reklama

Začněte s chovem včel právě teď

Mít k dispozici vlastní med je určitě lákavá představa. Ale začít s chovem včel není až tak úplně jednoduché. Kromě času, financí a také vhodných podmínek je potřeba mít i dostatek informací a připravit se na neúspěchy, které každého začátečníka čekají. Základní informace najdete na následujících řádcích.

Začněte s chovem včel právě teď (Zdroj: Depositphotos)

Pro chov včel vyberte vhodné stanoviště

Pro chov včel je stěžejní výběr vhodného stanoviště, kam jejich obydlí umístíte.

 • V okolí by mělo být co největší množství rostlin, které budou moc včely opylovat, a to asi do vzdálenosti 5 kilometrů, zároveň by zde mělo být co nejvíce různých druhů rostlin – květin, keřů i stromů.
 • První pylová snůška je dobrá, pokud jsou v blízkosti lísky, vrby, olše a topoly. Pro ty další jsou zase vhodné ovocné a listnaté i jehličnaté stromy, a také louky. Vhodné umístění úlu je tedy v sadech, které kromě vhodné vegetace poskytnou stín v létě a dostatek slunce v zimě a jarních měsících, protože stromy bez listí propustí dost slunce a včely nebudou vynakládat tolik energie na zahřívání.
Klasické úly
I les je vhodným místem pro umístění úlů a chov včel – pohlídejte ovšem dostatek slunečních paprsků (Zdroj: Depositphotos)
 • Česna umístěte na jižní či jihovýchodní stranu alespoň 25 centimetrů nad zem – slunce úl rychle prohřeje a včely budou vylétat za vycházejícím sluncem. Vyhněte se místům, kde je ráno dlouho stín a kde je příliš větrno.
 • Důležitý je také zdroj vody, který by měl být v blízkosti úlu – včela uletí na jaře 100 metrů až 1 kilometr, později 2 až 4 kilometry – je nutné, aby byla čerstvá a nezávadná voda i v tomto okruhu.
 • Úly postavte do vzdálenosti alespoň deset metrů od domu, v blízkosti by neměla být dětská hřiště apod. O chovu je také dobré informovat sousedy, aby nevznikaly zbytečné problémy a neshody.
Rozkvetlé pole
Pro chov včel je stěžejní bohatá a různorodá vegetace v okolí do pěti kilometrů od úlů (Zdroj: Depositphotos)

Co budete potřebovat

Kromě včelstev je k chovu včel potřeba základní vybavení, bez kterého se neobejdete.

 • Úly – určitě sáhněte po úlech nových – vyhnete se tak problémům, které mohou způsobit přítomné organismy, které zapříčiňují onemocnění včelstva. Problémem můžou být i použité neekologické barvy nebo špatný technický stav úlu. Úly lze doporučit nástavkové – bedýnky na rámcích je možné stavět na sebe - jsou standardizované, jednoduše se obsluhují, jsou snadno dostupné a med můžete vybírat častěji, mají i další výhody. 
 • Medomet – na oddělení medu z rámků - kvůli ceně je vhodné si ho v začátku jen půjčovat nebo si koupit použitý. Dále je pro medobraní potřeba odvíčkovací vidlička a talíř a dvojitý cedník na med, samozřejmě také sklenice.
 • Ochranné pomůcky – pro manipulaci se včelami si pořiďte kuklu nebo klobouk se závojem a včelařské rukavice, případně včelařskou kombinézu; rovněž je dobré mít vybavenou domácí lékárničku pro případ, že by došlo k alergické reakci po bodnutí.
 • Drobné nářadí – dýmák, kterým včely při manipulaci v úlu odeženete, rozpěrák pro uvolnění rámků a odstraňování přístavků, kleště.
Práce se včelami
Nezbytnými doplňky v chovu včel jsou ochranné pomůcky, které zabrání pobodání (Zdroj: Depositphotos)

Pořízení včelstva

Oříškem při započetí chovu včel může být samotné získání včelstva. Pro začátek je vhodné mít čtyři až šest včelstev – s největší pravděpodobností alespoň jedno až dvě přežijí možná ne úplně dokonalou péči začátečníka a úspěšně přezimují. Způsobů, jak je sehnat, je několik.

 • Roj – přirozený a nejlepší způsob, jak včelstvo pořídit. Má vše, co ke svému fungování potřebuje, matka může hned plodit, včely jsou připravené budovat. Seženete ho od včelaře – zkontaktujte jich několik a domluvte se, že jakmile se budou jejich včelstva rojit, dají vám vědět – do týdne je potřeba nový roj usadit. K rojení dochází většinou v květnu a červnu.
 • Včelstvo – dostat se můžete i k celému včelstvu, třeba z pozůstalosti. Výhodou je, že včelstvo už funguje a bude tvořit dost medu. Na druhou stranu může být ovšem problém technický stav úlu nebo jeho zamoření škůdci a chorobami. S tím se ovšem dá vypořádat. Pokud to chcete mít pohodlnější a jít na jistotu, někteří včelaři se živí i tím, že včelstva vychovávají, tam se pak vyhnete problémům, počítat ale musíte s vyšší cenou.
 • Oddělek – jiný včelař vám do vašeho úlu přemístí několik plástů a sklepne včely, dostat od něj můžete i matečník či matku, což bude pro vás výhoda a téměř jistota, že oddělek bude pokračovat v životě. S medem ale počítejte v tomto případě až druhý rok chovu, než se včelstvo zaběhne.
Starodávné úly
Příznivci staré klasiky mohou vsadit na úly zvané kláty (Zdroj: Depositphotos)

Chov včel je hezkým koníčkem, ale může být zpočátku také náročný, než získáte potřebnou praxi. Neházejte ale flintu do žita kvůli prvním neúspěchům – brzy se můžete radovat z vlastního medu.

Jak vyměníte matku ve včelstvu?

Publikováno: 4. 4. 2020, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová