reklama

Šikovné využití domácích spotřebičů - kombinovaná trouba

Kolikrát jste se cítili jako šéf kuchyně? Vestavné trouby nové generace vás šéfkuchařem udělají. Jsou totiž vybaveny inteligentními technologiemi, které hlídají přípravu pokrmů, a tak pomáhají upéct kvalitní, zdravé a především chutné jídlo. Dokonce samy inspirují, takže i v situaci, kdy chystáte jídlo pro své blízké den co den, vám nedojdou nápady. Na výběr je řada modelů s různou úrovní výbavy, množstvím funkcí a způsoby ovládání (dotykové, zamačkávací knoflíky a klasické knoflíky). Všechny mají společné to, že jsou dostupné, spolehlivé a navíc je i jejich provoz úsporný, takže nezatíží váš rodinný rozpočet.

i (Zdroj: MORA)
Šikovné využití domácích spotřebičů (Zdroj: MORA)

Nové kombinované trouby jsou nepřekonatelným pomocníkem do všedních i nevšedních dnů. Věděli jste, že zvládnou zavařování, rozmrazování, ohřev hotového jídla, předehřívání talířů či šálků? A také výrobu domácího jogurtu i sušení a pomoc při kynutí těsta? Nemluvě o pečení na několika úrovních zároveň, aniž by došlo k mísení vůní a chutí. Možná, že jste netušili, že mají také speciální programy na pečení chleba nebo masa – třeba řízků, kotlet, žebírek či drůbeže – včetně pozvolného pomalého pečení technikou sous vide. Nechybí ani grilování, a možné je i vaření v páře ve vlastních parních nádobách (ty nejsou součástí trouby).

Ty nejvyšší modely kombinovaných vestavných trub mají navíc i užitečné automatické programy, se kterými zvládne přípravu jídla úplně každý. Jsou totiž vybaveny až 15 vyspělými funkcemi, a proto dokáží takřka cokoliv, nač si vzpomenete. Nový elektronický programovací modul s přednastavenými programy pečení také umožňuje uložit až 8 vlastních receptů, které jste vypilovali k dokonalosti.

MORA_vt-779-bx-728862
i (Zdroj: MORA)
Digitální displej nám umožní navolit ten správný program, který zrovna potřebujeme

Patentovaný zaoblený tvar vnitřku trouby, inspirovaný tradiční kamennou pecí, nechává horký vzduch ideálně cirkulovat rovnoměrně ze všech stran okolo připravovaného pokrmu, který tak bude vždycky perfektně propečený a šťavnatý. Díky objemu trouby až 71 l už není problém ani pečení krocana či svatomartinské husy. K domácí pohodě přispěje systém šetrného a tlumeného zavírání dvířek.

Plně teleskopické vodicí lišty, které jsou podle modelu v interiéru trouby k dispozici až na třech úrovních, jsou velice praktické při kontrole, podlévání či vkládání a vyjímání pokrmů z trouby. Výrazně usnadňují manipulaci s pečicími plechy a zajišťují dokonalý a bezpečný přehled o procesu pečení, aniž byste se museli zbytečně předklánět nebo dlouze držet ruce – byť v rukavicích – ve vnitřku rozpálené trouby při manipulaci s nádobím.

Trouba_3 teleskopy_VT779BX
i (Zdroj: MORA)
Díky praktickým teleskopickým pojezdům můžeme využívat všechna patra trouby

Žádné starosti vám nezpůsobí ani obávané čištění trouby, protože jsou vybavené buď zcela automatickým pyrolytickým čištěním při velmi vysoké teplotě, nebo programem ECO CLEAN, kdy se trouba čistí pomocí páry téměř sama. Vše, co je potřeba udělat, je nalít půl litru vody například do pekáče a poté navolit na ovládání trouby program ECO CLEAN. Asi po 30 minutách už můžete sledovat výsledek, kterým je viditelně čistý povrch celého vnitřku trouby včetně případných pekáčů a plechů. Mastnota či zapečené skvrny se uvolněnou párou změkčí, a pak je stačí jednoduše otřít hadříkem a trouba září čistotou. A čisté bude i sklo díky novému systému snadné demontáže dvířek.

Díky speciální izolaci a odrazovému reflexnímu sklu jsou navíc vestavné trouby úsporné – spotřebou elektrické energie se řadí mezi nejúspornější trouby na trhu. Vybrané modely díky úspornému ECO programu dosahují energetické třídy A+, a tak vás nepřekvapí ani účet za elektřinu. Potěší i bohaté příslušenství v podobě roštu, mělkého a extra hlubokého plechu.

Trouba_Dvojité osvětlení_VT779BX
i (Zdroj: MORA)
Trouby jsou vybaveny osvětlením

A ještě 10 tipů pro lepší a úspornější pečení:

  1. Dosažení teploty je signalizované zhasnutím kontrolky termostatu na panelu, teplotu v troubě nastavujte podle tabulek.
  2. Při kontrole upečení pokrmu, kdy je zapotřebí otevřít dvířka trouby, nejprve vypněte ventilátor, pokud je zapnutý – zabráníte velkému úniku tepla z trouby.
  3. Troubu předehřívejte jen když je uvedeno v receptu. U kynutého těsta je předehřev nezbytný.
  4. Při delší době pečení můžete troubu 10 min. před koncem vypnout a využít tak nashromážděné teplo k dopečení.
  5. Pečení s horkým vzduchem (s ventilátorem) je intenzivnější a rychlejší, proto nastavte vždy teplotu o 20-30 stupňů celsia nižší než při klasickém pečení.
  6. Pečení horkým vzduchem (s ventilátorem) na jednom plechu je vhodné pro pečení větších kusů pokrmů.
  7. Pečení horkým vzduchem (s ventilátorem) na dvou plechách je vhodné pro pečení většího množství pečiva najednou.
  8. Při pečení dvou rozdílných pokrmů, například koláčů a masa, nastavte nejprve nižší teplotu pro koláče a po jejich upečení zvyšte teplotu pro maso.
  9. Formy na koláče umisťujte vždy doprostřed roštu.
  10. Používejte tmavé pečící formy, protože přijímají lépe teplo. Výsledky pečení masa závisí na druhu a kvalitě masa. U libového masa přidejte 2–3 polévkové lžíce tekutiny, při dušení 8–10 polévkových lžic, podle velikosti pečeně. Velkou pečeni obraťte po polovině doby, kterou udává tabulka. Když je pečeně hotová, měla by se nechat „dojít“ 10 minut ve vypnuté zavřené troubě.
Trouba_Zavařování_VT779BX
i (Zdroj: MORA)
V kombinované troubě se dá i pohodlně zavařovat

TIP: Nová vestavná multifunkční trouba MORA VT 779 BX

Vestavná multifunkční trouba VT 779 BX v elegantním nerezovém provedení se ovládá pomocí přehledného intuitivního dotykového panelu, který umožňuje nastavit širokou škálu přednastavených režimů trouby a také dalších funkcí včetně přesné aktuální teploty v troubě. Patentovaný vnitřní zaoblený tvar trouby, inspirovaný tradiční kamennou pecí, nechává horký vzduch ideálně cirkulovat rovnoměrně ze všech stran okolo připravovaného pokrmu, který tak bude vždycky perfektně propečený a šťavnatý. Výkonná multifunkční trouba v energetické třídě A+ s objemem trouby 71 l má patnáct různých programů, nejen klasické pečení, gril s ventilátorem i bez, horkovzdušné pečení, rychlý předehřev, rozmrazování, udržování teploty pokrmu. ale také speciální programy na pečení chleba i masa – třeba řízků, kotlet, žebírek či drůbeže – včetně pozvolného pomalého pečení technikou sous vide. Nechybí ani grilování, automatické programy pro pečení, a možné je i vaření v páře ve vlastních parních nádobách (ty nejsou součástí trouby).

O čistotu trouby se postará speciální program ECO CLEAN, který zajistí bez velké námahy vyčištění vnitřku trouby pomocí páry z vody, kterou nalijete do pekáče, a je maximálně ohleduplný k životnímu prostředí. Při čištění je praktické i snadné vyjímání vnitřní skleněné strany dvířek. Pro zvýšení komfortu obsluhy je trouba vybavená třemi teleskopickými výsuvy, které umožní bezpečnou manipulaci s připravovaným jídlem, aniž byste jej museli z trouby vytáhnout. Trojité sklo s kovovou vrstvou udržuje vnější sklo dveří chladné a bezpečné i pro děti. Příjemné je i tlumené a šetrné zavírání dvířek trouby. Potěší i bohaté příslušenství v podobě roštu, mělkého a hlubokého plechu. 

www.mora.czwww.mora.cz

Publikováno: 24. 5. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce