reklama

Ruční čištění koberců nemusí být provázeno námahou a potem, když si osvojíte několik pravidel

Čištění koberců je nezbytnou nutností, pokud chcete, aby vám koberce dlouho vydržely. Základem této péče je pravidelné vysávání koberce, které je nutné provádět alespoň dvakrát týdně. Jednou za čas je však potřeba kobercům věnovat větší péči. Pokud nechcete utrácet za profesionální čištění, nezbývá vám nic jiného, než se do čištění pustit vlastními silami. Někdy to neznamená nic jiného, než padnout na kolena a koberec vyčistit ručně. Máme pro vás tipy, jak to co nejlépe zvládnout.

i (Zdroj: Depositphotos)
Ruční čištění koberců bez námahy a potu (Zdroj: Depositphotos)

Čištění koberců

Čištění koberců můžete provádět různými způsoby. Ne každý je však vhodný pro všechny koberce. Vlněné a hedvábné koberce například nesmí přijít do kontaktu s vodou. Než se pustíte do čištění, měli byste si proto ověřit, z jakého materiálu je koberec vyroben. Navíc, pokud máte pod kobercem dřevo, mohli byste ho poškodit. Ze spodní strany koberce by se rovněž mohla začít tvořit plíseň.

Úklidový prostředek
i (Zdroj: Depositphotos)
Pro obnovu barvy a lesku koberce zkuste použít octový roztok

Jak tedy na ruční čištění koberce?

  • Koberec nejprve vysajte vysavačem. Použijte k tomu hlavici s rotačním kartáčem. Kusový koberec, který nepokrývá celou plochu pokoje, doporučujeme vzít ven a pořádně ho vyklepat klepáčem na koberce. Koberec klepejte z rubové strany.
  • Pokud je koberec znečištěn, použijte kartáč na vykartáčování nečistot (zemina, prach a podobně). Pak místo opět vysajte.
  • Velmi vhodným nástrojem pro čištění koberců je i parní stroj na koberce. Dnes se již dá sehnat za velmi příznivou cenu. Jeho velkou výhodou je, že dokáže zničit i ohromné množství bakterií. Mimo to rovněž odstraňuje i zašlé nečistoty, pachy, přeležený vlas, otlaky, roztoče a osvěžuje barvy koberce.
Kartáč
i (Zdroj: Depositphotos)
Suchou špínu nejlépe odstraníte s pomocí kartáče a vysavače

Jak čistit parním vysavačem?

Parním vysavačem je možné čistit koberce vyrobených z různých materiálů. Nutné je však znát správný postup. Parní čištění není vhodné pro koberce, které obsahují vlnu, hedvábí a některá umělá vlákna. Jde totiž o materiály citlivé na vysoké teploty. Je proto vhodné před použitím provést na skrytém místě zkoušku snášenlivosti.

Vysávání
i (Zdroj: Depositphotos)
Velmi efektivním pomocníkem při čištění koberců je parní vysavač

Pro obnovení barev a lesku

Pro obnovu lesku koberce použijte roztok namíchaný z 1 dílu octa a 3 dílů vody. Namočte v něm houbu (přiměřeně) a vytírejte koberec po směru vlasu pomalým tahem. Pozor, koberec nenamáčejte, pouze ho navlhčete. Pak jej nechte uschnout. Nikoliv však na slunci, vybledly by barvy.

Čistící prostředky
i (Zdroj: Depositphotos)
Koberec můžete čistit různým způsobem. Nikdy ho však nesmíte promočit

Proti hmyzu

Jestli se vám do koberce nastěhovali nevítaní návštěvníci, vyžeňte je s pomocí boraxu. Dostupný je ve specializovaných prodejnách, ale i v některých lékárnách. Před použitím se ujistěte, že v místnosti nejsou žádní domácí mazlíčci (mohlo by je to otrávit). Borax rozsypte po koberci, nechte 20 minut působit a pak vysajte.

Čištění
i (Zdroj: Depositphotos)
Čištění koberců od skvrn je možné provádět s použitím chemických přípravků, ale i přírodní cestou

Skvrny z koberce odstraníte

V případě bláta odstraňte nejprve pevné zbytky. Po zaschnutí vykartáčujte a místo vysajte. Pokud jde o tekutinu, použijte čistou dobře savou látku, kterou silně přitlačte ke středu skvrny. Učiňte tak opakovaně. Postupně látku posouvejte po skvrně. Netřete, ani neroztírejte. Jestli je to nutné, pomoci si můžete i mýdlovým roztokem, který vyrobíte z mýdla zředěného s vodou v poměru 2:1. Pozor, koberec při čištění nesmíte promočit.

Skvrna
i (Zdroj: Depositphotos)
Skvrny je nutné odstranit ihned

Jak odstranit zvířecí chlupy z koberce?

Chlupy z koberce odstraníte s pomocí mokré houby, na kterou se chlupy dobře lepí. Efektivní jsou rovněž i vyčesávací gumové kartáče na ruku. Pomoci si můžete i vysavačem se štěrbinovou hubicí.

Zvíře na koberci
i (Zdroj: Depositphotos)
Chlupy z koberce nejlépe odstraníte s pomocí houby nebo vyčesávacího gumového kartáče

Publikováno: 9. 5. 2020, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová