reklama

Vyrobte si pořadač z krabic od džusu, který můžete navíc rozkládat

Nůžky, pravítko, štětce a jiné nářadí či pomůcky se nám většinou povalují v krabicích nebo šuplících. Nejednou i přímo na stole. Pojďte si s námi vyrobit šikovný pořadač, do kterého si veškeré nezbytnosti uklidíte. Navíc bude vše přehledné a rychle po ruce. Jednotlivé díly se dají díky suchému zipu po stranách používat i samostatně. Pokud tedy budete potřebovat jen pomůcky z jedné části, jednoduše si ji odlepíte a vezmete sebou. Pak ji zase přilepíte zpátky a máte uklizeno. Počet dílků a jejich uspořádání si postupně můžete různě přidávat a kombinovat. Celý pořadač tak bude nejen praktický, ale i kreativní.

i (Zdroj: Silva Pokorná)
Z krabic od džusů si doma vyrobíte jednoduchý pořadač (Zdroj: Silva Pokorná)

Vyrobte si doma šikovný pořadač z krabic od džusů

Když si doma vyrobíte pořadač z krabic od džusu, nejen že ušetříte peníze, ale pomůžete tak i přírodě, protože zrecyklujete odpad, který by jinak skončil v kontejneru.

Potřebný materiál:

 • čisté krabice od džusu nebo mléka (1 velká a 4 menší)
 • různé kousky látek, raději pevnější
 • suchý zip
 • dekorace na zdobení
 • disperzní lepidlo

Pomůcky a nářadí:

 • nůžky
 • pravítko
 • štětec
 • černý fix
 • odlamovací nůž
 • tavná pistole
 • jehla a nit
Materiál
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Použijte vymyté krabice od džusů nebo mléka, pravítko, nůžky, látku a lepidlo

Jak vyrobit šikovný pořadač

Na velkou krabici od džusu si zakreslete, kde vrchní část krabice uříznete. Odřízněte tvar trojúhelníku podobně jako je to u běžných kancelářských pořadačů. Nezapomeňte při zakreslování, že na druhé straně se vám šikmý řez musí zrcadlit.

Náčrt pro řez
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Pomocí pravítka si nakreslete čáru, kde budete řezat

Zkontrolujte, zda vám čáry na jednotlivých stranách navazují správně a horní část uřízněte odlamovacím nožem.

Horní část odřízneme
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Pomocí odlamovacího nože odřízněte horní část kartonu

Pak si zakreslete velikost pro menší kartony, které budou po stranách hlavního dílu. Orientujte se podle nejnižší strany velkého kartonu. Výslednou výšku si můžete upravit podle potřeby. Lépe bude vypadat, když budou díly u sebe různě vysoké. Dva nápojové kartony seřízněte o něco víc, aby pak byly za sebou vidět. Bude to praktičtější pro manipulaci a také estetičtější.

005 ořez menších
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Určete si místo pro řezání bočních částí pořadače

Vybrané látky si ustřihněte tak, aby se vám podařilo olepit celý karton po obvodu a na horní části ponechte vždy asi 2 cm přesah pro založení, tím okraje hezky začistíte.

Látka naměření
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Připravte si látky podle velikosti dílů pořadače

Lepidlo naneste jenom v tenké vrstvě a nechte ho minutku zavadnout, aby nebylo příliš mokré. Pak látku postupně dokola přiložte, přitiskněte a uhlaďte. Na spodním okraji není nutné látku zakládat, štětcem a trochou lepidla ji dostatečně přilepíte i v místě spoje.

008 vrstva lepidla
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Na jednotlivé díly postupně nalepte připravenou látku

Spodní okraje začistěte a horní okraj založte dovnitř. Lepidlem horní okraje přilepte ke stěně kartonu na vnitřní straně. Nebojte se látku mírně popotáhnout a pořádně uhladit směrem dovnitř, aby se vám na okraji nekrabatila. Nechte vše pořádně zaschnout.

009 lepení látek
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Látku lepte tak, že na horním okraji bude přesah, který pak zahnete dovnitř

Pokud nanesete příliš mnoho lepidla, může vám prosakovat přes látku a vytvoří se tak nevzhledné skvrny, které nezmizí ani po zaschnutí. V takovém případě nalepte další vrstvu látky. Pokud máte látku průhlednou, musíte ji podlepit jinou jednobarevnou látkou. V tomto případě u první vrstvy skvrny vadit nebudou.

10 ukázka nalepených látek
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Po nalepení nechte lepidlo dostatečně zaschnout

Pak si ušijte kapsičku pro nůžky. Šít zvládnete i v ruce, je to opravdu malá kapsa, kterou umístíte na přední hřbet hlavního pořadače. Rozměry si přizpůsobte rozměrům vámi zvolené krabice od džusu či mléka, aby vám přesně pasovala na dané místo. Kapsu udělejte dvojitou, zadní stranu celou přilepíte, aby dobře držela. Spodní část a oba okraje přišijte dvěma linkami vedle sebe, aby byl spoj pevnější.

Kapsička na nůžky
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Ušijte si také kapsičku na nůžky

Nastříhejte si suchý zip. Budete potřebovat 2 delší proužky a 4 kratší. Na kartony je budete lepit do kříže, aby se snadněji jednotlivé díly k sobě přichytávaly a nemuseli jste pracně hledat správné místo. Pečlivě zvolte, kterou stranou budete boční díly pořadače přilepovat k hlavnímu dílu.

Suchý zip
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Nastříhejte si díly suchého zipu na potřebné rozměry

Ušitou kapsu na nůžky přilepte tavnou pistolí na hřbet velkého kartonu. Přilepte ji pečlivě po celé ploše zadní strany až těsně k okrajům. Používáním by se jinak snadno poškodila nebo odlepila.

13 nalepit kapsu
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Ušitou kapsu přilepte tavnou pistolí

Tavnou pistolí přilepte na správná místa díly suchého zipu. Dávejte pozor, ať umístíte ty části, které k sobě patří, na správné místo podle toho, jak budete chtít mít jednotlivé části u sebe postavené. Na zadní část hlavního hřbetu můžete přišít ještě látkovou gumu pro zakládání propisek a tužek, podobně jako je to v penálu. Prošijte ji přímo skrz karton.

Lepení suchého zipu
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Suchý zip přilepte na boky pořadače

Nakonec ještě jednotlivé části pořadače dozdobte třeba barevnými srdíčky. Nalepit je můžete lepidlem nebo tavnou pistolí. Lepidlo z tavné pistole schne rychleji, ale při lepení malých dekorací dávejte pozor, ať lepidla nedáte příliš, zbylá místa by měla zůstat čistá.

16 zdobení
Pořadače můžeme podle fantazie ozdobit (Zdroj: Silva Pokorná)
17 hotovo
Všechny dílky pomocí suchého zipu spojte (Zdroj: Silva Pokorná)

Publikováno: 12. 2. 2020, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná