Použití soli při vaření známe všichni. Pokud nemáte speciální dietu, tak je sůl v potravinách vaší každodenní součástí. I sladké pokrmy skvěle podtrhne špetka soli. Tyto malinké bílé krystalky však dokáží mnohem více. Můžete je využít proti zamrznutí čelního skla vašeho auta, pro čištění skvrn na oblečení i koberci nebo se jako mávnutím kouzelného proutku zbavíte nepříjemného zápachu v odpadech umyvadla a vany.
Použití soli jinak než na vaření
Odstranění tmavých skvrn z textilu
Skvělou vlastností soli je nasávání tekutin. Známe to ze slánek, ráda nasákne vlhkost i ze vzduchu. Tuto vlastnost můžeme využít při čištění skvrn, nasaje tekutinu a tím skvrnu vytáhne. Volné textilie nejdříve ve studené vodě důkladně propláchněte a co nejvíce skvrnu odstraňte. Zbylou skvrnu ponechte mokrou a zasypte solí. Nechte působit, dokud vidíte, že sůl pracuje – zbarvuje se. Podle potřeby opakujte, dokud místo nebude úplně čisté.
Odstranění skvrn z koberce
Červené víno na světlém koberci nemusí být pohroma. Tekutinu vysajte a mokrou houbičku skvrnu co nejvíce vytřete. Pokud máte po ruce bílé víno, tak ho na dané místo nalijte, částečně neutralizuje víno červené a flek uvolní. Co nejvíce místo vyčistěte a vytřete. Poté ho dobře navlhčete a vydatně zasypte solí. Nechte působit a v případě potřeby několikrát opakujte. Sůl z koberce pak snadno vysajete.
Likvidace zápachu z umyvadla
V koupelně i v kuchyni nám může nepříjemně zapáchat odpad v umyvadle a ve vaně. Mastnota, zbytky jídla, zubní pasta, sprchový gel a další částečky a nečistoty se časem usazují v ohybech a stěnách odtoku a ten postupně začne zapáchat. Pro vyčištění si připravte roztok teplé vody a soli. Do většího hrnku s teplou vodou nasypte 2 až 3 polévkové lžíce soli, nalijte do odtoku a nechte 15 minut působit. Poté prolijte ještě horkou vodou a pořádně spláchněte proudem čisté vody. Jednou za čas, nebo když je odtok hodně znečištění, znásobte účinek roztoku přidáním lžíce jedlé sody. Nakonec můžete použít sůl i na vyčištění celého umyvadla a vany. Jemně drsná struktura pomůže odstranit nánosy a sanitu dokonale vyčistíte bez použití agresivních chemikálií.
A ráno nemusíte škrábat sklo
Pokud večer natřete sklo z vnitřní strany auta solným roztokem, ráno nemusíte seškrabovat namrznutou vrstvu ledu. Připravte si 3,5 l vody a dvě čajové lžičky soli. Promíchejte, natřete na sklo a ráno se nemusíte zdržovat. Stejně můžete okna umýt i doma, i když tam nám zamrzlé umění tolik nevadí. V létě umyjte okna slaným roztokem zvenku, a to jak doma, tak na autě. Nebude se na nich tolik zachytávat pyl. Pokud jste alergici, oceníte to dvojnásob.
Nový lesk pro stříbro, měď a bronz
Elegantní příbor po babičce či madla na dveřích a nábytku časem ztratí svůj lesk. Směs soli a jablečného octa s trochou trpělivosti vše vyčistí a navrátí jim zašlou slávu. Můžete roztok použít i pro šperky a dekorace. Vyzkoušejte na malém místě a poté vyčistěte celé. Pokud si nejste jisti, o jaký druh kovu se jedná, ověřte si to raději u starožitníka nebo v klenotnictví.
Čistění mikrovlnné trouby
Usnadněte si čištění mikrovlnné trouby. Vložte do trouby misku s vodou a solí a nechte na plný výkon 10 minut vařit. Uvnitř vznikne účinná pára, která uvolní všechny nečistoty na stěnách. Nemusíte nic pracně drhnout, vše už jen lehce setřete houbičkou.
Čistění klasické trouby
Pokud máte v klasické velké troubě zapečené jídlo, které nejde umýt, odstraníte ho také použitím soli. Na daná místa nasypte vrstvu soli a pusťte pečení naplno. Sůl se se zbytky jídla upeče a tím je uvolní. Pak by mělo jít vše jednoduše vymést a troubu můžete dočistit.
Čištění proutěného nábytku
Ratanový a jiný podobný přírodní nábytek vyčistěte dvakrát do roka slabým roztokem vody a soli. Nechte pak jenom volně vyschnout na sluníčku a bude jako nové. Pokud není povrch lakovaný, můžete jej poté ještě natřít slabou vrstvou jedlého oleje. Slaný roztok proutěný nábytek vyčistí a olejem vytvoříte ochrannou vrstvu, zároveň zamezíte prosychání a praskání. Proutěný koš na špinavé prádlo vytírejte slaným roztokem jednou měsíčně pro odstranění pachu a dezinfekci.
Dřevěné prkénko na maso
Dřevěné prkénko, na kterém pravidelně krájíte maso, by se nemělo zbytečně čistit saponátem. Dřevo může saponát natahovat do sebe a ten pak přichází do styku s masem. Raději ho čistěte jenom teplou vodou a pravidelně vydezinfikujte solí. Sůl můžete použít i jako čistící písek, povrch prkýnka vytřít a pak opláchnout jenom čistou vodou.
Pečujte i o své boty
Použití soli v domácnosti je opravdu všestranné a snesou ji i naše botičky. Vnitřní část můžeme pravidelně vytřít solným roztokem. Povrch tak vyčistíme, vydezinfikujeme a odstraníme i nelichotivý zápach. Při větším znečistění vnitřek nejdříve vytřete vlažnou vodou, pak nasypte tenkou vrstvu soli a nechte půl hodinky působit. Sůl pak vysypte, boty dočistěte a nechte vyschnout. Ráno je máte připravené jako nové.
Pokud máte nové boty a tlačí vás, můžete je solným roztokem uvolnit. Navlhčete vnitřní stranu bot roztokem a pak je naplňte zmačkanými novinami. Do rána se vám pěkně uvolní. Nenatírejte ale vrchní stranu, mohli byste ji poškodit.
Nakonec nezapomeňte i na sebe
Sůl do koupele
Když máte za sebou náročný den a bolí vás každý sval, dopřejte si horkou koupel se solí. Do vany nasypte půl kila kuchyňské soli a nechte rozpustit. Můžete použít i speciální koupelovou sůl, ale skvělou službu vám poskytne i ta obyčejná nebo levnější mořská sůl na vaření. Stačí 20 až 30 minut a vaše svaly se uvolní, pokožka prokrví, a navíc i pročistí.
Domácí tělový peeling
Pomocí soli si můžete udělat i peeling celého těla. Smíchejte kokosový olej a hrubší sůl a krouživými pohyby promasírujte celé tělo. Odstraníte odumřelé části pokožky, pořádně ji prokrvíte a olejem také vyživíte.
Domácí pedikúra
Pokud trpíte na ztvrdlou kůži na patách, pravidelně dopřejte vašim nohám koupel v solném roztoku. A opět není nutné použít předražené speciální přípravky, stačí silnější solný roztok s horkou vodou v lavoru. Vodu ohřejte tak, aby byla co nejteplejší, ale pořád pro kůži příjemná. Ztvrdlá kůže se krásně uvolní a snadno ji odstraníte pemzou. Navíc se vaše chodidla uvolní a pokožka vydezinfikuje. Zamezíte tvorbě plísní a množení kvasinek.
Bezpečná romantika
Pokud rádi pálíte svíčky, ať už pro jejich kouzlo romantické nebo kouzelnické, nasypte pod svíčku vrstvu soli. Sůl se používá pro očistu, ale hlavně vám vytvoří ochrannou vrstvu mezi nádobou a svíčkou. Snadněji pak odstraníte zbytky vosku po dohoření svíčky.
Jak si vyrobit sůl do koupele?
Publikováno: 18. 2. 2020, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná