reklama

Čistička vzduchu recept na zdravé klima v domácnosti

O čistotě ovzduší - prachu, polétavých nečistotách a alergenech ve vzduchu v domácnosti jsme si povídali s Pavlínou Polákovou. Ta nám prozradila několik tipů, jak mít doma příjemné klima bez dráždivých látek, které přináší zejména alergikům řadu zdravotních obtíží. Poradila nám, zda tuto situaci může zlepšit čistička vzduchu a co její pořízení vlastně obnáší.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA)
S prachem a alergeny si poradí čistička vzduchu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA)

Co vše ovlivňuje kvalitu ovzduší?

Znečištěné ovzduší a zhoršená kvalita vzduchu bohužel už není pouze doménou velkých průmyslových měst. Kvalitu ovzduší ovlivňuje zejména aktuální smogová situace, nízká oblačnost a zvýšená koncentrace polétavého prachu. Tyto informace se zpravidla dozvídáme v předpovědi počasí. V jarních měsících k nim pak přibývá pylové zpravodajství a informace o aktuálně se vyskytujících pylových alergenech ve vzduchu. Pylová sezóna trvá až deset měsíců v roce. Nejčastějšími původci výskytu pylu ve vzduchu jsou kvetoucí dřeviny, trávy a plevele. To vše přispívá k nárůstu respiračních onemocnění a zejména alergikům způsobuje zdravotní obtíže. Jak můžeme tedy ovlivnit kvalitu vzduchu v domácnosti, pomůže čistička vzduchu?

větrání ventilačkou
Větrání ventilačkou není dostačující (Zdroj: archiv FTV Prima)
intenzivní větrání
Čerstvý vzduch v domácnosti zajistí pravidelné intenzivní větrání (Zdroj: archiv FTV Prima)

Čerstvý vzduch zajistí pravidelné větrání

Bez čerstvého vzduchu to ale nejde, jeho přísun zajistíme pravidelným větráním. V létě bychom měli provádět intenzivní větrání plně otevřenými okny. Otevření okenní ventilace rozhodně nestačí. Od jara do podzimu bychom takto měli větrat přibližně půl hodiny denně. Názory na správnost větrání v zimě se liší. Nicméně opět bychom měli větrat naplno otevřenými okny po dobu maximálně pěti minut. Je to z důvodu eliminace kondenzace vlhkosti mezi okenními tabulemi a uvnitř místností. Spolu s čerstvým vzduchem se však do místnosti dostávají zmiňované alergeny, nečistoty a polétavý prach. Jde i tento problém nějak vyřešit?

Čistička vzduchu zajistí čerstvý vzduch bez alergenů

Čistička vzduchu dokáže vyčistit vzduch v interiéru právě od polétavých nečistot – prachu, pylů, bakterií, spor plísní, cigaretového kouře a podobně. Čistička vzduchu rozhodně nenahrazuje pravidelné větrání, ale dokáže vzduch zbavit nežádoucích částic.

čistička vzduchu
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Čistý vzduch zajistí doma čistička vzduchu

V momentě, kdy místnost vyvětráme, což zajistí výměnu vydýchaného vzduchu plného oxidu uhličitého a vlhkosti se doporučuje zapnout čističku vzduchu a čerstvý vzduch vyčistit.

obsluha čističky vzduchu
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Obsluha čističky vzduchu je jednoduchá, přístroj je tichý a úsporný

Čistička by měla být umístěná v tom prostou, kde se nejvíce pohybujeme. Tedy přes den v obývacím pokoji, přes noc v ložnici nebo dětském pokoji. Měla by být umístěna volně v prostoru, aby kolem ní mohl volně proudit vzduch. Kvalitní přístroje dokáží vyčistit až 75 metrů čtverečních podlahové plochy, což je přibližně velikost bytu 3+1. Některé typy umožňují nastavení intenzity čištění v závislosti na velikosti prostoru.

čištění čističky vzduchu
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Péče o čističku vzduchu je snadná - filtr stačí omýt nebo otřít vlhkým hadříkem

Mnozí mají obavu z hlučnosti čističky. Existují elektrostatické čističky, které pracují prakticky bezhlučně. O tom, že je zapnutá tedy vůbec nebudete vědět. Takové čističky jsou také velmi úsporné, rozhodně tedy její každodenní provoz nezatíží rodinný rozpočet.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 12. 3. 2020, Autor: Andrea Drobílková, Profil autora: Andrea Drobílková