reklama

Betonové kraslice potěší mě nejvíce

Překvapte koledníky netradiční nadílkou. Vyrobte si originální betonové kraslice. Obdarovaným se sice cestou domů trochu pronesou, ale proč jim koledování ulehčovat. A pokud je nebudou chtít, máte alespoň na příště krásnou a nezničitelnou dekoraci na stůl nebo do zahrady.

Betonové kraslice potěší mě nejvíce (Zdroj: Zalito betonem)

Co budete na výrobu betonových kraslic potřebovat?

  • hobby beton (najdete v každém hobby marketu nebo ve vybraných e-shopech)
  • nádobu na rozmíchání betonu
  • vyfouknutá a vymytá vajíčka
  • pytlík nebo zdobicí sáček + kelímek na odložení
  • Balakryl UNI + malý štětec na zdobení
  • špejle a vodu
Vyfouknuté skořápky
Nejprve vyfoukneme skořápky (Zdroj: Zalito betonem)

Jak postupovat?

Najdeme si klidné místo a zakryjeme ho igelitem, případně novinami. Do připravené nádoby nasypeme beton, potom přidáváme vodu. Konzistence by měla být jako hustší bramborová kaše, ochutnávat však nebudeme. Beton by měl držet svůj tvar, ale když s ním trochu zaklepeme, měl by se pomalu roztéct do stran.

Zdobicí sáček vložíme do kelímku a přehneme přes jeho okraje. Sáček naplníme pomocí lžičky betonem a zamotáme ho kolem ruky tak, aby nám v něm zůstal jen beton a žádný vzduch. Beton začneme ze sáčku pozvolna vytlačovat a lehce jím naplníme skořápky zevnitř až po jejich okraj. Když přelijeme, nadbytečný beton setřeme papírovým ubrouskem. Pokud obsah sáčku začne tuhnout, promícháme ho špejlí.

Beton
Do skořápek nalijeme betonovou směs (Zdroj: Zalito betonem)

Aby nebyla výsledná vajíčka samá díra, jemně a opakovaně s nimi v dlaních poklepeme o podložku a zatřepeme, čímž dostaneme ven přebytečný vzduch. Skořápku vajíček oloupeme opatrně rukou nebo nožíkem z betonové výplně nejdříve za jeden den. Nakonec necháme betonové kraslice ještě pár dní odpočívat, aby měl beton šanci dobře vyschnout.

Loupání
Necháme zaschnout a skořápky oloupeme (Zdroj: Zalito betonem)
Betonové kraslice
Hotové kraslice dosušíme a můžeme zdobit (Zdroj: Zalito betonem)

A nakonec přichází to nejlepší – ozdobení kraslic. My jsme použili vodou ředitelný Balakryl UNI a barvu nechali zaschnout 4 hodiny. Pro podobné DIY projekty se skvěle hodí z několika důvodů: Je bez zápachu, takže s ním můžeme tvořit i doma za plného provozu. Velkou výhodou Balakrylu jsou atesty pro styk s potravinami a na dětské hračky, proto se nemusíme bát nechávat naše kreativní výtvory v dosahu dětí a domácích mazlíčků.

Vybarvíme dle fantazie (Zdroj: Zalito betonem)
Použijeme vodou ředitelné barvy (Zdroj: Zalito betonem)

Časová náročnost

2 hodiny na vyfoukání a betonování + 1 den schnutí + 1 hodina zdobení

Jak si vyrobíte madeirové kraslice?

Publikováno: 2. 4. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce