reklama

Pletenou dětskou čepici a nákrčník z chlupaté příze zvládnete i vy

Uplést takovouto chlupatou dětskou čepici či nákrčník bylo v minulých dobách nemyslitelné. V současnosti je naštěstí nabídka přízí na trhu podstatně lepší. Nejen co se týče použitých materiálů, barevné škály, ale i vzorů, síly atd. Na trhu je nyní také řada přízí speciálních (příze volánkové, stužkové, dutinkové, textilní). Pro tento projekt použijeme tzv. chlupatou přízi, která imituje zvířecí srst. Je dostupná v nabídce několika výrobců, my máme nejlepší zkušenost s přízí Polar španělského výrobce Katia. Příze je vhodná nejen na čepice, nákrčníky, deky do kočárku, svetříky, ale pokročilé háčkařky z ní umí vykouzlit i překrásné mazlivé hračky.

i (Zdroj: Lenka Sýkorová)
Pletenou dětskou čepici a nákrčník z chlupaté příze zvládnete i vy

Co budete potřebovat na výrobu chlupaté čepice a nákrčníku:

  • jehlice vel. 7
  • jehlu s velkým průvlekem – nejlépe jehlu tupou (lépe se s ní pletenina sešívá a nepoškozuje přízi)
  • ostré nůžky
  • chlupatou přízi – například Polar nebo Polar Animal Print (100 % polyester, 100 g/60 m)
Budeme potřebovat přízi, jehlice, jehlu a nůžky
i (Zdroj: Lenka Sýkorová)
Budeme potřebovat přízi, jehlice, jehlu a nůžky

Spotřeba:

Čepice:1 klubko (100 g)

Nákrčník: 1 klubko (100 g)

Postup pletení dětské čepice

Na jehlici si nahodíme 45 ok – pro standardní obvod hlavy dítěte 8-10 let. Počet nahozených ok určuje obvod čepice - lze doporučit upletení cca 5 řad a poměření obvodu na hlavě nebo osvědčené čepici.

Použijeme doporučenou přízi
i (Zdroj: Lenka Sýkorová)
Použijeme doporučenou přízi

Všechny rubové i lícové řady pleteme stále hladce.

Čepici pleteme jako obdélník
i (Zdroj: Lenka Sýkorová)
Čepici pleteme jako obdélník

Počet řad určuje výšku čepice –  až bude výška dostatečná, pleteninu ukončíme.

Ukončíme řadu a pleteme další
i (Zdroj: Lenka Sýkorová)
Ukončíme řadu a pleteme další

Oka poslední řady necháme na jehlici, odstřihneme cca 1,5 m volné příze, kterou jsme používali pro pletení, a tu navlékneme do oka jehly s velkým průvlekem. Začneme postupně oka z jehlice snímat, přesouvat je přes jehlu na volnou přízi. Až budeme mít všechna oka z jehlice sejmuta, stáhneme je co nejblíže k sobě a tím vytvoříme špičku čepice. Jehlou vpíchneme do některého z ok na druhé straně stažení a uzlíkem čepici nahoře uzavřeme.

Zatáhneme oka
i (Zdroj: Lenka Sýkorová)
Zatáhneme oka

Přízi, která nám po stažení ok zbyla, neodstřihujeme, ale použijeme ji k sešití čepice. Okraje čepice urovnáme a odshora postupně sešíváme až ke spodnímu lemu. Na konci uděláme uzlík, důkladně utáhneme a zbytky příze ostrými nůžkami odstřihneme. Díky tomu, že má příze dlouhý chlup, se jen obtížně pozná místo, kde byla čepice sešita – děti se tedy při oblékání nemusí trápit s hledáním přední strany čepice.

Tvar čepice můžeme modifikovat a místo popsaného stažení čepici u poslední řady normálně ukončíme (stejně tak, jak to je popsáno níže u nákrčníku) a pak sešijeme nejen krátké strany, ale i stranu horní – vznikne nám tedy na třech stranách sešitý obdélník, nesešitá zůstane pouze spodní řada. Ouška na čepici vytvoříme ručním vytažením rohů obdélníku – příze je tvárná. Zbytkem jiné barevné příze můžeme ouška jednoduchým stehem také obšít anebo olemovat jinou barvou okraj čepice, jak je vidět na titulní fotografii.

Jednoduchou čepici upleteme za jedno odpoledne
Jednoduchou čepici upleteme za jedno odpoledne (Zdroj: Lenka Sýkorová)
Čepici můžeme vkusně dozdobit třeba knoflíky
Čepici můžeme vkusně dozdobit třeba knoflíky (Zdroj: Lenka Sýkorová)

Postup pletení nákrčníku

Postup pletení nákrčníku je hodně podobný popsanému pletení čepice. Rozdíl je pouze v tom, že nahodíme o něco více ok - cca 50 (opět standardní velikost pro děti 8-10 let) a nákrčník nebudeme nahoře stahovat, ale pouze klasicky pletařsky uzavřeme. Počtem řad si určujeme výšku nákrčníku, kontrolujeme během pletení.

Na jehlici nahodíme 50 ok.

Rub i líc upleteme hladce. Počet řad určuje výšku nákrčníku.

Nákrčník pleteme hladce
i (Zdroj: Lenka Sýkorová)
Nákrčník pleteme hladce

Na konci pleteninu standardním způsobem uzavřeme, to zn. upleteme dvě oka a první oko přes druhé přetáhneme. Na jehlici nám tak zůstane pouze jedno oko. Tímto způsobem pokračujeme až do konce řady. Přízi protáhneme posledním okem a utáhneme.

Konce sešijeme a vytvoříme tunýlek
i (Zdroj: Lenka Sýkorová)
Konce sešijeme a vytvoříme tunýlek

Kratší strany nákrčníku si hezky vyrovnáme a opět pomocí jehly s velkým průvlekem sešijeme, na konci uděláme uzlík a začistíme. Tím je nákrčník hotov.

Barevný nákrčník malé slečny jistě nadchne
Barevný nákrčník malé slečny jistě nadchne (Zdroj: Lenka Sýkorová)
I v modrém provedení budou holčičky spokojené a chráněné
I v modrém provedení budou holčičky spokojené a chráněné (Zdroj: Lenka Sýkorová)

V souladu s doporučením výrobce pereme výrobky z tohoto materiálu jen ručním praním ve vodě do 30 °C a jen v mýdlové vodě, s následným rozložením na ručník a pozvolným sušením za pokojové teploty.

Věříme, že i vaše děti budou mít raději takovýto nákrčník než klasickou šálu – většinou ocení jeho praktičnost a snadné oblékání. A ze zkušenosti víme, že velmi žádané jsou i klukovské barevné kombinace těchto nákrčníků a čepic.

Zdroj: autorka článku

Publikováno: 2. 2. 2020, Autor: Lenka Sýkorová, Profil autora: Lenka Sýkorová