reklama

Popraskaným rukám v zimě zabráníme zvýšenou péčí

Abychom v zimě neměli popraskané ruce, je potřeba je udržet v teple a také jim dopřát více péče. Kůže na rukou je více namáhaná přechodem ze studeného prostředí do vyhřátého. Také pleti neprospívá máchání v různých čisticích prostředcích. Při pobytu venku je proto vhodné používat rukavice.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Popraskaná kůže v zimě vyžaduje zvýšenou péči (Zdroj: Depositphotos)

Co způsobuje popraskání kůže na rukách v zimě?

Popraskané ruce v zimě jsou důsledkem snížené produkce mazu kůže, která se více vysušuje. Dalšími příčinami jsou nedostatečná péče i změny teplot, kterým je kůže na rukách vystavená. Svůj podíl má i používání mýdla či různých čisticích přípravků, které běžně používáme při hygieně i úklidu. To vše zvyšuje vysoušení pleti, až nakonec dojde k jejímu popraskání. Musíme proto zvýšit svou péči o kůži na rukách. 

Mytí nádobí pomáhá k vysušení kůže na rukách
Mytí nádobí pomáhá k vysušení kůže na rukou (Zdroj: Depositphotos.com)
Suchá kůže s přílišného používání mýdla
Popraskanou kůži způsobuje i časté použití mýdla (Zdroj: Depositphotos.com)

Jak ochránit ruce před vlivem počasí?

Není nic jednoduššího, než si pořídit rukavice. Pokaždé, pokud v zimě vyjdete ven, navléknněte si rukavice. Pokud potřebujete z jakéhokoliv důvodu mít prsty volné, použijte bezprstové rukavice. Ty si můžete uháčkovat, uplést nebo zakoupit v obchodu. Pokud neumíte plést, ale rádi byste měli vlastní originál, vyzkoušejte náš návod na háčkované bezprstové rukavice.

Pobyt v zimě
i (Zdroj: Depositphotos.com)
V zimě vždy nosíme rukavice

Návod na háčkované bezprstové rukavice

Na výrobu budeme potřebovat vhodnou přízi - v našem případě bylo použita značka Batole světle šedé barvy a háček velikosti 3,5.

Vysvětlivky k použitým zkratkám:

  • ŘO = řetízkové oko
  • PO = pevné oko
  • DS = dlouhý sloupek

Pokud budeme chtít udělat ozdobný lem na konci rukavic, na začátku si před háčkováním řetízku ponecháme dostatečně dlouhý konec vlny, aby nám stačil na doháčkování ozdobného zakončení na první řadu. První řadu vytvoříme z 30 řetízkových ok. Na konci je spojíme do kruhu pevným okem. Dbáme na to, aby se řetízek nepřetočil.

Háčkovaný řetízek
Nejprve uháčkujeme řetízek (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Uháčkovaný řetízek
Dle obvodu ruky napočítáme délku ok (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Dále pokračujeme 2 ŘO. Poté již přejdeme na háčkování dlouhých sloupků. Potřebujeme tedy 29 DS, které ukončíme 1 PO. Třetí až 14. řada se bude opakovat stejně, tedy 2 ŘO na začátku, 29 DS a na konci vždy jedno PO. Řad potřebujeme tolik, jak dlouhé chceme rukavice pod palcem mít. U námi háčkovaných rukavic tedy počítáme se 14 řadami. Otvor pro palec vytvoříme  při háčkování 15. řady. Začneme opět 2 ŘO, poté uháčkujeme 4 DS, následuje 6 ŘO, DS do 12. oka, 19 DS a na závěr 1 PO. Od 16. řady pak pokračujeme opět stejným vzorkem, tedy 2 ŘO, 29 DS a PO na konci. 24 řadu ukončíme ozdobným vzorkem.

Dlouhý sloupek
Ve druhé řadě háčkujeme dlouhý sloupek (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Další řada
Další řadu začneme vždy 2 řetízkovými oky (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Uháčkování díry na palec
Pro vytvoření otvoru na palec nejprve uháčkujeme 2 řetízková oka (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Vytvoření otvoru na palec
Přemostíme 6 řetízkovými oky (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Pokračování háčkovaného vzorku
Pokračujeme háčkovaným vzorkem (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Potraviny s omega kyselinami
Do jídelníčku zařadíme potraviny bohaté na omega mastné kyseliny (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

A jak pečovat o ruce?

Aby nedocházelo k popraskání kůže na rukách v zimě, musíme pleti dodat především hydrataci a výživu. Věděli jste, že i suchý kancelářský vzduch může rukám uškodit? Nebo obyčejné toaletní mýdlo. Zkuste si spočítat, kolikrát denně si umyjete ruce. A pokaždé použijete nějaký přípravek. Při úklidu také vystavujeme pleť na rukách účinkům různých čističů a to na ní zanechá své stopy. Přirozená ochranná vrstva pokožky se pak nestačí vytvářet a dochází k poškození kůže. Od vysušené pleti, přes vytvoření šupinek na kůži, až po popraskání, které může navíc být velmi bolestivé. 

Používání krémů
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pleť musíme pravidelně krémovat

V prvé řadě bychom tedy měli změnit způsob čištění rukou. Pro jejich umytí používáme vždy vlažnou vodu a šetrné mýdlo. Nejlépe s některými přírodními oleji (mandlový, olivový, jojobový) či bambuckým nebo kakaovým máslem. Nezapomeneme po umytí nakrémovat. Na veřejných toaletách, ale i v zaměstnání, se vyhneme vysoušečům rukou. Použijeme raději papírové utěrky. Pokud máme doma či v kanceláři suchý vzduch, pořídíme si některý ze zvlhčovačů vzduchu.

Kvalitní kosmetika na ruce
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Při péči o ruce použijeme kvalitní přípravky s příměsí přírodních olejů

Dále bychom měli dopřát pokožce rukou pravidelné zábaly a koupele. Zde můžeme sáhnout do šuplíku rad našich babiček. Zahřejeme olivový olej a ponoříme do něj alespoň na 10 minut ruce. Osušíme bavlněným hadříkem. Nebo si uděláme medovou masku. Smícháme lžíci medu se 2 lžícemi mandlového či kokosového oleje. Směs natřeme na ruce, vložíme do bavlněných rukavic a necháme působit alespoň 15 minut. Poté opláchneme a na závěr použijeme kvalitní hydratační krém. Na již popraskanou kůži na rukách využijeme sílu přírody. Měsíčkový či heřmánkový krém bude blahodárně působit na již poškozenou pleť. Večer si namažeme ruce vrstvou měsíčkového krému, navlékneme bavlněné rukavice a necháme působit přes noc. Dobré je i domácí škvařené sádlo či olivový olej, který se dnes už najde v každé domácnosti.

Kvalitní kosmetika na ruce
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Při péči o ruce použijeme kvalitní přípravky s příměsí přírodních olejů

Krém, který používáme, by měl být určený pro použití v zimě. Lehké krémy a tělová mléka jsou vhodná pro letní období. Na zimu jsou vhodnější vysoce hydratační a výživné. Vhodnou složkou je dexpanthenol, bambucké máslo, přírodní oleje (kokosový, jojobový, avokádový či mandlový), med nebo měsíček lékařský. A vždy platí heslo: Mazat, mazat, mazat. Ruce krémujeme tak často, jak nám to situace dovolí.

Krém s bambuckým máslem
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vhodný krém by měl obsahovat například bambucké máslo

Výživa zevnitř

Nedílnou součástí péče o pokožku rukou, abychom předcházeli popraskání kůže v zimě, je kvalitní strava a dodržení pitného režimu. Svůj jídelníček bychom měli obohatit o potraviny bohaté na mastné kyseliny a kolagen. Zařadíme tedy ryby, různá semínka a ořechy i olivový olej. Při pití se vyhneme nápojům, které nás spíš dehydrují, jako je například káva či alkohol. 

Potraviny s omega kyselinami
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Do jídelníčku zařadíme potraviny bohaté na omega mastné kyseliny

Publikováno: 21. 1. 2020, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková