Velikonoce se nesou ve znamení pečení beránků, barvení vajec, velkého úklidu a na závěr nezbytného zpracovávání velikonoční nadílky v podobě mis plných vařených vajec a hory čokoládových figurek a pamlsků všeho druhu. Jak toto všechno smysluplně zpracovat, abychom neskončili jen u zprofanované vajíčkové pomazánky nebo u vaječného salátu?
Jak zpracovat velikonoční nadílku?
Skončily Velikonoce a nám se doma vrší v lednici i na stole hory vařených a nejrůzněji obarvených a ozdobených vajíček, perníčky a čokoládové figurky, děti tajně ukrývají bonbóny pod polštář a ohrnují nos nad tisíckrát připravenou vajíčkovou pomazánkou nebo vaječným salátem. Zkuste tentokrát velikonoční nadílku ve formě vařených vajec a čokolády zpracovat moderněji a inovativně.
Vajíčkové lodičky s řeřichovou pěnou
Suroviny:
- 4-6 vajec
- 1 vanička naklíčené řeřichy
- 1 Lučina (můžeme také použít mascarpone)
- 1 kelímek kysané smetany
- sůl, pepř (barevné koření na posyp)
Vařená vejce oloupeme a rozpůlíme. Žloutky dáme stranou do misky, přidáme Lučinu a kysanou smetanu, podle chuti osolíme a opepříme a vyšleháme šlehačem do tužší pěny. Na závěr lehce vmícháme nasekanou řeřichu. Pěnou plníme půlky vajíček. Z vrchu můžeme ještě posypat trochou řeřichy nebo červenou paprikou, koprem či jiným barevným kořením.
Masová roláda plněná vejci
Suroviny:
- mleté maso (ideální je polotovar na způsob bavorské sekané)
- 1 menší cibule
- 1 vajíčko do masové směsi
- strouhanka
- 4 vařená vejce
- hořčice
- anglická slanina nebo vepřová šunka
- sůl, pepř, grilovací koření
Mleté maso nejprve zpracujeme v míse - osolíme, opepříme, přidáme nadrobno nasekanou cibulku, česnek a rozklepneme 1 vejce. Celou směs důkladně promícháme a podle potřeby zahustíme strouhankou. Pokud se nám nechce připravovat směs z mletého masa, můžeme si koupit již ochucený polotovar typu bavorská sekaná. Mleté maso rozprostřeme na plát alobalu. Potřeme plnotučnou hořčicí. Pak poskládáme slaninu nebo šunku a doprostřed za sebou položíme vařená vajíčka, zbavená skořápky. Celou roládu opatrně zavineme do alobalu. Dáme do pekáčku. Podlijeme vodou a pečeme asi hodinu na 200 °C. Po dobu pečení roládu obracíme. Pokud chceme mít mozaiku na řezu barevnější, můžeme k vajíčkům přidat sterilované kapie, listový špenát nebo naťovou cibulku. Podáváme s vařenými nebo pečenými bramborami, případně jako lehčí variantu zvolíme zeleninový salát s dresinkem.
Tuňákový salát s vejci
Suroviny:
- 1 konzerva tuňáka ve vlastní šťávě
- 1 šalotka
- vařená vejce
- sterilované zelené fazolky
- sůl, pepř
Šalotku nasekáme najemno a dáme do misky. K ní přidáme okapaného tuňáka, rozebraného na kousky. Vařená vejce oloupeme a nakrájíme na půlky nebo na čtvrtky. Nakonec přidáme fazolky. Salát lehce zamícháme a dochutíme solí a pepřem. Podáváme na opečeném toustu nebo s bílým pečivem.
Čokoláda a bonbóny z koledy
Většina čokoládových figurek se nevyznačuje příliš vysokou kvalitou. Pokud se nám jich doma nashromáždí hodně, bude ideální všechny figurky zbavit staniolu, dát do misky a tu umístit do vodní lázně. Za stálého míchání čokoládu rozpustíme a použijeme jako polevu na moučník. Není vhodné tyto figurky dlouhodobě skladovat, čokoládová hmota po čase šedne a kazí se.
Bonbóny můžeme také použít na polevu nebo na zdobení. Cucavé bonbóny rozpustíme ve vodní lázni na tekutou hmotu, nalijeme jí na pečící papír a necháme vystydnout a ztuhnout. Poté jí rozlámeme na větší kusy a zdobíme jimi zmrzlinové poháry nebo muffiny.
Publikováno: 22. 4. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová