Jaro je tu a s ním kromě sluníčka a teplejších dnů i nepříjemné alergie, které dokážou zatraceně potrápit. Pokud patříte mezi alergiky, snažte se toto vyčerpávající období zvládnout co nejlépe. K tomu, aby se vám aspoň trochu ulevilo, postačí pár snadných tipů, které můžete vyzkoušet.
1. Větrejte
V noci ve vzduchu létá nejméně alergenů, které spůsobují jarní alergie. Je tedy fajn větrat zrovna v tuto dobu. Brzy ráno však nezapomeňte okno zavřít. Opět se totiž začínají vířit alergeny, které vám mohou vletět přímo do bytu. Můžete však vsadit na techniku a pořídit si moderní větrací jednotku. Větrat je potřeba v každém ročním období. Uživatelé bytů by se neměli vymlouvat ani na chladné počasí, ani na alergie nebo hluk z ulice. Bohužel je nutné větrat nejen nárazově, ale i pravidelně. Právě proto jsou větrací jednotky ideální variantou, jak výměnu vzduchu v domácnosti zajistit. Při výběru je potřeba se zaměřit i na vhodnou nabídku filtrů, hlučnost při provozu a zvukový útlum jednotky.
2. Jezte zelené potraviny
Snažte se co nejvíce povzbudit svůj imunitní systém. Dopujte se vitamíny a zkuste užívat tzv. zelené superpotraviny. Jedná se o zelený ječmen, sladkovodní řasu chlorellu a sladkovodní sinici spirulinu. Tyto tři zelené zázraky obsahují látky, které umí blahodárně působit na naše zdraví – posilují imunitu, detoxikují organismus, odbourávají stres, napomáhají zlepšit ostrost vidění, atd. Uvidíte, že se díky nim budete se svými alergiemi prát mnohem lépe než doposud.
3. Dopřejte si osvěžení
Věděli jste, že když se ráno osprchujete studenou vodou, tak zásadně potlačíte produkci histaminu, který způsobuje alergii, v těle? Asi to ze začátku nebude úplně příjemné osvěžení, ale určitě si časem zvyknete. Navíc se díky studené sprše budete otužovat a tím posílíte vaši imunitu. Budou se vám tak vyhýbat respirační onemocnění, jako třeba rýma nebo nachlazení.
4. Inhalujte
Ulevit vám při alergiích může také inhalace. Ta umožňuje využití léčebného efektu jen v dýchacích cestách, tedy přesně tam, kde je to třeba. Chcete-li předcházet nemocem a dýchacím potížím, inhalujte jednou denně po dobu 10 - 15 minut. Prostřednictvím masky nebo náustku se do plic dostanou i ty nejmenší částečky užitečných minerálů, čehož při běžném "napařování" nad hrncem s horkou vodou rozhodně nedocílíte. Aerosolová terapie umožňuje aplikaci léků přímo na potřebné místo dýchacího ústrojí. Ideální je inhalovat večer před spaním, protože na inhalaci je potřeba klid. Pohodlně se posaďte, pokud vám to inhalátor umožňuje, klidně si sedněte do křesla a pusťte si televizi, ale seďte vzpřímeně. Najít si během inhalace nějakou zábavu bývá důležité zejména u neposedných dětí. Nasaďte si masku, zapněte inhalátor a pomalu a zhluboka dýchejte, dokud nespotřebujete všechno léčivo v nádobce.
5. Detoxikujte játra
Vznik alergií se také často připisuje játrům zaneseným jedovatými látkami, které do sebe dostáváme potravou a také z okolí. Je tedy fajn zaměřit se čas od času na pročištění jater. Na to je nejlepší Ostropestřec mariánský nebo Měsíček lékařský. Z obou těchto rostlin si můžete dělat čaje k pravidelnému popíjení. Účinky ale neuvidíte hned. Je dobré bylinky užívat dlouhodobě a kýžený efekt se určitě dostaví.
Máte potravinovou alergii?
Publikováno: 14. 4. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce