reklama

Darujte štěstí, poroste po celý rok

Darujte štěstí, které si sami vypěstujete. Oxalis, šťavel neboli trojlístek či čtyřlístek se tradičně používá jako novoroční dárek, tzv. PF. Podobá se totiž jeteli, na kterém můžete najít čtyřlístky, a tak má také nosit štěstí obdarovanému. S úspěchem můžete čtyřlístek štěstí pěstovat doma i venku a můžete se těšit z jeho krásy.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vypěstujte si čtyřlístek pro štěstí, rostlinu oxalis (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstujte oxalis, neboli čtyřlístek pro štěstí. Tato rostlina je původem rostlinou z tropických oblastí jižní Ameriky a Afriky. Najdeme ho ale už i na jiných místech. Je to většinou hlíznatá bylina z čeledi šťavelovitých. Může růst až do výšky 25 cm. Šťavel trojhranný získal své jméno podle listu tvaru trojúhelníku, které mohou mít světle i tmavě zelenou, nebo dokonce i zajímavou tmavě fialovou barvu, žlutozelenou nebo zelenou s červenou kresbou. Od května do září (u pokojovek téměř celoročně) kvete bílými, žlutými, červenými i růžovými kvítky. Existuje i šťavel čtyřlistý, zvaný také čtyřlístek. 

Oxalis má zajímavě zbarvené listy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Oxalis má zajímavě zbarvené listy

Pěstování oxalisu

Oxalis je na pěstování nenáročná rostlina. U nás ho pěstujte jako pokojovku, případně ho můžete letnit. Najdete už ale i druhy plně mrazuvzdorné. Bude se skvěle vyjímat v záhonku společně s begoniemi nebo sporýšem. Hodí se na okraje záhonů, na skalky i zídky. Venku vydrží bez problémů od poloviny května do září. Vyberte polostinné až stinné místo. Na zimu ho pak přeneste dovnitř, kde může dál růst jako pokojovka.

Můžete ho ale také zazimovat – hlíznaté druhy postačí nezalévat a nechat uschnout listy. Hlízy potom nechte na suchém místě, kde nemrzne. Doma oxalis potom umístěte tam, kde bude mít dostatek světla, může být i na přímém slunci. Listy budou mít intenzivnější barvu, lépe a kompaktněji porostou. Vyhovující teplota je kolem 20 °C. Pokud mu chcete udělat ale opravdu ideální prostředí, volte chladnější místo s oknem orientovaným na sever.

Oxalis umí kvést jemnými, různě zbarvenými kvítky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Oxalis umí kvést jemnými, různě zbarvenými kvítky

Rostliny nejsou náročné ani na půdu. Použijte k jejich pěstování hlinitopísničitý substrát. Tedy písek, kompost a rašelinu v poměru 3:2:1. Během kvetení a v létě dopřejte šťavelu dostatečnou zálivku. Rozhodně ho ale nepřelévejte, půda nesmí být přemokřená. Hlízy by jinak uhnily.

Množení

Rostliny můžete množit velmi jednoduše. Stačí rozdělit hlízy a na jaře je vysazovat do substrátu asi 1cm hluboko. Vypěstovat si můžete oxalis ale i ze semen. Druhy vypěstované ze semen nemají hlízy, ale dužnaté kořeny, ze kterých raší nové výhony. U některých najdete i plazivé stonky, které zakořeňují samy. Jednoduše je pak namnožíte dělením.

Oblíbený je oxalis purpurový
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Oblíbený je oxalis purpurový

Zajímavost: Rostlina reaguje na různé podněty. Pokud má málo vody a je na přímém světle, listy se stáhnou, aby na ně svítilo co nejméně. To se děje i večer a vydrží tak až do rána.

Zdroj informací: hobbymanie.tv; bylinkovo.cz; sukulenty.estranky.cz

Uvařte si čaj štěstí:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 30. 12. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová