reklama

Pletenou dětskou čepici a nákrčník z chlupaté příze zvládnete i vy

Uplést takovouto chlupatou dětskou čepici či nákrčník bylo v minulých dobách nemyslitelné. V současnosti je naštěstí nabídka přízí na trhu podstatně lepší. Nejen co se týče použitých materiálů, barevné škály, ale i vzorů, síly atd. Na trhu je nyní také řada přízí speciálních (příze volánkové, stužkové, dutinkové, textilní). Pro tento projekt použijeme tzv. chlupatou přízi, která imituje zvířecí srst. Je dostupná v nabídce několika výrobců, my máme nejlepší zkušenost s přízí Polar španělského výrobce Katia. Příze je vhodná nejen na čepice, nákrčníky, deky do kočárku, svetříky, ale pokročilé háčkařky z ní umí vykouzlit i překrásné mazlivé hračky.

Pletenou dětskou čepici a nákrčník z chlupaté příze zvládnete i vy (Zdroj: Lenka Sýkorová)

Co budete potřebovat na výrobu chlupaté čepice a nákrčníku:

  • jehlice vel. 7
  • jehlu s velkým průvlekem – nejlépe jehlu tupou (lépe se s ní pletenina sešívá a nepoškozuje přízi)
  • ostré nůžky
  • chlupatou přízi – například Polar nebo Polar Animal Print (100 % polyester, 100 g/60 m)
Potřebný materiál
Budeme potřebovat přízi, jehlice, jehlu a nůžky (Zdroj: Lenka Sýkorová)

Spotřeba:

Čepice:1 klubko (100 g)

Nákrčník: 1 klubko (100 g)

Uvedený materiál najdete v nabídce některých e-shopů např. Bambulky.ELPopo.cz.

Postup pletení dětské čepice

Na jehlici si nahodíme 45 ok – pro standardní obvod hlavy dítěte 8-10 let. Počet nahozených ok určuje obvod čepice - lze doporučit upletení cca 5 řad a poměření obvodu na hlavě nebo osvědčené čepici.

Začátek pletení
Použijeme doporučenou přízi (Zdroj: Lenka Sýkorová)

Všechny rubové i lícové řady pleteme stále hladce.

Pletení čepice
Čepici pleteme jako obdélník (Zdroj: Lenka Sýkorová)

Počet řad určuje výšku čepice –  až bude výška dostatečná, pleteninu ukončíme.

Ukončení řady
Ukončíme řadu a pleteme další (Zdroj: Lenka Sýkorová)

Oka poslední řady necháme na jehlici, odstřihneme cca 1,5 m volné příze, kterou jsme používali pro pletení, a tu navlékneme do oka jehly s velkým průvlekem. Začneme postupně oka z jehlice snímat, přesouvat je přes jehlu na volnou přízi. Až budeme mít všechna oka z jehlice sejmuta, stáhneme je co nejblíže k sobě a tím vytvoříme špičku čepice. Jehlou vpíchneme do některého z ok na druhé straně stažení a uzlíkem čepici nahoře uzavřeme.

Zatažení oka
Zatáhneme oka (Zdroj: Lenka Sýkorová)

Přízi, která nám po stažení ok zbyla, neodstřihujeme, ale použijeme ji k sešití čepice. Okraje čepice urovnáme a odshora postupně sešíváme až ke spodnímu lemu. Na konci uděláme uzlík, důkladně utáhneme a zbytky příze ostrými nůžkami odstřihneme. Díky tomu, že má příze dlouhý chlup, se jen obtížně pozná místo, kde byla čepice sešita – děti se tedy při oblékání nemusí trápit s hledáním přední strany čepice.

Tvar čepice můžeme modifikovat a místo popsaného stažení čepici u poslední řady normálně ukončíme (stejně tak, jak to je popsáno níže u nákrčníku) a pak sešijeme nejen krátké strany, ale i stranu horní – vznikne nám tedy na třech stranách sešitý obdélník, nesešitá zůstane pouze spodní řada. Ouška na čepici vytvoříme ručním vytažením rohů obdélníku – příze je tvárná. Zbytkem jiné barevné příze můžeme ouška jednoduchým stehem také obšít anebo olemovat jinou barvou okraj čepice, jak je vidět na titulní fotografii.

Čepice v béžové
Jednoduchou čepici upleteme za jedno odpoledne (Zdroj: Lenka Sýkorová)
Čepice v tmavé s knoflíčky
Čepici můžeme vkusně dozdobit třeba knoflíky (Zdroj: Lenka Sýkorová)

Postup pletení nákrčníku

Postup pletení nákrčníku je hodně podobný popsanému pletení čepice. Rozdíl je pouze v tom, že nahodíme o něco více ok - cca 50 (opět standardní velikost pro děti 8-10 let) a nákrčník nebudeme nahoře stahovat, ale pouze klasicky pletařsky uzavřeme. Počtem řad si určujeme výšku nákrčníku, kontrolujeme během pletení.

Na jehlici nahodíme 50 ok.

Rub i líc upleteme hladce. Počet řad určuje výšku nákrčníku.

Pletení nákrčníku
Nákrčník pleteme hladce (Zdroj: Lenka Sýkorová)

Na konci pleteninu standardním způsobem uzavřeme, to zn. upleteme dvě oka a první oko přes druhé přetáhneme. Na jehlici nám tak zůstane pouze jedno oko. Tímto způsobem pokračujeme až do konce řady. Přízi protáhneme posledním okem a utáhneme.

Konec sešijeme
Konce sešijeme a vytvoříme tunýlek (Zdroj: Lenka Sýkorová)

Kratší strany nákrčníku si hezky vyrovnáme a opět pomocí jehly s velkým průvlekem sešijeme, na konci uděláme uzlík a začistíme. Tím je nákrčník hotov.

Hotový nákrčník
Barevný nákrčník malé slečny jistě nadchne (Zdroj: Lenka Sýkorová)
Nákrčník a čepice v modré
I v modrém provedení budou holčičky spokojené a chráněné (Zdroj: Lenka Sýkorová)

V souladu s doporučením výrobce pereme výrobky z tohoto materiálu jen ručním praním ve vodě do 30 °C a jen v mýdlové vodě, s následným rozložením na ručník a pozvolným sušením za pokojové teploty.

Věříme, že i vaše děti budou mít raději takovýto nákrčník než klasickou šálu – většinou ocení jeho praktičnost a snadné oblékání. A ze zkušenosti víme, že velmi žádané jsou i klukovské barevné kombinace těchto nákrčníků a čepic.

Nákrčník s čepicí
Praktické zimní doplňky děti ochrání před zimou (Zdroj: Lenka Sýkorová)
Zbylou přízi zaháčkujeme
Konce zaháčkujeme do pleteniny (Zdroj: Lenka Sýkorová)

Publikováno: 10. 1. 2021, Autor: Lenka Sýkorová, Profil autora: Lenka Sýkorová