reklama

Co udělat s přebytečnou čokoládou?

Pokud se vám doma od Velikonoc nahromadily nejrůznější čokoládové figurky, polevy a čokoládové bonbóny, měli byste uvažovat nad tím, jak toto nadělení zpracovat. Čokoláda, a zvláště ta méně kvalitní nevydrží věčně a po čase byste jí mohli také rovnou vyhodit, protože už nebude poživatelná. Takže, než jí všechnu sníte, můžete jí použít na další zpracování.

i (Zdroj: Depositphotos)
Co udělat s přebytečnou čokoládou? (Zdroj: Depositphotos)

Co s čokoládou?

Jako první možnost se samozřejmě nabízí - sníst jí. Jistě, ale na mlsání si ponecháme jen tu opravdu kvalitní a s vysokým obsahem kakaa. Ty další, které se mnohdy jen jako čokoláda tváří, využijeme v kuchyni. Ale máme pro vás i další možnosti, jak čokoládu zpracovat.

Složení čokolády

Taková klasická tabulka čokolády, to je především kakao. Pokud nás výrobci lákají na opravdu enormně vysoký podíl kakaa ve svých čokoládách, měli bychom dát pozor. Ideální poměr je 60-70 % kakaa, vyšší podíl se výrazně projeví na chuti, protože převládá silná hořkost. Další suroviny, které čokoláda obsahuje, jsou kakaová sušina, kakaové máslo, vanilka a cukr - třtinový nebo řepný. Pokud se ve složení čokolády vyskytuje sójový lecitin, nemusíme zbytečně panikařit, ten zabezpečuje lepší konzistenci čokolády. Také podíl mléčné sušiny u mléčných čokolád je v pořádku.

Druhy čokolády
i (Zdroj: Depositphotos)
Na jídlo sáhněte raději po kvalitní čokoládě

Co ale rozhodně v pořádku není, je podíl tuku (je náhražkou drahého kakaového másla, ale rozhodně jej nenahradí v chuti, která díky tuku kokosovému, mléčnému, ztuženému nebo palmovému získává opravdu prazvláštní příchuť a kvalita čokoládového výrobku rapidně klesá). Dalším nešvarem v čokoládách je vanilin, který nahrazuje pravou vanilku - zde se ale jedná o potravinářský výrobek na chemické bázi. Sušená syrovátka nebo lískooříšková pasta jsou dalšími nepříliš ideálními výplněmi čokoládových výrobků. A na závěr nesmíme opomenout ani nejrůznější ochucovadla, aromata a "éčka" všeho druhu. Zde platí, že čím méně podobných "šmakulád", tím lépe pro naše zažívání.

Využití v kuchyni

Všechnu čokoládu si rozdělíme - na tu kvalitní a poctivou a na ty ostatní. Ty ostatní pak můžeme po částech přidávat do moučníků, třeba takové domácí muffinky s čokoládovými kousky uvnitř z vás udělají hvězdu. Výborně se též hodí do bábovek. 

Pokud máte rádi pečivo z listového těsta, máme pro vás nápad. Listové těsto si rozdělíme na několik částí a rozválíme na menší obdélníčky. Po stranách je pak šikmo nařežeme, aby vznikly slabší pásky po celé délce obdélníku.

Listové těsto
i (Zdroj: Depositphotos)
Základem je rozválené listové těsto

Doprostřed obdélníku pak položíme tabulku čokolády a pásky listového těsta skládáme přes sebe, čímž čokoládu uschováme uvnitř. Celý závin pak potřeme rozšlehaným vajíčkem a dáme upéci do trouby. Podobně lze využít třeba čokoládová vajíčka nebo bonbóny. 

Závin
i (Zdroj: Depositphotos)
Čokoládový závin je sladkým probuzením při snídani

Pokud máme zbytky rozlámané čokolády nebo zbytky polev od velikonočního pečení, doporučujeme vše ve vodní lázni rozpustit a připravit vícedruhovou polevu třeba na moučník nebo na domácí koblihy.

Poleva
i (Zdroj: Depositphotos)
Čokoládu rozpusťte na polevu

Spolu s dětmi si zase můžete vytvořit čokoládové fondue a v rozpuštěné čokoládě si namáčet ovoce nebo piškoty. 

Fondue
i (Zdroj: Depositphotos)
Zamlsejte si s dětmi u čokoládového fondue

A na závěr trochu romantiky

Pokud nejste příznivci sladkého pečení a čokoládu ani nejíte, připravte si čokoládovou lázeň nebo se spokojte s čokoládovou maskou na obličej, dekolt či bříško. Čokoládu jednoduše rozpustíte ve vodní lázni, a jakmile částečně vychladne a nebude horká, rozetřete jí na omytou pokožku a nechte působit. Minimální doba je 10 minut, ale neměla by přesáhnout 30 minut. Čokoláda obsahuje mimo přírodních tuků a olejů také vitamíny, minerály, koenzymy, nukleové kyseliny a antioxidanty, které podporují látkovou výměnu v pokožce. Blahodárný účinek přírodních tuků a olejů zaručují vitamíny A a E. Čokoláda obsahuje také kofein, který podporuje mikrocirkulaci v pokožce. Taková maska působí na unavenou pleť, uklidňuje podrážděné nervy, zvlhčuje, vyživuje a omlazuje. 

Pleťová maska
i (Zdroj: Depositphotos)
Nechte si hýčkat pokožku jemnou čokoládovou maskou

Koupel připravíme z 90 gramů kvalitní hořké čokolády, kterou nastrouháme najemno, neparfémované koupelové pěny (asi ¼ litru) a 100 ml neslazeného sójového mléka. Sójové mléko ohřejte a smíchejte s čokoládou, dokud se obě suroviny nespojí. Pak nechte vychladnout a přidejte do koupelové pěny. Poté nalijte směs do tekoucí vody do vany a užijte si omlazující koupel. Jako obměnu můžeme použít směs 1 litru plnotučného mléka a 3 polévkové lžíce kakaového prášku. Směs smíchejte do hladké kaše a nalijte do horké vody na koupání. Relaxujte 20 minut.

Koupel s čokoládou
i (Zdroj: Depositphotos)
Čokoládovou směs nalijte do vany a užijte si báječný relax

Publikováno: 25. 4. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová