reklama

Umíte se správně chovat v případě karantény?

Naši společnost uzavřel nejen nakažlivý virus, ale také panika a strach. Spousta protichůdných výroků, nepodložené informace nebo katastrofické scénáře jdou šířeny napříč republikou. Přinášíme vám přehled informací o tom, jak byste se měli chovat nejen v karanténě, ale všeobecně v situaci, která zde nastala.

i (Zdroj: Depositphotos)
Umíte se správně chovat v případě karantény? (Zdroj: Depositphotos)

Pokyny nejen při karanténě

Situace v této době je vážná, nikoliv však zoufalá. Snažte se řídit zdravým rozumem a nepodléhat panice, není k ní důvod, ani v případě hrozící karantény. Nesledujte neověřené poplašné zprávy a nešiřte je dál, pokud nemáte ověřeno, že jsou pravdivé. Kompletní přehled ke koronaviru naleznete na stránkách ministerstva zdravotnictví https://koronavirus.mzcr.cz/. Aktuální informace o počtech nakažených naleznete na https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19.

Připravili jsme pro vás soubor rad, kterými byste se měli řídit a které mohou přispět k potlačení již tak napjaté situace ve společnosti. Poučme se ze situace v jiných zemích, například v Tchajwanu zvládli nápor koronaviru s přehledem a věcně. Buďte disciplinovaní a nesnažte se vzpěčovat se nařízením, která sice omezují váš běžný život, ale vedou k vaší bezprostřední ochraně. Rozhodně není nutné pořádat nájezdy na obchody, zásob potravin je dostatek a potravinářství nekolabuje. Zásobování základními potravinami je a bude zajištěno tak, aby se dostalo na všechny. 

Desinfekce
i (Zdroj: Depositphotos)
Po příchodu domů se umyjte a použijte desinfekci

Říďte se těmito doporučeními:

1. Vyhýbejte se místům, kde se shromažďuje velké množství lidí.

2. Kdykoliv opouštíte byt, tak pouze s rouškou.

Rouška
i (Zdroj: Depositphotos)
Noste na veřejnosti roušku, chráníte sebe i své okolí

3. Pokud kašlete, tak nikdy do dlaní.

4. Důležitá je obecně zvýšená hygiena rukou, noste s sebou všude kapesní dezinfekční prostředky.

5. Nedotýkejte se očí.

6. Nepodávejte si ruce.

Mytí rukou
i (Zdroj: Depositphotos)
Myjte si ruce tak často, jak to jen jde

7. Denně provádějte kontrolu hlavně u starších osob. V případě potíží prosím volejte na příslušné telefonní číslo, kde zařídí vše potřebné.

8. Pijte jen teplé nápoje (ve shodě s tělesnou teplotou, studené nápoje tělo zatěžují). 

9. Dbejte na příjem dostatku vitamínů a antioxidantů (vitamín C, ovoce a zelenina).

10. V dopravních prostředcích dodržujte rozestupy.

11. Madel v metru a dopravních prostředcích se přidržujte předloktím, nikoli rukama.

MHD
i (Zdroj: Depositphotos)
Cestování v MHD omezte a dbejte hygienických nařízení

Nejnovější nařízení přikazuje v mj. pražské MHD povinně nosit roušku. I bez ohledu na to, že ústenky, roušky a respirátory nejsou k dostání a spousta "vykuků" se s nimi snaží kšeftovat, může si každý člověk doma roušku vyrobit a používat jí. Chrání tak sebe i své okolí. Nařízení také říká, že bez roušky nebo jakékoliv jiné ochrany úst a nosu nebudou lidé do MHD vpuštěni. Nešiřte okolo sebe bacily a nešiřte také nepravdivé a nesmyslné informace typu - roušku mají nosit jen nemocní. Naučte se jednoduché pravidlo - MOJE ROUŠKA CHRÁNÍ TEBE A TVÁ ROUŠKA CHRÁNÍ MNE. Buďte solidární.

Pokud nemáte možnost si roušku obstarat, kontaktujte dobrovolné spolky, příbuzné nebo přátele. Existuje dokonce velký seznam lidí, kteří bez nároku na odměnu a zadarmo šijí a poskytují roušky ostatním. Nenaleťte podvodníkům, kteří vám budou roušky nabízet za astronomické částky. Je to byznys s vaším zdravím, který je navíc na hranici legálnosti. Roušku si můžete ušít svépomocí.

Snažte se být vstřícní a solidární k ostatním, nebuďte sobečtí v tom, že vás vaše okolí nezajímá a hledíte jen sami na sebe. 

Pokud si nejste jisti, zda jste správně pochopili nařízení a usnesení, kontaktujte zřízené infolinky, které řeší krizovou situaci. Nová informační linka v souvislosti s koronavirem: 1212. Nebojte se zeptat. 

https://koronavirus.mzcr.cz/dulezite-kontakty/

Jak si vyrobit domácí desinfekční gel?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 18. 3. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.