V tento čas je potřeba udělat pro své zdraví maximum. Jakmile se budeme pohybovat venku, měli bychom chránit své zdraví i zdraví celé rodiny. Podívejte se na šikovný nápad, jak si můžeme ušít doma roušku, která je pratelná a lze jí dezinfikovat. Zásobte tak sebe i své okolí a ochráníte se před nežádoucími bacily a nečistotami v ovzduší.
Chraňte se před nákazou - ušijte si doma roušku
Doma ušitá rouška je praktická a dá se použít opakovaně. Abychom se ochránili v co největší míře, můžeme do masky vším kapsičku a do ní umístit nějaký filtr. Protože nemáme možnost pořídit ty potřebné zdravotnické filtry, které by nás před případnou nákazou ochránily, můžeme si vypomoci tím, co najdeme doma. Můžeme do masky vložit přeložený papírový ubrousek, separační plenu upravenou na potřebnou velikost, filtry z vysavačů, které mají již některé potřebné parametry z výroby a další materiály.
Návod na šitou roušku
1. Na papír, čtvrtku či noviny si narýsujte obdélník o stranách 12 a 13 centimetrů.
2. Stranu dlouhou 13 centimetrů si rozdělte na menší části přímkami ve vzdálenosti 4, 3, 3 a 3 centimetry.
3. Na jedné straně dlouhé 12 centimetrů si vyznačte bod ve vzdálenosti 2,5 centimetru, na straně druhé ve vzdálenosti 2 centimetry.
4. Použijte křivítko - pokud ho nemáte, můžete sáhnout po talíři, pokličce či míse, podle které spojíte následující body – bod ve vzdálenosti 2,5 centimetru s prostřední spojnicí, stejně tak s ní spojte bod vzdálený 2 centimetry. Tento bod obloukem spojte také s přímkou, která je od okraje obdélníku vzdálená 3 centimetry.
Pravítkem rovnou čárou nakonec spojte ještě bod ve vzdálenosti 2,5 centimetru s přímkou 4 cm vzdálenou od okraje. Výsledný tvar vystřihněte.
5. Na jednou přeloženou látku položte střih a obkreslete. Aby byla maska pevnější, použijte tři vrstvy. Masku si můžete udělat také oboustrannou – pak na jednu látku obkreslíte střih jednou, na druhou dvakrát.
Použijte bavlněné plátno, ideálně už vysrážené, vyprané či alespoň důkladně přežehlené napařovací žehličkou – jinak by se vám po prvním vyprání maska s největší pravděpodobností srazila.
6. Látky k sobě sešpendlete a vystřihněte.
7. Stejné látky složte na sebe lícovou stranou ven a středovým obloukem položte na sebe. Dejte pozor, abyste měly všechny strany správně – tedy rovné na rovných a obloučky na obloučcích.
8. Sešijte středový oblouk na šířku patky rovným stehem.
9. Středový šev rozevřete, ideálně rozžehlete a prošijte, aby látky pěkně přilnula a netvořily se nerovnosti.
10. Stejně sešijte rovným stehem ve středu lícem k sobě položené další dva díly. Šev potom opět rozevřete, rozžehlete a prošijte.
11. Položte vzniklé dva díly lícem k sobě, tak aby středová šev pěkně lícoval, a prošijte na obou dlouhých stranách. Po sešití protočte lícovou stranou ven, vnitřní švy pěkně urovnejte a masku přežehlete.
12. Nyní je čas přišít gumičky. Použít můžete téměř cokoli, co doma najdete – plochou či kulatou gumu, využít se dají také gumičky do vlasů. Nemáte-li gumičky, můžete stejným způsobem přišít šňůrky a uvazovat je.
13. Kratší nezašitou stranu pěkně podhrňte a do jednoho růžku vložte konec gumičky. Přišijte a pokračujte k druhému rohu, kam vložíte volný konec – zároveň s tím prošijte celý obvod masky.
14. A je hotovo.
Podívejte se i na další nápad na šití roušky svépomocí.
Ochránit se před nachlazením můžete jarní detoxikační kůrou
Publikováno: 17. 3. 2020, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová