Nikdy není dost pozdě, abyste své blízké obdarovali. Rostlina symbolizující štěstí je vhodným dárkem k jakékoliv příležitosti. Ať už se jedná o konec roku, který přímo vybízí k přání štěstí po celý následující rok, nebo to jsou různé svátky a narozeniny, darování čtyřlístku v květináči, který je pradávným nositelem domácího štěstí, se může stát tradicí i u vás.
Co je to rostlina štěstí?
Tradice darování domácího štěstí není žádným módním výkřikem, protože její historické kořeny byste našli v naší hluboké minulosti. Domácí štěstí po příchodu nového roku si totiž dávali již Keltové a Germáni. Nejčastěji v podobě rostlin, kterým se říká rostliny štěstí.
Nejtradičnější rostlinou, symbolizující domácí štěstí, je čtyřlístek
Nejtradičnější rostlinou, která je u nás spojována se štěstím, je čtyřlístek. Jak se však čtyřlístek stal symbolem štěstí? Legenda vypráví, že za to může jeden muž, který se chystal odplout lodí do dalekých zemí. Muž si ještě před nastoupením na loď chtěl utrhnout čtyřlístek, jenže přitom vstoupil na cizí pozemek a byl za to vsazen do vězení. Nejprve ho to mrzelo, ale jen do chvíle, než se dozvěděl, že se jeho loď, na kterou měl nastoupit, potopila. Čtyřlístek mu tak vlastně zachránil život. A on to pak rozhlásil do světa.
Čtyřlístek si vypěstujte doma
V lednu venku čtyřlístek najdete asi jen stěží, ale klidně si ho však můžete vypěstovat doma. Stačí, když si v zahradnictví nebo v květinářství pořídíte šťavel čtyřlistý (Oxalis deppei), případně jiný druh šťavelu. Jde o nenáročnou rostlinu, která se vyznačuje čtyřmi srdíčkovými listy rostoucími na tenkém stonku s výrazně tmavým fialovým středem. Kvete od června do října drobnými červenými kvítky kalíškového tvaru. Je to trvalka, která dorůstá patnácticentimetrové výšky.
Jak čtyřlístek pěstovat
Aby se čtyřlístku u vás dařilo, potřebuje světlé a chladné stanoviště, kde se letní teplota pohybuje okolo 20 °C. Ideální je proto postavit ho na okno orientované na sever. Pozor, topení a průvan mu nesvědčí. V době od května do září pak může být postavený i venku v polostínu. Rostlina se pěstuje v širším květináči s výživným humózním substrátem s pH pohybujícím se okolo 6. V létě potřebuje vydatnější zálivku. Doporučujeme ho i dvakrát za měsíc přihnojit. Dejte si však pozor, abyste čtyřlístek nepřelili. Začal by vám hnít. Po skončení kvetení postupně omezujte zálivku, dokud vám nezežloutnou a neopadají listy. Pak rostlinu přeneste na suché a chladné místo, kde přečká až do jara, kdy ji přesadíte.
Doma můžete pěstovat i jiný čtyřlístek
- Oxalis acetosella je léčivkou, která posiluje imunitu a a pomáhá i proti nachlazení.
- Oxalis vulcanicola se hodí do závěsných misek. Vyznačuje se tmavými listy a žlutými květy.
- Oxalis adenophyla kvete růžovo-fialově, má stříbřitě zelené listy a dorůstá výšky 7 až 10 centimetrů. Má ráda teplá a slunná místa.
- Oxalis triangularis se vysazuje na podzim a kvete už na jaře. Jde o symbolickou rostlinu Keltů. Vyznačuje se fialovými listy a květy. Po odkvetení zdobí až do podzimu svými listy. Nejde však o čtyřlístek, ale trojlístek.
Aby čtyřlístek přinesl štěstí na Nový rok
K tomu, aby vám mohl čtyřlístek přinést štěstí na Nový rok, je potřebné jeho sezónu ukončit o něco dříve. Cibule uložit na suché a chladné místo a zasadit je nikoliv na jaře, ale už na podzim.
Publikováno: 4. 2. 2020, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová