Pokojové rostliny jsou v naší domácnosti ostrovem života v nádobách. Měli bychom jim věnovat náležitou, byť ne složitou péči, za kterou se nám odvděčí. Největším problémem je nerovnováha vláhy, moc živin nebo příliš studený vzduch. Jak se nejčastěji tyto problémy pokojovek projevují v praxi a jak zakročit, když se objeví škůdci?
Pokojové rostliny patří k našim běžným spolubydlícím. Jsou nedílnou součástí každé moderní domácnosti, řada z nich umí dokonce vyčistit vzduch a doma tak připraví perfektní klima i pro citlivější osoby. Jenže i pokojové rostliny mohou onemocnět, nejčastěji to poznáme podle změny vybarvení listů nebo jejich zasychání. Péče o ně by měla být pravidelná a systematická, aby se problémům předešlo.
Vláha a živiny základem
Základem správné péče o pokojové rostliny je pravidelná zálivka a dostatek živin. První z aspektů splníme tím, že zalévání budeme provádět s určitou pravidelností. Většina pokojovek má ráda stále mírně vlhký substrát, který by neměl přeschnout. A co se týká živin, udržování dobrého zdravotního stavu domácí zeleně je dáno především pravidelným přesazováním a hnojením. Běžným pokojovkám jako jsou draceny, lopatkovec, zamioculcas a další vyhovuje, když jsou pěstovány ve směsi kupovaného substrátu a středně těžké zahradní zeminy. Díky tomu je prostředí pro růst rostliny provzdušněné, pozvolna uvolňuje živiny a nesléhává. Pravidelné hnojení tyčinkovým nebo tekutým hnojivem je předpokladem k dobrému prospívání, ale nic se nemá přehánět.
Hodně nebo málo vláhy
Přemokření je jeden z nejčastějších pěstitelských prohřešků, co se pokojových rostlin týká. Velké množství vody nejsou schopné rostliny přijmout a zpracovat a voda se tak hromadí v podmisce nebo přímo květináči. Situace ještě zhoršená pobytem rostlin jen v kupovaném, velmi vylehčeném substrátu s rašelinou má za důsledek, že zemina slehne, kořeny jsou stále ve vodě a začnou zahnívat. Postižená rostlina bez rychlé záchrany, spočívající v odvodnění substrátu, uhyne na hnilobu kořenového systému. Přeschnutí sice není pro rostliny dobré, avšak většinou jde o stav, který je ještě reverzibilní. Vydatnějším zalitím a dodržováním režimu můžeme rostlinu zachránit. Všechny pokojové rostliny mají jedno společné, v zimě je zaléváme mnohem střídměji.
Moc živin najednou škodí
Velké množství živin, podávaných tekutou formou, škodí nejen rostlinám, ale i substrátu. Zeleň má po přehnojení problémy s častým napadáním savými škůdci, protože je narušena jejich přirozená odolnost proti těmto nezvaným hostům. Substrát je přehnojováním nenávratně poškozen, na jeho povrchu se objeví bělavý povlak, který značí zasolení a nutnost jej vyměnit za nový. Při extrémním přehnojení dojde až ke spálení kořenů a rostlina hyne.
Studený průvan
Obrovské problémy mohou pokojové rostliny postihnout v zimě, především pak při větrání. Mrazivý vzduch z venkovního prostoru může způsobit tak silný teplotní šok, že rostlina hyne za rychlého opadu listů. Na průvan je velmi citlivý například kávovník. U ostatních rostlin se mohou objevit různé problémy, jako například svěšení listů, churavění nebo následné napadení škůdci.
Když udeří škůdci
Nejčastějším škůdcem pokojových rostlin jsou mšice, které si často domů doneseme s novými exempláři nebo sezónní sadbou. Na mšice funguje lehký postřik mýdlovou vodou a pravidelná kontrola, zda se někde neobjevili noví jedinci. Rychlým zásahem se často podaří zeleň za pár dní mšicí zbavit. Sviluška je malý pavouček, který saje podobně jako mšice šťávy z listů. Objevuje se hlavně v suchých bytech, kde nejsou rostliny pravidelně roseny. Napadení poznáme hlavně tak, že se na listech a mezi nimi objeví drobné pavučinky, napadený exemplář je také velmi rychle vysílený a churaví. Zde je zapotřebí zasáhnout chemií a také zvýšením vlhkosti vzduchu. Bez pomoci rostlina zahyne.
Publikováno: 6. 5. 2020, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček