reklama

Jak se zbavit molů, kteří milují naše svetry?

Jak se zbavit molů, to je otázka za milion. Najít na ni tu správnou odpověď se jeví mnohdy jako nemožný úkol. I když to není vůbec jednoduché, my už ale víme, co na ně platí. Rádi se s vámi o to co jsme zjistili, podělíme.

i (Zdroj: Depositphotos)
Jak se zbavit molů, kteří milují naše svetry? (Zdroj: Depositphotos)

Jak se zbavit molů

Jak se zbavit molů, kteří se vám usadili ve skříních? S důsledností, trpělivostí a pečlivostí. Bez toho se těchto malých ošklivých motýlků nikdy nezbavíte.

Co jsou moli

Moli jsou malí motýlci, které poprvé popsal v roce 1810 francouzský entomolog Pierre André Latreille. Na celém světě jich žije na 2500 druhů. Žijí v houbách, hnijícím dřevu, v potravinách i v textiliích. K těm nejznámějším patří mol šatní, mol obilný, mol skladištní nebo třeba mol čalounový. Samičky jsou schopné naklást až 300 vajíček, z nichž se vylíhnou až 2 centimetrové housenky. Proměna housenky v motýla může podle druhu mola trvat od jednoho měsíce až po rok (mol šatní). Po celou dobu, kdy jsou moli housenkami, se živí vším, co potkají. Přesněji, mol obilný moukou, mol šatní tkaninami živočišného původu, mol skladištní různými potravinami a podobně. Nejvíce škodliví jsou právě v této fázi života.

Detail mola
i (Zdroj: Depositphotos)
Šatní mol vyfocený zblízka nevypadá zase až tak ošklivě

Moli šatní

Moli šatní jsou v dospělosti vlastně neškodní. Vyznačují se dlouhými saténově lesklými křídly, jemnými tykadly a drobným zlatavým tělíčkem s tenkými nožičkami. Nejsou vlastně vůbec oškliví. Létající moli jsou samci. Samičky žijí poměrně nenápadně. Samci samičky najdou podle vůně. Po nakladení vajíček do záhybů látek se za několik týdnů vylíhnou larvy. Tam jsou zhruba měsíc. Pak se zakuklí a promění se v motýly. Mezitím spasou, co jen uvidí. Není je radno podceňovat, jde totiž o nejrychlejší běžce mezi motýly. Umí se velmi rychle schovat.

Housenka mola
i (Zdroj: Depositphotos)
Vylíhnutá housenka molu měří zhruba milimetr. Před zakuklením se musí vykrmit na jeden centimetr

Proč mám moly doma?

Moly doma najdete, i kdybyste domácnost udržovali v sebevětší čistotě. Objevit se mohou velmi snadno. Můžete si je přinést z obchodu, ale dostanou se k vám i ventilační šachtou. I když je pravda, že šatním molům se přece jen líbí všude tam, kde je špína, vlhko, teplo a tma. Nevětrané šatníky s dlouho nepraným prádlem nebo neomývané regály plné prachu vysloveně zbožňují. Likvidují oblečení, kožichy, vycpaná zvířata, koberce, gauče, postele a nepohrdnou ani peřím. Když jsou skutečně hladoví a vy doma nic lepšího (živočišného) nemáte, nepohrdnou dokonce ani bavlnou a lnem. To, že máte moly doma, poznáte podle prokousaných oděvů a taky ho navečer můžete spatřit poletovat.

Mol šatní
i (Zdroj: Depositphotos)
Jak se zbavit molů chtějí vědět lidé již po staletí. Trvalé řešení nebylo stále ještě nalezeno

Jak se zbavit šatních molů?

Základem je prevence

Základem všeho je prevence. Dopřejte proto své skříni pravidelný důkladný úklid. Do boje je ideální zapojit i sousedy, kteří s nimi možná také bojují. Zbavit se molů není záležitostí jednoho dne. Chce to trpělivost a důslednost.

Celou skříň vykliďte. Oblečení zkontrolujte, provětrejte, a skříň pořádně ukliďte. Použijte dezinfekční přípravky. Kusy, co nenosíte, jednou za čas vyperte. Uložte je na jiné místo. Dovnitř skříně nedávejte tapetu, plakáty ani voskový papír na police. Za to rozhodně do skříní vložte nějaké pořádně voňavé mýdlo, novinový papír nebo vůně levandule, pelyňku, bobkového listu, hřebíčku, pepře, chmele, černého bezu, cedru, jalovce, rozmarýnu nebo citrusových plodů.

Úklid skříně
i (Zdroj: Depositphotos)
Pokud se chcete zbavit molů, musíte jednat radikálně

Když už moly máte

Když už moly máte, prevence je vám už k ničemu. Potřebujete nějaké radikální řešení. Samozřejmě, můžete sáhnout po chemických prostředcích, jimiž jsou dnes pulty plné a jsou bezesporu efektivní, vyzkoušet však můžete i nějaký osvědčený babský recept, který je ekologický a bude vás stát jen pár korun.

Pokud moly odhalíte v zimě, vyneste své oblečení na mráz. Nechte ho tam pořádně vymrazit. Mráz vás molů zaručeně zbaví.

V jiném ročním období to zkuste s pepřem. Nasypte ho na dno skříně a uvidíte, co to s moly udělá. Jen ho nezapomeňte pravidelně vyměňovat za nový. Vedle pepře to můžete také zkusit i s levandulí nebo s chmelem.

Černý pepř
i (Zdroj: Depositphotos)
Proti molům můžete použít černý pepř, ten totiž moli nesnášejí. Nezapomeňte ho však pravidelně měnit za čerstvý

Publikováno: 4. 5. 2020, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová