reklama

Jak vypadá bydlení ve stylu hygge?

Hygge je dánský vynález pro šťastný život. Ten se samozřejmě neobejde bez spokojeného bydlení. Jak si takové spokojené bydlení představit? Bydlení podle hygge musí být především útulné a musíte se v něm cítit příjemně. Je především o prostoru a pocitu bezpečí. Drží se jednoduchosti a vzdušnosti. Vytvořte si útulný domov podle hygge. Poradíme vám jak na to.

i (Zdroj: Depositphotos)
Jak vypadá bydlení ve stylu hygge (Zdroj: Depositphotos)

Co je hygge?

Hygge představuje šťastný způsob života. Jde o životní styl zaměřený na hledání štěstí a spokojeného života. Hygge k nám dorazilo z Dánska. Snaží se docílit pocitu útulnosti, tepla a důvěrnosti. Nejde ani tak o trend, ale životní styl, který je úzce spjat i se stylem bydlení. Slovo hygge je zkratkou od “hyggelig”, což je hřejivá atmosféra a útulná pospolitost. Ten, kdo žije ve stylu hygge si umí užívat života, dokáže si vychutnat okamžiky i zážitky a je přitom jedno, zda jde o velké věci nebo drobnosti.

Obývací pokoj
i (Zdroj: Depositphotos)
Hygge je styl, který je hodně spjat s emocemi i individualismem, což se projevuje i v zařízení interiéru

Hygge, to je útulné bydlení

Bydlení ve stylu hygge musí být v prvé řadě útulné. Útulnosti přitom v přeplněném interiéru dosáhnete jenom stěží. I proto Hygge klade důraz na prostor, vzdušnost a jednoduchost. Ani tento styl si nepotrpí na skladování věcí, které jsou už k ničemu. A proto, pokud chcete vytvořit domov podle hygge, odstraňte z něj v prvé řadě vše nepotřebné.

Útulná ložnice
i (Zdroj: Depositphotos)
Hygge je termín pro šťastný způsob života, který je úzce spjat s domovem, v němž se cítíte dobře

Čím se hygge styl vyznačuje

Hygge je vesměs spojeno se vším, co navozuje dobrou náladu a příjemné pocity. Může jít proto o šálek horké kávy, čokolády nebo čaje, pohodlné křeslo, do něhož se usadíte, abyste si mohli vychutnat dobrou knížku. Pohovku, na níž se schoulíte pod deku, abyste se mohli dívat na oblíbené filmy. Je to i pohodlná postel osvětlená tlumenými světly lamp a svíček. Hygge jsou i deskové hry, krb a voňavé svíčky.

Ložnice
i (Zdroj: Depositphotos)
Měkkost interiéru docílíte textilem, pleteninami, záclonami a kobercem

Jak bydlet ve stylu hygge?

  • Základem hygge bydlení je výběr těch správných barev. A jelikož hygge miluje bílou, měla by se v interiéru rozhodně objevit, ideálně na stěnách. Pokud bílou zase tak nemusíte, podobně funguje i světle růžová, světle modrá, vanilková nebo mentolová. Oživujícími prvky interiéru jsou modrá, šedá, černá, žlutá, petrolejová, azurově modrá nebo červená.
  • Dalším velmi důležitým prvkem je dřevo. Hygge dřevo (hlavně břízu, borovici, dub a jasan) vysloveně miluje, a proto se s ním můžete setkat všude.
  • Při tvorbě interiéru se nebojte kombinovat staré s novým.
Interiér
i (Zdroj: Depositphotos)
Bydlení ve stylu hygge klade důraz na prostor, vzdušnost a jednoduchost
  • Hygge je životní styl, který je úzce spjat s emocemi, s duší a individualismem. Vnesení ducha do interiéru můžete zprostředkovat fotkami, knihami, obrazy, i starými deskami. Nebojte se být kreativní. Prostor ve stylu hygge nemá rád přeplácanost a nepotřebné předměty, ale má rád vzpomínky a příběhy, které se s různými předměty pojí.
  • Vedle dřeva si hygge potrpí i na další kvalitní materiály, k nimž rozhodně patří keramika, přírodní textilie, a také i pokojové rostliny.
Černobílá kombinace
i (Zdroj: Depositphotos)
Základem bydlení ve stylu hygge je správný výběr barev. Hygge miluje bílou, takže se jí nebojte použít
  • Měkkost interiéru docílíte s pomocí falešných kožešin na podlaze, měkkých pletených dek a polštářů.
  • Důležitými kusy nábytku jsou křesla, pohovka, krb, knihovna, postel a osvětlení.
  • Pozor, umělá hmota je v hygge stylu bydlení zapovězena.
  • Při zařizování bydlení ve stylu hygge nezapomeňte na osvětlení. To má velmi důležitou roli. Světlo by v žádném případě nemělo být studené. Stropní světla nejsou důležitá. Za to stojacími lampami rozhodně nešetřete. Chybět by samozřejmě neměly ani svíčky. Pokud si domů pořídíte krb, dosáhnete naprosté dokonalosti.
Barevná ložnice
i (Zdroj: Depositphotos)
Útulná ložnice zařízená v teplých barvách navozuje dobrou náladu i příjemné pocity

Publikováno: 20. 5. 2020, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová