphotos)
Moderním barokem zařízená ložnice navozuje pocit zámeckého luxusu

Minimalistické baroko

Jednou z hlavních linek moderního baroka je minimalistické baroko. Zní to kontroverzně, jak může být baroko minimalistické? A přece. Designéři se pokusili najít zlatý střed mezi oběma směry. I toto baroko je okázalé, ušlechtilé a výrazné, ale zároveň však je i minimalistické. Stylu dominuje fialová, černá, zlatá a bílá barva. V interiéru se objevují větší kusy nábytku z masivu i dekorace s čistými tvary a v jednotné barvě. Není zde tolik nabubřelosti, jak tomu bývá u tohoto stylu tradičně, ani se zde nemíchají barvy.

Pokoj
i (Zdroj: Depositphotos)
I baroko může být minimalistické. Jde o zvláštní moderní kombinaci, která přináší do interiéru vzdušnost a čisté linie

Industriální baroko

Velmi unikátním stylem je industriální baroko, jež vychází z barokních prvků, které kombinuje s těmi industriálními. Kombinují se zde bohatě řešené textilie (tedy bohatě nařasené závěsy, prošívané čalounění, vzorované polštáře) s kovovými prvky. Objevit se zde mohou romantické a sladké barvy. Chybět nesmí ani baldachýn.

Kuchyně
i (Zdroj: Depositphotos)
Barokně laděná kuchyně je ve skutečnosti velice moderní

Digitální baroko

Jde o tzv. technické baroko, které nachází své uplatnění hlavně v koupelně. Moderní a praktické prvky jsou zde kombinovány a obohaceny o opulentní detaily. Vyznačuje se kupříkladu vanou na nožičkách, ornamentálním zrcadlem, k němuž může být připojeno umyvadlo. Své místo zde má bohatě zdobený lustr i barokní křesílka a lavice.

Koupelna
i (Zdroj: Depositphotos)
Minimalistická a přesto barokní koupelna je příkladem toho, že si tyto dva protichůdné styly mohou přeci jen rozumět

Barokní výmalba

Baroku je uzpůsobena i výmalba stěn a stropů. Freska je nahrazena válečkem nebo vzorovanou tapetou. Tradiční barvou je bílá nebo šedá, ale klidně to může být i béžová, broskvová nebo hnědá. V moderním interiéru se může objevit sametově modrá i tlumeně zelená. Stěny krášlí i bohatě zdobené štukové výlisky, které mohou být pozlacené.

Pracovna
i (Zdroj: Depositphotos)
Barokní interiéry jsou pyšné na své lustry, dekorace a výmalbu

Dekorace v barokním interiéru

Bez dekorací se barokní interiér rozhodně neobejde. Zdobit by ho mělo porcelánové nádobí s bohatou výmalbou, obrazy v barokních rámech a zrcadla v propracovaných rámečcích. Své místo zde mají i vázy, ale pozor - jen ty z porcelánu. Hodí se sem i zdobené svícny a lampy. Celý dům by také měl být zaplněn různě velkými sochami.

Knihovna
i (Zdroj: Depositphotos)
Barokní styl ani v 21. století nemá nikdy dost dekorací

Publikováno: 22. 5. 2020, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Nový oltář ve Šluknově

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Náš ateliér se hodně zabývá restaurováním vitráží pro sakrální prostory. Je tedy vždy osvěžující zpracovávat zadání na věc novou. V tomto případě revitalizaci prostoru oltáře v kostele Sv. Václava ve Šluknově. Vznikl zde nový obětní stůl, kříž a ambon vče