reklama

Digitální detox u dětí: Nepodceňujte ochranu zraku a ulevte dětským očím

Běžný den školáka se jen málokdy obejde bez hraní her na mobilu či počítači nebo pravidelné pohádky v televizi. Některá robátka jsou potom schopná strávit sledováním na obrazovku i hodiny denně. Co je ještě normální a kdy je třeba zpozornět? Nejásají rodiče ani dětské oči, které rozhodně neocení modré světlo sálající z monitorů a obrazovek. Přečtěte si, jak správně pečovat o dětský zrak.

i (Zdroj: Depositphotos)
Digitální detox u dětí: Nepodceňujte ochranu zraku a ulevte dětským očím (Zdroj: Depositphotos)

Digitální detox prospěje nejen dětem

S nastupující érou digitalizace je stále těžší vyhnout se moderním technologiím, což u dětí platí dvojnásob. Spolužák ve vedlejší lavici má nový telefon a kamarád od sousedů přišel s vylepšenou verzí oblíbené hry. Děti chtějí přirozeně zapadnout do kolektivu a odolat pokušení v podobě závodů v počítačových hrách není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Běžné užívání může snadno přejít v užívání nezdravé, které škodí nejen dětské psychice, ale také jejich neustále vyvíjejícímu se oku. Jak předejít tomu, aby se dětské oči poškodily již v raném věku? Stejně jako u dospělých je důležitá vhodná strava, běžně dostupné doplňky stravy a správná hygiena a návyky v péči o zrak.

Mobil a dítě
i (Zdroj: Depositphotos)
Nenechávejte dítěti mobil a notebook delší dobu

Knihu válcuje tablet aneb dětství s modrým světlem

Ještě před pár lety bylo běžné, že děti přišly ze školy, hodily tašku do kouta a běžely ven. To dnes již nebývá zvykem. Příčinnou jsou právě moderní technologie, které děti lákají víc než třeba fotbal na hřišti či kniha. Nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu spolu s nadužíváním elektronických zařízení vyzařujících modré světlo připívá k poruchám zraku. Oko je citlivý a nesmírně složitý orgán, který vyžaduje naši péči a jestliže starost o zrak dětí zanedbáme, přispějeme k tomu, že budou s následnými problémy bojovat i v dospělosti. Jednat se může o krátkozrakost, únavu očí a výjimkou nejsou ani potíže se spánkem. Mysleme na to, že dětské oči jsou citlivé na nadměrné umělé osvětlení, sluneční záření a v neposlední řadě právě na modré světlo vyzařující z elektroniky. Starost o oči proto není radno podceňovat a mělo by jim být dopřáváno to nejlepší.

Čtení
i (Zdroj: Depositphotos)
Místo online her zabavte dítě knihou

Špenátem ke svalům i zdravým očím

Díky současnému životnímu stylu je správná péče o zrak čím dál důležitější, a to nejen u dospělých, ale zejména u dětí. Očím prospívají karotenoidy, například beta-karoten nebo lutein, vyskytující se zejména v zelenině a ovoci. Najít je lze v tmavé zelenině, což je například špenát nebo brokolice. Jestliže se dítko vzpírá a brokolici do něj nedostanete ani přes velké úsilí, zkuste některý z doplňků stravy, jako je například Barny’s Ostříž s příjemnou ovocnou příchutí, kterou děti jistě ocení. Obsahuje LuteinForce – jedinečnou kombinaci karotenoidů luteinu a zeaxanthinu v kombinaci s vitaminy A a E pro udržení normálního stavu zraku. Vyvážená strava spolu s dostatkem pohybu na čerstvém vzduchu a přirozeném světle dokáže hotové zázraky. Kromě výše uvedeného dbejte na kvalitní spánek ve vyvětrané místnosti. Nezapomínejte ani na preventivní prohlídky, které pomohou možné oční vady odhalit včas.

Špenát
i (Zdroj: Depositphotos)
Špenát má v sobě dostatek železa a vitamínů

Mami, půjč mi telefon. Jak nastavit pravidla? Začněte u sebe

S výše uvedenou větou se setkal snad každý rodič. Děti barevné obrazovky, plné pohybujících se postav, lákají již od útlého věku. Odborníci se shodují na tom, že do 4 let věku je vhodné pouze krátké, několikaminutové video denně, do šesti let neublíží půl hodina denně a děti školou povinné si vystačí se 45 minutami za den. Vše by ale mělo mít svá jasná pravidla. Jak je nastavit co nejlépe tak, aby byly obě strany spokojené?

  • U večeře bez telefonu. Domluvte se na činnostech, které se obejdou bez elektroniky. A to nejen ze strany dětí, ale i z té vaší. Může se jednat například o společnou večeři, hraní deskových her nebo čtení.
  • Fotbal, skaut nebo piano. Vzbuďte v dětech zájem o aktivitu, během které si na tablet ani nevzpomenou. Ideálně se může jednat o zájmové kroužky, kde budou ve společnosti ostatních dětí.
Výlet
i (Zdroj: Depositphotos)
Podpořte aktivitu dětí společným rodinným výletem
  • Mobil nechte hluboko v kabelce. Po příchodu domů se nebojte nechat telefon v tašce a odolejte pokušení ho každou chvíli kontrolovat. Děti se již odmalička učí nápodobou, není se proto čemu divit, pokud vyžadují telefon ve chvíli, kdy to vidí i u vás.
  • Počítač až po úkolech. Děti by měly vědět, že nejdříve musí splnit své povinnosti, například napsat domácí úkoly, a až potom si mohou hrát. Stanovte si přesnou dobu, kterou budou moci na počítači trávit a tu dodržujte. Zkuste udělat kompromis tak, abyste byli spokojení nejen vy, ale i dítko.

Připravte si jarní očistnou kůru, zařaďte do pitného režimu bylinky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 12. 4. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce