reklama

Které významné dny v únoru znáte?

Významné dny v únoru se běžně točí okolo oslav Valentýna. Je to škoda, protože svatý Valentýn není v únoru jediným významným dnem. Hned na začátku února jsou třeba Hromnice. A vzhledem k tomu, že je rok 2020 přestupným, čeká nás i jeden významný den na jeho konci. Ono přece jen 29. února je jednou za čtyři roky.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Sv. Valentýn a jiné významné dny nás čekají v únoru (Zdroj: Depositphotos)

Významné dny v únoru

Významné dny v únoru skutečně existují. I když by se na první pohled mohlo zdát, že je to měsíc veskrze poklidný, pokud odhlédneme od toho, že uprostřed měsíce je svátek Valentýn. Jenže ono tomu zase tak docela není. Hned 2. 2. tu jsou Hromnice.

Říká se, že na Hromnice je o hodinu více

U nás jsme na Hromnice poněkud pozapomněli, to však neznamená, že by nebyly. Letos ještě v magickém datu 2. 2. 2020. Pokud jste na Tři Krále nesbalili vánoční stromeček, je nejvyšší čas, abyste tak učinili, protože jste oficiálně uprostřed zimy. Tato skutečnost lidi natolik ovlivnila, že se Hromnice mohou pochlubit největším počtem pranostik. Žádný jiný den v roce to tak nemá.

Významný den
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Významné dny v únoru jsou, i když se o nich moc neví

Hromnice se uctívaly ještě před příchodem křesťanství. Byly to velmi důležité oslavy spojené s příchodem hromů, i proto se tomuto dni říkají Hromnice. V tento den se světily svíce, které se v bouřích dávaly do oken, aby ochránily domácnost.

Svišť
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Na Hromnice prý svišť předpovídá, kdy přijde jaro

Den svatého Valentýna

Přesně v polovině měsíce se slaví u nás dodnes příliš nepřijatý svátek “Den svatého Valentýna”. Především starší generace tento svátek neuznává a považuje ho za americký, byť se ve skutečnosti slavil ještě před objevením Ameriky a vznikem křesťanství. Svátek je to totiž ryze evropský. Navazuje na římské tradiční Lupercalie, kdy si v rámci speciálních oslav mladí muži losovali z lístečků mladých dívek tu, která se stane jeho miláčkem v následujícím roce. A jelikož se křesťanům nedařilo potlačit tento svátek, přišli s legendou o knězi Valentýnovi. Postupem času vše splynulo v jeden celek. A oslavy získaly takovou podobu, jakou známe dnes.

Kytice
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Den svatého Valentýna je českým více, než by se mohlo zdát

Svatý Valentin byl zřejmě katolický kněz, který žil ve 3. století našeho letopočtu a zemřel mučednickou smrtí. Kolují o něm hned dvě legendy. Podle jedné byl v roce 203 zvolen biskupem v Terni. Odtud si ho pozval rétor Kratón do Říma, aby vyléčil jeho syna a on tak učinil a zázračně ho uzdravil svými modlitbami. Zde byl pak i pokřtěn. Nicméně byl Římany obviněn z nekalých praktik a následně byl sťat. Podle druhé legendy šlo o kněze, který v Římě přes přísný zákaz císaře Claudia II. oddával snoubence podle křesťanských pravidel. A tak byl na příkaz samotného císaře umučen.

Svatba
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Svatý Valentin podle legendy oddával přes zákaz vojáky

Co jste možná nevěděli

Nejvíce svatého Valentina uctívali v Německu, Rakousku, Polsku, Česku, Velké Británii a v Severním Irsku. Ostatky svatého Valentina byly rozvezeny do mnoha evropských zemí. Světcovu kost z lopatky například uchovávají na oltáři kapitulní baziliky sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Relikviář zde bývá pravidelně vystavován na svátek svatého Valentýna. K nejstarším místům spojené s uctíváním svatého Valentýna u nás patřil kostel sv. Valentina na Valentinské ulici na Starém Městě. Byl postaven již ve 12. století. Bohužel ho však na konci 19. století zbořili. Ostatky sv. Valentina byly vloženy do gotického relikviáře na Pražském hradě a je i v záznamech ostatků na Karlštejně.

Vyšehrad
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Ostatky svatého Valentina jsou uloženy i v kostele svatého Petra a Pavla na Vyšehradě

29. únor

Jen jednou za čtyři roky má náš únor v kalendáři 29 dní a je tomu zrovna tento rok. Je tomu díky tomu, že používáme tzv. gregoriánský kalendář. Slouží k vyrovnání rozdílů mezi délkou kalendářního a tropického roku - doba mezi dvěma po sobě jdoucími průchody pravého Slunce jarním bodem. Jeden tropický rok trvá 365 dní 5 hodin 48 minut a 45,4 sekund.

29. únor
i (Zdroj: Depositphotos.com)
29. únor je pouze jednou za čtyři roky

Další významné dny v únoru, na které bychom neměli zapomenout

2. 2. Světový den mokřadů a manželství

3. 2 Světový den modliteb

4. 2. Světový den boje proti rakovině

6. 2. Mezinárodní den nulové tolerance ženské obřízce

11. 2. Světový den nemocných a Mezinárodní den žen a dívek ve vědě

12. 2. Den červené ruky a Darwinův den

13. 2. Světový den rádia

14. 2. Světový den léčby zvukem

15. 2. Mezinárodní Visegrádský Den

20. 2. Světový den sociální spravedlnosti

21. 2. Mezinárodní den mateřského jazyka, Mezinárodní den průvodců cestovního ruchu a Mezinárodní den boje proti kolonialismu

22. 2. Evropský den obětí zločinu, Den sesterství a Den zamyšlení

29. 2. Mezinárodní den boje proti vzácným chorobám

Čas a datum
i (Zdroj: Depositphotos.com)
V únoru jsou i další významné dny, o nichž byste měli vědět

Publikováno: 6. 2. 2020, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.