reklama

Co by měl splňovat nábytek pro děti? Hlídejte hlavně bezpečnost

Každé dítě chce pokojíček podle svých představ. Pozor při výběru by však měli dávat zejména rodiče. Kromě hravého designu musí dětský nábytek splňovat zákonné normy. Vybírejte nábytek do dětského pokoje zejména podle bezpečnosti – na co si dát pozor vám poradíme v dnešním článku.

Co by měl splňovat nábytek pro děti? Hlídejte hlavně bezpečnost (Zdroj: Pixabay.com)

Přestavba pokojíčku může být finančně náročná

Nábytek do dětského pokoje budete nejspíše pořizovat několikrát, protože dítě chodící do školky má jiné potřeby než dítě, které je středoškolákem. Myslete na to již nyní a odkládejte si pro tento účel finanční prostředky. Pokud potřebujete zařídit dětský pokoj ihned, může vám pomoci bankovní nebo nebankovní půjčka. Pokud se rozhodnete pro financování pokojíčku z úvěru, nechte si čas na srovnání půjček na internetu. Jen tak budete mít jistotu, že si vyberete tu nejlepší půjčku pro vaše účely.

Na co si dát pozor při nakupování dětského nábytku?

Bezpečnost

Při výběru postelí, skříní a stolků pro mladší děti si pečlivě prohlédněte pevnost spojů a hrany a rohy. Ty by měly být obroušené dokulata, aby si vaši potomci při divokých hrách neublížili. Existují bezpečnostní normy, které upravují požadavky na dětský nábytek: ČSN 91 0612 (dětský sedací nábytek), ČSN EN 716-1 + A1 (dětské postýlky), ČSN EN 12227 (dětské ohrádky), ČSN 91 0811 (dětské stoly), ČSN 91 1014 (dětské matrace). U dětského nábytku by mělo být otevírání zásuvek a dvířek zajištěno zádlabem spíše než úchytkami. Když už chcete pořídit nábytek s úchytkami, vyberte je v oblém tvaru.

nábytek pro děti
Vybírejte nábytek z kvalitního materiálu a ohlídejte si provedení - sklo a pohyblivé police do dětského pokoje nepatří (Zdroj: Depositphotos)

Materiál

Do dětských pokojů se nejlépe hodí přírodní materiály, případně ošetřené nezávadným nátěrem. Největší službu vám udělá nábytek z masivu, pořídit se však dají i levnější verze z dřevotřísky. Jestliže si vyberete nábytek z dřevotřísky, dbejte na dostatečnou nosnost a bytelnost. Určitě vynechejte těžký nábytek s pohyblivými policemi či výrobky se sklem.

Design

Nic nezkazíte umírněnými pastelovými barvami s neutrálními většími plochami (bílá či šedá). U dětských pokojíčků se doporučuje přizvat na pomoc malého obyvatele. Předškolák už vám sám poví, jaké barvy se mu líbí, jací superhrdinové jsou jeho idoly a jak by chtěl mít rozestavěný nábytek. Snažte se mu vyhovět, ovšem pozor – křiklavé barvy i superhrdinové se mohou rychle okoukat. Vyberte tedy s dítětem jen několik doplňků (lampa, kobereček, dekorace apod.), které můžete snadno vyměnit, až ho momentální hrdina přestane bavit.

Správné vybavení

Zatímco miminko si vystačí s postýlkou a přebalovacím pultem, jak děti rostou, postupně potřebují více nábytku. Nejprve skříně, velkou postel a stolek na hraní, poté i kvalitní psací stůl a úložný prostor pro knihy a hračky. Dejte si proto pozor, zda vámi vybraný nábytek bude dítě momentálně opravdu využívat.

dětský pokoj
Volte takový nábytek, který poroste s vaším dítětem a bude snadné ho doplnit či obměnit podle potřeb dítěte (Zdroj: Depositphotos)

Pěkný a bezpečný pokojíček pro vaše děti

Při výběru dětského nábytku mějte na mysli hlavně bezpečnost dítěte. Vyberte nezávadný materiál odpovídající bezpečnostním normám. Věnujte pozornost tomu, zda vámi vybraný typ nábytku dítě opravdu potřebuje a nepodlehněte křiklavému designu, který by mohl vašeho potomka spíše rušit. Společným výběrem nového pokojíčku si pak zajistíte, že se v něm malému obyvateli bude opravdu líbit.

 

Výroba dinosauří učící věže pro děti

Publikováno: 20. 4. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce